Pytanie
Proszę opisać, w jaki sposób wyliczyć wskaźniki rezultatu bezpośredniego dla beneficjentów w przykładach poniżej:
Przykład nr 1
Charakterystyka beneficjentów - grupa uczestników projektu wyłoniona z osób korzystających ze świadczenia w PCPR: usamodzielniani wychowankowie z MOW, POW i rodzin zastępczych, osoby powyżej 18 roku życia do 25 roku życia wszyscy kontynuują naukę.
Liczba beneficjentów biorąca udział w projekcie 10.
Proszę wskazać jakimi dokumentami (zaświadczenie, oświadczenie) należy udokumentować osiągnięcie wskaźników?
Przykład nr 2
Grupa uczestników projektu to: 10 osób z niepełnosprawnościami, w wieku od 18 roku do 25 roku życia, kontynuujących naukę, 10 osób z niepełnosprawnościami powyżej 18 roku życia biernych zawodowo, 20 osób z niepełnosprawnościami powyżej 18 roku życia zarejestrowanych w urzędzie pracy jako poszukujących pracy. Łączna liczba beneficjentów biorąca udział w projekcie 40.
Przykład nr 3
Grupa uczestników projektu wyłoniona spośród osób korzystających ze świadczeń w PCPR.
Charakterystyka „podstawowych” beneficjentów:
a) wychowankowie rodzin zastępczych pozostających w rodzinnej pieczy zastępczej poniżej 18 roku życia;
b) wychowankowie rodzin zastępczych pozostający w rodzinnej pieczy zastępcze, będący w wieku od 18 do 25 roku życia, wszyscy kontynuujący naukę.
Otoczenie tych beneficjentów stanowią dzieci biologiczne opiekunów, opiekunowie zastępczy, biologiczni rodzice. Liczba beneficjentów biorąca udział w projekcie, np. 10 dzieci umieszczonych w rodzinnej pieczy zastępczej – „podstawowi” beneficjenci, w tym 5 w wieku od 18 do 25 roku życia, kontynuujący naukę oraz 5 wychowanków rodzin zastępczych pozostających w rodzinnej pieczy zastępczej w wieku poniżej 18 roku życia. Otoczenie uczestników projektu np. 25 osób (wychowanków przebywających w rodzinnej pieczy zastępczej):
- 10 opiekunów zastępczych;
- 5 rodziców biologicznych; (nie mieszkających razem z wychowankiem i rodziną zastępczą);
- 10 dzieci biologicznych (dzieci opiekunów zastępczych).
Łącznie 35 osób.
Proszę wskazać jakimi dokumentami (zaświadczenie, oświadczenie) należy udokumentować osiągnięcie wskaźników? Czy „osoby do których by były skierowane instrumenty aktywizacji z otoczenia uczestników projektu” powinny być traktowane jako uczestnicy projektu?
Proszę opisać, w jaki sposób wyliczyć wskaźniki produktu dla beneficjentów w przykładach powyżej. Proszę wskazać jakimi dokumentami (zaświadczenie, oświadczenie) należy udokumentować osiągnięcie wskaźników?
Odpowiedź
Wskaźniki nie są danymi, które wyliczamy w projekcie. Szczegółowe informacje odnośnie przedmiotowej kwestii zawierają Wytyczne w zakresie monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów operacyjnych na lata 2014 – 2020.
Wskaźnik rezultatu bezpośredniego - odnoszą się do sytuacji bezpośrednio po zakończeniu wsparcia, tj. w przypadku osób lub podmiotów - po zakończeniu ich udziału w projekcie. Co do zasady rekomendowane jest określanie w projekcie głównie wskaźników rezultatu bezpośredniego z uwagi na moment ich pomiaru - do 4 tygodni od zakończenia udziału danej osoby lub podmiotu w projekcie;
Wskaźniki rezultatu bezpośredniego:
- Liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, które uzyskały kwalifikacje po opuszczeniu programu;
- Liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym poszukujących pracy po opuszczeniu programu.
Załącznik nr 4 do Regulaminu przedmiotowego konkursu zawiera: Wykaz wskaźników w ramach Działania 11.1 RPO WL. Beneficjenci są zobowiązani do zapewnienia gromadzenia danych o uczestnikach projektu w centralnym systemie informatycznym SL2014 w celu prowadzenia na ich podstawie monitorowania założonych w projekcie wskaźników. Uczestnika projektu należy wykazać w SL2014 w momencie rozpoczęcia udziału w pierwszej formie wsparcia w projekcie.
Ścieżka wsparcia powinna być wypracowana tylko dla uczestnika projektu, nie dla tych, którzy stanowią otoczenie osób zagrożonych wykluczeniem. Osób lub podmiotów niekorzystających z bezpośredniego wsparcia nie należy wykazywać jako uczestników projektu. Bezpośrednie wsparcie uczestnika projektu to wsparcie, na które zostały przeznaczone określone środki, świadczone na rzecz konkretnej osoby/podmiotu, prowadzące do uzyskania korzyści przez uczestnika projektu (np. nabycia kompetencji, podjęcia zatrudnienia).
Wskaźniki produktu - dotyczą realizowanych działań. Produkt stanowi wszystko, co zostało uzyskane w wyniku działań współfinansowanych z EFS. Są to zarówno wytworzone dobra, jak i usługi świadczone na rzecz uczestników podczas realizacji projektu. Wskaźniki produktu odnoszą się co do zasady do osób lub podmiotów objętych wsparciem. Rozpoczęcie udziału we wsparciu odnotowywane jest poprzez wskaźniki produktu, natomiast sytuacja po zakończeniu wsparcia monitorowana jest we wskaźnikach rezultatu bezpośredniego oraz długoterminowego.
Wskaźniki produktu:
- Liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym objętych wsparciem w programie;
- Liczba osób z niepełnosprawnościami objętych wsparciem w programie.
Wartości bazowe nie muszą być zachowane na poziomie każdego projektu. Dokumentami potwierdzającymi osiągnięcie danych wskaźników będą: zaświadczenie o statusie na rynku pracy, orzeczenie lub/i opinia lekarza (w przypadku osób z zaburzeniami psychicznymi), oświadczenie o poszukiwaniu pracy.