Pytanie
Czy koordynator może prowadzić zajęcia w ramach kosztów bezpośrednich?
Odpowiedź
Dodatkowe zajęcia dla uczniów może prowadzić każda osoba posiadające odpowiednie kompetencje i kwalifikacje, zgodnie z wymogami prawa oświatowego (w tym z Rozporządzeniem MEN w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli… . Decyzje w tym zakresie podejmuje kierownik danego zakładu pracy na podstawie obowiązujących przepisów prawa.
Jednocześnie należy mieć na względzie zapisy regulujące zangażowanie personelu w Wytycznych programowych dotyczących systemu wdrażania RPO WL na lata 2014-2020 w zakresie EFS. Wskazują one, że w przypadku angażowania personelu projektu wydatki związane z zatrudnieniem danej osoby w projekcie lub projektach są kwalifikowane tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy m.in.:
obciążenie z tego wynikające nie wyklucza możliwości prawidłowej i efektywnej realizacji wszystkich zadań powierzonych danej osobie,
łączne zaangażowanie zawodowe tej osoby w realizację wszystkich projektów finansowanych z funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności oraz działań finansowanych z innych źródeł, w tym środków własnych beneficjenta i innych podmiotów nie przekracza 276 godzin miesięcznie.
Do limitu 276 godzin miesięcznie wlicza się:
łączne zaangażowanie zawodowe osoby w realizację wszystkich projektów finansowanych z funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności oraz
łączne zaangażowanie zawodowe osoby w realizację działań finansowanych z innych źródeł, w tym środków własnych beneficjenta i innych podmiotów.
Dodatkowo należy także indywidualnie rozważyć daną sytuację pod kątem ewentualnego wystąpienia konfliktu interesów, tj. sytuacji, w której ta sama osoba (pełniąca obowiązki koordynatora projektu) będzie monitorować, czy oceniać pracę samej siebie (osoby jednocześnie prowadzącej zajęcia projektowe).