Znaleziono 365 wyników.
-
3.7
Pytania i odpowiedzi na temat Działania 3.7 Wzrost konkurencyjności MŚP - finansowanie kapitału obrotowego małych i średnich przedsiębiorstw
Prezentujemy Państwu odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w ramach Działania 3.7 Wzrost konkurencyjności MŚP (finansowanie kapitału obrotowego mikto i małych przedsiębiorstw).
Odpowiedź
-
Ologowanie w przypadku przedsięwzięcia dofinansowanego z wielu programów
Jako uczelnia realizujemy przedsięwzięcie Zintergrowany System Informatyczny dofinansowany z dwóch źródeł finansowania ( z RPO WL i PO WER). W ramach tego projektu zakupiono m. in. sprzęt. Jakie powinno być zastosowane oznakowanie projektu? Czy system należy oznakować logotypami dla poszczególnych elementów odpowiednio do źródeł ich finansowania czy można zastosować zestawienie logotypów wspólnych?
Odpowiedź
W przypadku gdy projekt dofinansowany jest z więcej niż jednego funduszu polityki spójności należy zastosować znak Unii Europejskiej z odniesieniem do Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych oraz umieść informację słowną, że materiał/sprzęt itp. jest współfinansowany ze środków konkretnego funduszu/funduszy.
-
11.1
Pytania i odpowiedzi dla Działania 11.1 Aktywne włączenie
Prezentujemy Państwu odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w ramach Działania 11.1 Aktywne włączenie.
Odpowiedź
-
Obowiązki informacyjno-promocyjne Beneficjenta – tablica informacyjna/pamiątkowa.
Czy konieczne jest aby tytuł projektu na tablicy był umieszczony w kolorze niebieskim czy może to być dowolny kolor czcionki?
Odpowiedź
Zgodnie z „Księgą identyfikacji wizualnej znaku marki Fundusze Europejskie i znaków programów polityki spójności na lata 2014-2020" kolory czcionki jaki powinien być użyty w tytule projektu to „ciemny granat”. Na stronie 70 ww. dokumentu znajdują się dokładne wytyczne co do koloru fontów wszystkich czcionek zawartych w tablicy informacyjnej/pamiątkowej.
-
3.7
Działanie 3.7 Wzrost konkurencyjności MŚP
Pytanie dotyczy załącznika Biznes Plan część finansowa.
Który formularz Biznes Planu - dla pełnej czy uproszczonej księgowości- powinien wypełnić Wnioskodawca, który w latach 2016 - 2019 prowadził uproszczona księgowość, a od 2020 roku będzie prowadził pełna księgowość?Odpowiedź
W opisywanym przypadku Wnioskodawca, który w latach 2016 - 2019 prowadził uproszczoną księgowość, zaś w roku 2020 będzie prowadził pełną księgowość może wypełnić druk Biznes Planu części finansowej przeznaczony dla uproszczonej księgowości.
-
4.2
4.2 Produkcja Energii z OZE w przedsiębiorstwach
1. Czy Wnioskodawca na etapie złożenia wniosku obligatoryjnie zobowiązany jest do załączenia prawomocnego pozwolenia na budowę?
2. Czy istnieje sposób oszacowania kiedy mogą zostać wysłane wezwania do uzupełniania wniosku ?
Odpowiedź
1. W ramach Działania 4.2 dopuszczalna jest sytuacja, w której wnioskodawca uzupełni brakujące pozwolenie na budowę na wezwanie LAWP, czyli złoży dokument w ramach uzupełnienia na warunkach formalnych z datą wydania późniejszą niż dzień złożenia wniosku. Jednocześnie pozwolenie na budowę musi być wykonalne na etapie oceny merytorycznej.
2. W Regulaminie konkursu opisany jest schemat procesu oceny wniosków. Nabór wniosków może trwać maksymalnie 100 dni. Dzień po dniu zamknięcia naboru rozpoczyna się weryfikacja warunków formalnych, która może potrwać maksymalnie do 25 dni roboczych. Kolejnym etapem jest ocena formalna trwająca do 60 dni roboczych. Następnie ocena merytoryczna, która potrwać może maksymalnie do 90 dni roboczych. Kolejno projekty sa zatwierdzane do dofinansowania, do Wnioskodawców wysyłane są informacje o wyborze projektów do dofinansowania. Ostatnim etapem jest podpisanie umowy. Informacje na temat kryteriów, które są oceniane na każdym z wymienionych etapów opisane zostały w ząłaczniku nr 6 do Regulaminu konkursu.
-
3.7
Pytania i odpowiedzi dla Działania 3.7 Wzrost Konkurencyjności MŚP
Czy Wnioskodawca może wskazać miejsce lokalizacji projektu w budynku, który dzierżawi? Jeśli jest to możliwe to na jaki okres powinna być zawarta umowa dzierżawy?
Odpowiedź
Co do zasady umowa dzierżawy może być dokumentem potwierdzającym prawo do dysponowania nieruchomością, powinna obejmować co najmniej okres realizacji i trwałości projektu. Okres trwałości dla MŚP wynosi 3 lata. Wnioskodawca ma obowiązek wykazać prawo do dysponowania nieruchomością będącą lokalizacją projektu przez cały okres realizacji oraz trwałości projektu. W związku z tym przedłożone dokumenty muszą potwierdzać prawo wnioskodawcy do dysponowania nieruchomością przez ww. okres czasu. (Załącznik nr 4 do Regulaminu konkursu - Instrukcja wypełniania załączników do wniosku o dofinansowanie)
-
4.2
Pytania i odpowiedzi dla Działania 4.2 Produkcja energii z OZE w przedsiębiorstwach
1. Czy Wnioskodawca może złożyć wniosek na budowę dwóch instalacji fotowoltaicznych na budynkach będących własnością spółki położonych w dwóch miejscowościach?
2. Które wskaźniki we wniosku o dofinansowanie powinien wybrać Wnioskodawca dla swojego projektu?
Odpowiedź
1. Jeden Wnioskodawca może złożyć jeden wniosek, który będzie obejmował kilka mniejszych instalacji fotowoltaicznych, przy czym łączna moc tych instalacji nie może przekraczać dopuszczalnego limitu 2 MW. Co do zasady, jeśli jak w opisywanym zapytaniu lokalizacja inwestycji jest różna (inne miejscowości), a spełnicie Państwo wymogi formalne, zaś limit obu instalacji nie przekroczy 2 MW nie ma przeszkód aby złożyć wniosek o dofinansowanina na obie lokalizacje. Należy zwrócić uwagę również na przypadek, gdy projekt obejmuje kilka instalacji weryfikacji będzie podlegać, czy nie zostało dokonane sztuczne podzielenie projektu, w celu ominięcia obowiązujących przepisów prawa i faktycznie nie stanowią one jednej dużej instalacji fotowoltaicznej, dla której niezbędne jest uzyskanie odpowiednich decyzji administracyjnych. Przypominamy, że w ramach planowanego konkursu z Działania 4.2, jeżeli realizacja projektu będzie wymagała zgodnie z przepisami prawa uzyskania decyzji budowlanych lub uzyskania warunków przyłączenia do sieci energetycznej, Wnioskodawca będzie miał obowiązek dostarczenia tych dokumentów wraz z dokumentacją aplikacyjną.
2. Każdy Wnioskodawca zobowiązany jest do wyboru wszystkich adekwatnych do zakresu rzeczowego projektu wskaźników produktu, które zostały określone w załączniku nr 5 do Regulaminu konkursu. Na etapie składnia wnioksów o dofinansowanie LAWP nie dokonuje oceny projektu. Kompletna analiza odbywa się na etapie weryfikacji wniosków przez Komisję Oceniającą Projekt na podstawie zapisów wniosku oraz całej dołączonej do wniosku dokumentacji konkursowej. Informujemy, iż na etapie weryfikacji każdego wniosków w sytuacji, w której stwierdzony zostanie brak któregoś ze wskaźników Wnioskodawca zostanie wezwany do poprawy wniosku.
-
3.7
Pytania i odpowiedzi dla Działania 3.7 Wzrost Konkurencyjności MŚP – pomoc zwrotna
- Czy w ramach kryterium „Lokalizacja projektu” punkty zostaną przyznane jeśli firma posiada siedzibę w Lublinie, a projekt będzie realizowany na terenie Puław? Czy lokalizacja projektu w Puławach musi być wskazana w KRS na dzień złożenia wniosku?
Odpowiedź
Lokalizacja projektu nie musi być potwierdzona wpisem w KRSie. Natomiast każdorazowo siedziba lub oddział Wnioskodawcy taki wpis powinien posiadać najpóźniej w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie
-
3.7
Pytania i odpowiedzi dla Działania 3.7 Wzrost Konkurencyjności MŚP – pomoc zwrotna
- Czy istnieje możliwości złożenia dwóch wniosków o dofinansowanie przez dwie różne firmy w ramach konkursu nr RPLU.03.07.00-IP.01-06-001/19 (3.7 Wzrost konkurencyjności MŚP - pomoc zwrotna), biorąc pod uwagę poniżej przedstawione zależności:
Firma nr 1 – forma prawna: Spółka Akcyjna, w której 70% udziałów ma Prezes Firmy, pozostałe 30% udziałów mają zewnętrzni akcjonariusze (Zastępca Prezesa nie posiada żadnych udziałów w Spółce).
Firma nr 2 – forma prawna: Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (w nie określonej przyszłości potencjalnie zostanie przekształcona w Spółkę komandytową), w której 25% udziałów posiada Prezes Firmy nr 1 oraz Zastępca Prezesa Firmy nr 1. Pozostałe 50% udziałów posiadają Wspólnicy.
Czy obydwie Spółki, tj. nr 1 i 2 (S.A. oraz Sp. z o.o.) mogą starać się o dofinansowanie w przedmiotowym konkursie na łącznie dwa różne projekty?
Odpowiedź
W ramach konkursu z Działania 3.7 Wzrost konkurencyjności MŚP wnioskodawca może złożyć tylko jeden wniosek o dofinansowanie. Podmiotami uprawnionymi do składania wniosków o dofianansowanie w ramach tego Działania są mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z terenu województwa lubelskiego.
Każdy przedsiębiorca oraz podmioty powiązane z nim mogą złożyć odrębne wnioski w ramach konkursu, chyba że ich status nie uprawnia ich do udziału w konkursie.
Należy również zwrócić uwagę, że zgodnie z zasadami udzielania pomocy publiznej nie jest dopuszczalne sztuczne dzielenie projektów celem uzyskania wyższego niż dopuszczalne w ramach jednego konkursu, poziomu dofinansowania. Przez sztuczne dzielenie projektu należy rozumieć zabieg Wnioskodawców powiązanych (w rozumiemiu Zał. nr I do Rozporządzeniu Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2017) polegający na takim wydzieleniu z projektu przedsięwzięć (ze względu na wartość projektu lub typ projektu), które pozwoli na uzyskanie z programu operacyjnego nieuzasadnionego (wyższego od dopuszczalnych pułapów) dofinansowania ze środków publicznych pochodzących z UE. Niedopuszczalną sytuacją jest złożenie przez powiązanych wnioskodawców kilku wniosków, które służą faktycznie zrealizowaniu jednego celu i stanowią w istocie jedną, niepodzielną pod względem ekonomicznym inwestycję, a której koszty zostaną przedstawione w dwóch wnioskach o dofinansowanie, zaś powiązania projektów wskazują na sztuczny podział jednej inwestycji (w tym wydatków kwalifikowanych) na dwa odrębne projekty, celem uzyskania niedozwolonej wielokrotności pomocy ze środków publicznych pochodzących z RPO WL na lata 2014-2020. Jeżeli projekty złożone przez grupę przedsiębiorstw w ramach danego konkursu są ze sobą powiązane i powoduje to niezgodność z zasadami udzielania pomocy publicznej, wówczas wszystkie projekty otrzymują negatywną ocenę.
To jest strona listy wyników: strona 1 z 37.