Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Pytanie

Czy gmina będzie traktowana jako „przedsiębiorstwo” i czy w związku z tym obligatoryjny jest montaż licznika ciepła, chłodu, ciepłej wody użytkowej? A także czy obligatoryjny jest montaż termostatów i zaworów podpionowych?

Odpowiedź

Gmina będzie traktowana jako przedsiębiorstwo, jeżeli prowadzi działalność gospodarczą, polegającą na oferowaniu na rynku towarów lub usług.

Zgodnie z zapisami Regulaminu konkursu działanie 5.2 „W przypadku realizacji projektów z zakresu głębokiej termomodernizacji konieczne będzie spełnienie warunków ex-ante z Dyrektywy 2006/32/EC, w szczególności odnoszących się do instalacji indywidualnych liczników ciepła w budynkach, podłączonych do ogrzewania sieciowego i poddawanych renowacji oraz nową Dyrektywą Energy Efficiency 2012/27/EU, w której kontynuowane są wymogi Dyrektywy 2006/32/EC w sprawie indywidualnego pomiaru ciepła. Dopuszcza się zastosowanie podzielników kosztów ogrzewania zamontowanych na każdym grzejniku w przypadkach wymienionych w Dyrektywie 2012/27/EU. Wprowadzenie indywidualnego pomiaru ciepła powinno mieć miejsce zawsze w połączeniu z wprowadzeniem zaworów termostatycznych w budynkach, w których nie zostały one jeszcze zamontowane.”

Dyrektywa 2006/32/WE nakłada na państwa członkowskie obowiązek zapewnienia, by odbiorcy końcowi zostali wyposażeni – po konkurencyjnych cenach – w indywidualne liczniki, które będą odpowiednio odzwierciedlały ich rzeczywiste zużycie energii i podawały informacje na temat rzeczywistego czasu zużycia. W większości przypadków obowiązek ten podlega warunkom, że powinno to być technicznie wykonalne, uzasadnione finansowo i proporcjonalne do potencjalnej oszczędności energii. W przypadku podłączania liczników w nowych budynkach lub przy przeprowadzaniu ważniejszych renowacji budynków, zgodnie z dyrektywą 2010/31/UE, należy zawsze montować takie indywidualne liczniki. Dyrektywa 2006/32/WE zawiera również wymóg zapewnienia jasnych rozliczeń na podstawie rzeczywistego zużycia, o wystarczającej częstotliwości pozwalającej odbiorcom na regulowanie ich własnego zużycia energii.

W związku z powyższym oraz mając na uwadze fakt, że zgodnie z dyrektywą w sprawie efektywności energetycznej zakres audytu energetycznego nie obejmuje jedynie oceny charakterystyki technicznej danego budynku, ale również analizę ilości energii zużywanej w stosunku do końcowego wykorzystania energii oraz wpływu zmian zachowań zasadny jest fakt, że wnioskodawca jest zobowiązany do montażu licznika ciepła, chłodu, ciepłej wody użytkowej.

Działanie 5.2 Efektywność energetyczna sektora publicznego

Typ beneficjenta jednostka samorządu terytorialnego

Konkurs RPLU.05.02.00-IZ.00-06-001/19

Data zgłoszenia 15-01-2019

Data odpowiedzi 30-01-2019

Wstecz Wróć do listy pytań