Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Czy wiedzieliście, że co roku 12 tys. Polaków słyszy diagnozę: ,,rak jelita grubego”? Co więcej, dla około 70% z nich na skuteczne leczenie jest już za późno*. Byłam przerażona, gdy trafiłam na powyższe statystyki. Postanowiłam sprawdzić, jak placówki medyczne radzą sobie z tym niezwykle groźnym nowotworem w naszym województwie. W tym celu wybrałam się do szpitala
w Kraśniku.

Obraz przedstawia doktora wypisującego receptę pacjentowi

Nieprzypadkowo wybrałam właśnie tę placówkę medyczną. ,,Program profilaktyki raka jelita grubego w podregionie puławskim” realizowany jest w szpitalu w Kraśniku. Docieram w wyznaczone miejsce, by porozmawiać z przedstawicielami szpitala
o projekcie. Przemierzam szpitalne korytarze, kierując się w stronę pracowni badań endoskopowych. Moją szczególną uwagę przykuwa grupa pacjentów oczekujących przed gabinetem kolonoskopii. To właśnie w tym miejscu wykonuje się kluczowe badania
w profilaktyce raka jelita grubego.

Dla zdrowia i większej świadomości

Spotykam się z panem Rafałem Poleszakiem – kierownikiem ds. rozwoju i logistyki kraśnickiego szpitala. Pan Rafał jest osobą odpowiedzialną za realizację projektów unijnych. Z pasją opowiada o programie, który pomaga w rozpoznaniu i wczesnej diagnostyce groźnego nowotworu.

Z programu mogą skorzystać wszystkie osoby od 50. do 65. roku życia. Badania przeprowadzamy także u osób powyżej 40. roku życia, których krewni I stopnia cierpią na nowotwór. Celem naszego programu jest nie tylko profilaktyka i wczesna diagnostyka raka jelita grubego. Prowadzimy także działania edukacyjne, pozwalające dowiedzieć się więcej o tym groźnym, ale wciąż jeszcze słabo znanym pacjentom nowotworze.

Jestem zaskoczona, że projekt to nie tylko badania, ale także – zdobywanie nowej wiedzy. Proszę Pana Rafała, aby powiedział coś więcej na temat wspomnianych działań edukacyjnych.

Projekt składa się z dwóch etapów. Pierwszy z nich dotyczy właśnie szkoleń i edukacji. W ramach projektu osoby zainteresowane biorą udział w spotkaniach edukacyjnych na terenie poszczególnych powiatów. Na tych spotkaniach odbywają się prelekcje lekarzy specjalistów dotyczące przyczyn choroby, tego, jak rozpoznawać i diagnozować nowotwór oraz jak go leczyć. Każdy z uczestników może także odbyć indywidualne konsultacje, żeby spytać o niepokojące go objawy. Drugim etapem projektu są całkowicie bezpłatne badania, przeprowadzane wśród osób, które uczestniczyły w spotkaniach informacyjnych lub które z innych źródeł dowiedziały się o możliwości wzięcia udziału w projekcie.

Obraz przedstawia mężczyznę który przedstawia prezentację

Pomoc dla szpitali, komfort dla pacjentów

Realizacja działań wspierających profilaktykę raka jelita grubego jest możliwa dzięki wsparciu unijnemu. Pytam Pana Rafała, jak wyglądała droga do pozyskania dofinansowania.

Jako szpital na bieżąco monitorujemy nabory dotyczące unijnych projektów edukacyjnych i zdrowotnych. Ze względu na to, że w naszej pracowni badań endoskopowych zawsze jest sporo pacjentów, stwierdziliśmy, że na pewno program profilaktyki raka jelita grubego spotka się z dużym zainteresowaniem. Początkowo byliśmy pełni obaw. Baliśmy się, że nie uda nam się zebrać wystarczającej liczby osób chętnych na szkolenia i badania. Okazało się jednak, że udało się to bez problemu.

Pan Rafał mówi, że zainteresowanie pacjentów przerosło jego najśmielsze oczekiwania:

W tym momencie projekt jest praktycznie na ukończeniu. Pomimo tego, że miał być realizowany do sierpnia, to limit 500 osób, dla których przewidziano badania, zostanie osiągnięty już w czerwcu. Tworzymy nawet listę rezerwową pacjentów, gdyby ewentualnie pojawiły się jakieś dodatkowe projekty w obszarze profilaktyki raka jelita grubego.

Mój rozmówca podkreśla znaczenie dotacji unijnych w prawidłowym funkcjonowaniu szpitala. Wskazuje wiele korzystnych zmian dla pacjentów wynikających z wdrożenia projektu.

To, co w największym stopniu zmieniło się w naszym szpitalu dzięki dofinansowaniu, to dostępność badań dla pacjentów. Jak wszyscy wiemy, kolejki do specjalistów są dość znaczne – w naszym szpitalu na wizytę
w pracowni endoskopowej trzeba było czekać nawet rok. Dzięki temu, że bierzemy udział w projekcie, kolejki udaje się skrócić – część pacjentów jest bowiem badana ,,na bieżąco” w ramach projektu.

Obraz przedstawia szpital powiatowy w Kraśniku

Fundusze Unijne dla ochrony zdrowia

Szpital w Kraśniku to jedna z wielu placówek, które skorzystały z Funduszy Europejskich. Programy profilaktyki zdrowotnej dofinansowane z UE pomogły aż 39 tys. osób
z województwa lubelskiego. Dzięki środkom unijnym wielu pacjentów zyskało dostęp do specjalistycznych badań zupełnie za darmo. Osoby biorące udział w programach zdrowotnych były diagnozowane pod kątem m.in. raka jelita grubego, raka szyjki macicy czy boreliozy.

A Ty skorzystałeś już z badań profilaktycznych dofinansowanych z Unii? Zachęcam Cię do zadbania w ten sposób o swoje zdrowie – tym bardziej, że to nic nie kosztuje!

Super Elka

*Dane na podstawie: http://www.medonet.pl/magazyny/ochron-sie-przed-rakiem-,rak-jelita-grubego,artykul,1695866.html