Pytanie
Przez jakie podmioty może być wystawiona opinia o innowacyjności ?
Odpowiedź
W przypadku Działania 3.7 dla wszystkich projektów, za wyjątkiem projektów dotyczących wdrażania wyników prac B+R, wnioskodawca ma obowiązek przedłożyć Opinię o innowacyjności, sporządzoną na wzorze stanowiącym zał. nr 4.23 do Instrukcji wypełniania załączników do wniosku o dofinansowanie, która będzie wystawiona przez:
- jednostkę naukową w rozumieniu art. 2, pkt 9 z wyłączeniem lit. f Ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki(tekst jednolity: Dz. U. z 2014 r. poz. 1620 z późn. zmianami) z uwzględnieniem przepisów Ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. Przepisy wprowadzające ustawy reformujące system nauki (Dz.U. Nr 96, poz. 620 z późn. zm.), tj: jednostkę naukową - prowadzącą w sposób ciągły badania naukowe lub prace rozwojowe, taką jak:
a) podstawowe jednostki organizacyjne uczelni w rozumieniu statutów tych uczelni*,
b) placówki naukowe Polskiej Akademii Nauk*,
c) instytuty badawcze*,
d) międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie odrębnych przepisów*,
e) Polska Akademia Umiejętności*,
lub
- centrum badawczo-rozwojowe w rozumieniu Ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (tekst jednolity Dz. U. z 2014 r. poz. 226 z późn. zm.) z uwzględnieniem przepisów Ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. Przepisy wprowadzające ustawy reformujące system nauki (Dz.U. Nr 96, poz. 620 z późn. zm.).
Należy pamiętać, że w przypadku projektów, które nie dotyczą wdrażania wyników prac B+R, aby projekt uzyskał pozytywną ocenę w oparciu o kryteria merytoryczne specyficzne, z zapisów Opinii o innowacyjności musi wynikać, że projekt dotyczy wprowadzenia innowacji produktowej/procesowej co najmniej w skali rynku regionalnego (w województwie lubelskim) stosowanej nie dłużej niż 3 lata.