Pytanie
- Czy firma, która prowadzi działalność zgodnie z następującymi kodami PKD:
10.51.Z – Przetwórstwo mleka i wyrób serów
10.42.Z – Produkcja margaryny i podobnych tłuszczów jadalnych
46.33.Z – Sprzedaż hurtowa mleka, wyrobów mleczarskich, jaj, olejów tłuszczów jadalnych
10.82.Z – Produkcja kakao, czekolady i wyrobów cukierniczych
Może być Wnioskodawcą w Działaniu 3.5 Bon na doradztwo?
Odpowiedź
Przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność gospodarczą objętą wskazanymi kodami PKD: 10.51. Z, 10.42.Z, 46.33.Z., 10.82.Z mogą aplikować w ramach Działania 3.5. Przy czym należy pamiętać o konieczności spełnienia warunków opisanych poniżej.
Zgodnie z zapisami Regulaminu konkursu wsparcie w ramach Działania 3.5 w formie pomocy de minimis nie może być udzielone w zakresie, w jakim jest wykluczone w art. 1 ust. 1 Rozporządzenia 1407/2013 oraz w art. 3 ust. 3 Rozporządzenia 1301/2013. W przypadku udzielania pomocy publicznej (na podstawie art. 18 Pomoc na usługi doradcze na rzecz MŚP Rozporządzenia 651/2014) wsparcie w ramach Działania nie może być udzielone w zakresie, w jakim jest wykluczone w art. 1 ust. 2 - 5 Rozporządzenia 651/2014 oraz w art. 3 ust. 3 Rozporządzenia 1301/2013.
W świetle powyższych zapisów nie jest możliwe m.in.:
- Udzielenie wsparcia na specjalistyczną usługę doradczą, mającą na celu rozwój działalności w sektorze rybołówstwa i akwakultury, objętym rozporządzeniem Rady (WE) nr 104/2000. Należy przy tym pamiętać, że sektor rybołówstwa i akwakultury obejmuje wszelką działalność związaną z obrotem produktami rybołówstwa lub akwakultury, a zatem wszelka działalność handlowa obejmująca obrót tymi produktami stanowi działalność wykonywaną w tym sektorze(np. sprzedaż ryb lub wodorostów morskich w sklepie akwarystycznym);
- Udzielenie wsparcia w formie pomocy de minimis na specjalistyczną usługę doradczą, mającą na celu rozwój działalności w obszarze produkcji podstawowych produktów rolnych.
Zgodnie z art. 2 pkt 9 rozporządzenia 651/2014, produkcja podstawowa produktów rolnych oznacza wytwarzanie płodów ziemi i produktów pochodzących z chowu zwierząt, wymienionych w załączniku I do TFUE, bez poddawania ich jakiemukolwiek dalszemu przetwarzaniu zmieniającemu właściwości tych produktów. Ponadto, do produkcji podstawowej produktów rolnych zalicza się wykonywane w gospodarstwach czynności niezbędne do przygotowania produktów zwierzęcych lub roślinnych do pierwszej sprzedaży (takich jak zbiór, koszenie czy młócka zbóż, pakowanie jaj, ani też pierwszej sprzedaży na rzecz podmiotów zajmujących się odsprzedażą lub przetwórstwem). W przypadku, gdy działalność gospodarcza nawet częściowo dotyczy produkcji podstawowych produktów rolnych i planowana do zakupu usługa specjalistyczna doradcza będzie obejmować działania mające na celu wzrost produktywności i konkurencyjności w tym zakresie wsparcie jest możliwe jedynie w formie pomocy publicznej.
- Udzielenie wsparcia na specjalistyczną usługę doradczą w obszarze wytwarzania, przetwórstwa i wprowadzania do obrotu tytoniu i wyrobów tytoniowych.
- Udzielenie wsparcia przedsiębiorcom, którzy prowadzą działalność w sektorach wykluczonych (w rozumieniu wskazanych powyżej zapisów rozporządzeń) i nie zapewnili rozdzielności rachunkowej, uniemożliwiającej przeniesienie korzyści z uzyskanej pomocy na działalność wykluczoną.
W przypadku, gdy firma aplikująca w ramach Działania 3.5 prowadzi działalność w sektorach wykluczonych (w rozumieniu wskazanych powyżej zapisów rozporządzeń, takich jak: rybołówstwo i akwakultura, wytwarzania, przetwórstwa i wprowadzania do obrotu tytoniu i wyrobów tytoniowych, czy w przypadku, gdy wnioskodawca aplikuje o pomoc de minimis - produkcja podstawowych produktów rolnych) ma ona zawsze obowiązek wykazać, że pomoc, o którą się ubiega, nie wywrze wpływu na działalność wykluczoną ze wsparcia w świetle odpowiednich ww. przepisów prawa. Przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność w ww. sektorach wykluczonych, aby otrzymać wsparcie w innych obszarach działalności muszą zapewnić rozdzielność rachunkową uniemożliwiająca przeniesienie korzyści z uzyskanej pomocy na działalność wykluczoną. Przedsiębiorca prowadzący działalność w obszarach wykluczonych musi dokonać wyodrębnienia tej działalności od działalności podlegającej wsparciu, pod względem finansowym oraz organizacyjnym, a wnioskując o wsparcie unijne ma obowiązek przedstawienia w dokumentacji aplikacyjnej sposobu, w jaki planuje dokonać wyodrębnienia działalności prowadzonej w zakresie obszarów wyłączonych ze wsparcia względem działalności, na rzecz, której przeznaczone ma zostać dofinansowanie. Jeśli w toku oceny merytorycznej zostaną powzięte wątpliwości, co do zapewnienia pełnego wyodrębnienia w opisywanym zakresie, przedsiębiorca może zostać wezwany do stosownych wyjaśnień, a w przypadku braku udzielenia satysfakcjonujących wyjaśnień taki wniosek o dofinansowanie może zostać negatywnie oceniony, jako niezgodny z obowiązującymi przypisami prawa.