Pytanie
Zgodnie z brzmieniem kryterium dostępu nr 4: Kontrakt socjalny:
Projekt zakłada realizację kontraktu socjalnego w odniesieniu do każdego z uczestników projektu.
W przypadku gdy uczestnikiem projektu są dzieci i młodzież w wieku 15-17 lat (grupa docelowa Punkt. E w Regulaminie Konkursu) w jaki sposób należy uznać, iż kryterium dostępu nr 4 wskazane powyżej zostało spełnione, gdyż zgodnie z ustawą o pomocy społecznej: „kontrakt socjalny –jest pisemną umową zawartą z osobą ubiegającą się o pomoc, określającą uprawnienia i zobowiązania stron umowy, w ramach wspólnie podejmowanych działań zmierzających do przezwyciężenia trudnej sytuacji życiowej osoby lub rodziny.”
Dziecko lub młodzież poniżej 18 r.ż. jest osobą niepełnoletnią posiadającą ograniczoną zdolność do czynności prawnych a zatem nie może być stroną Kontraktu socjalnego (nie może podpisać samodzielnie umowy jaką jest kontrakt socjalny). Ustawa przewiduje zawarcie kontraktu socjalnego z rodziną zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 listopada 2010 r. w sprawie wzoru kontraktu socjalnego, ale wtedy zakres działań w rozwiązywaniu problemów osoby lub rodziny znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej określony w kontrakcie powinien obejmować wszystkich członków rodziny wpisanych do kontraktu (Kontrakt A przypis 1) a np.: Beneficjent nie planuje wsparcia dla otoczenia uczestników projektu tylko dla samego uczestnika. Jaka jest zatem celowość podpisania kontraktu z rodziną z którą nie będzie się prowadzić pracy służącej wyjściu z trudnej sytuacji życiowej?
Jak powinno się prawidłowo dokumentować zawarcie kontraktu socjalnego z osobą niepełnoletnią? Proszę również o wskazanie górnej granicy wieku dla osoby należącej do kategorii dzieci i młodzież?
Odpowiedź
Opisana grupa docelowa ma zasadne odniesienie w typach projektów konkursu otwartego nr RPLU.11.01.00-IP.02-06-001/15 (nabór do 30 czerwca 2016 r.) lub planowanego konkursu w ramach Działania 11.1 RPO WL (zgodnie z Harmonogramem naborów wniosków o dofinansowanie na rok 2016 – wersja z 31 maja 2016 r. ogłoszenie zostanie opublikowane w czerwcu br., a początek naboru zaplanowany jest na lipiec br.).
Specyfika konkursu nr RPLU.11.01.00-IP.02-06-001/16, gdzie wnioskodawcami mogą być wyłącznie ośrodki pomocy społecznej z terenu województwa lubelskiego, skutkuje tym, że uczestnikami projektów powinni być klienci ośrodków pomocy społecznej, spełniający kryteria dot. grupy docelowej opisane w Rozdziale 3.3 Regulaminu konkursu nr RPLU.11.01.00-IP.02-06-001/16.
Zgodnie z definicją zawartą w Ustawie o pomocy społecznej działania zmierzające do przezwyciężenia trudnej sytuacji życiowej odnoszą się do osoby lub rodziny. Oznacza to, że nie ma obowiązku zawierania kontraktu socjalnego z rodziną. W świetle obowiązujących przepisów, zawarcie kontraktu socjalnego z osobą w wieku 15-17 lat, możliwe jest za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego tej osoby. Podpis złożony przez prawnego opiekuna osoby
w wieku 15-17 lat nie oznacza, że opiekun ten staje się jednocześnie uczestnikiem projektu.
Zgodnie z interpretacją Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, na potrzeby realizacji projektów w ramach Działania 11.1 RPO WL „Aktywne włączenie”, przyjęto iż dzieci i młodzież to osoby w wieku minimum 15 lat. W opinii Instytucji Organizującej Konkurs za górną granicę wiekową w przypadku młodzieży należy przyjąć dzień poprzedzający osiągnięcie pełnoletniości tj. dzień poprzedzający ukończenie 18 roku życia. Jednocześnie ze względu na brak podziału na formy wsparcia w odniesieniu do osób będących w określonych przedziałach wiekowych, definiowanie powyższych kategorii wiekowych na potrzeby realizacji projektu nie wydaje się być zasadne.