Przeskocz do treści Przeskocz do menu

FAQ. Serwis Regionalnego Programu Województwa Lubelskiego

Pytanie

Jesteśmy mikro przedsiębiorstwem z branży B+R działającym na terenie województwa lubelskiego. Czy są jakieś programy z których moglibyśmy pozyskać środki na rozwój firmy?

Odpowiedź

Wsparcie zaplanowane w ramach Działania ma na celu przełamanie barier związanych z dostępem do finansowania, know – how, a także pobudzenie działań tworzących wspólny łańcuch wartości przedsiębiorstwa.

Analiza sektora MŚP działającego na terenie województwa lubelskiego wskazuje na niską konkurencyjność przedsiębiorstw, wynikającą przede wszystkim z małej ekspansywności sektora MŚP na inne rynki oraz niskiej skali wdrażanych innowacji.

Dzięki wsparciu inwestycyjnemu nastąpi zwiększenie konkurencyjności, podniesienie produktywności, wydajności pracy oraz skali prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorstw z województwa lubelskiego przede wszystkim dzięki wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań. Wzrost innowacji zostanie zapewniony m.in. poprzez wsparcie inwestycyjne przeznaczone na  realizację wyników prac badawczych.

W szczególności wspierane będą następujące rodzaje projektów:

W ramach Działania przewiduje się również możliwość zastosowania instrumentów finansowych mających zapewnić finansowanie zewnętrzne związane z rozwojem prowadzonej przez przedsiębiorców działalności gospodarczej.

Dofinansowany projekt musi być realizowany na terenie województwa lubelskiego.

W przypadku projektów obejmujących inwestycje w infrastrukturę za miejsce lokalizacji projektu należy uznać miejsce faktycznej realizacji inwestycji, tj. miejsce zlokalizowania infrastruktury, będącej przedmiotem projektu.

W przypadku projektów nieobejmujących inwestycji w infrastrukturę za miejsce lokalizacji projektu należy uznać miejsce zlokalizowania siedziby, oddziału lub zakładu wnioskodawcy. W ww. przypadku wnioskodawca zobligowany jest do posiadania siedziby, oddziału lub zakładu na terenie województwa lubelskiego najpóźniej w dniu wypłaty pomocy.

Typ beneficjenta

- Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (zgodnie z definicją zawartą w Rozporządzeniu Komisji (UE) Nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu).

- Podmioty wdrażające instrument finansowy, które spełniają kryteria wymienione w Rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) nr 480/2014 z dnia 3 marca 2014 r. uzupełniającym rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 ustanawiające wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz ustanawiające przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego.

Nie ma znaczenia, jak długo firma istnieje na rynku, więc może to być również nowoutworzone przedsiębiorstwo.

Wsparcie kierowane jest zarówno do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw,   przy czym możliwe jest organizowanie naborów dedykowanych wyłącznie jednej z ww. grup.

W przypadku projektów obejmujących wyłącznie inwestycje, dla których nie jest możliwe określenie lokalizacji projektu Beneficjenci pomocy zobowiązani są do posiadania siedziby,  zakładu lub oddziału na terenie województwa lubelskiego najpóźniej w dniu wypłaty pomocy, oraz utrzymania go przynajmniej w okresie trwałości projektu.

Maksymalny % poziom dofinansowania UE wydatków kwalifikowalnych na poziomie projektu

- Mikroprzedsiębiorstwa i małe przedsiębiorstwa: 70% (zgodnie z mapą pomocy regionalnej).

- Średnie przedsiębiorstwa: 60% (zgodnie z mapą pomocy regionalnej).

- Podmiot wdrażający instrument finansowy: 85 %

Minimalna i maksymalna wartość projektu (PLN)

Minimalna wartość projektu: 50 000,00 PLN

Maksymalna wartość projektu: 13 000 000,00 PLN

Minimalna i maksymalna wartość wydatków kwalifikowalnych projektu (PLN)

Minimalna wartość wydatków kwalifikowalnych projektu: 50 000,00 PLN

Maksymalna wartość wydatków kwalifikowalnych projektu:  10 000 000,00 PLN

Minimalna kwota wsparcia: 30 000,00 PLN

Maksymalna kwota wsparcia: 2 000 000,00 PLN

Planowany termin ogłoszenia konkursu – maj 2016

Planowany termin rozpoczęcia naboru wniosków – czerwiec 2016

Dofinansowanie będzie udzielane w 2 formach: dotacji bezzwrotnych i preferencyjnych (m.in. niskooprocentowanych) pożyczek.

Kwestią zasadniczą przy określaniu, czy dane przedsięwzięcie będzie finansowane ze środków zwrotnych czy bezzwrotnych będzie  wpisywanie się w kody PKD związane z Regionalnymi Inteligentnymi Specjalizacjami Województwa Lubelskiego. Tylko przedsięwzięcia związane z kodami PKD wpisanymi na tzw. Indykatywną listę kodów PKD wpisujących się w Regionalne Inteligentne Specjalizacje Województwa Lubelskiego będą miały dostęp do dofinansowań bezzwrotnych. Pozostałe działalności będą mogły ubiegać się o wsparcie w postaci preferencyjnych niskooprocentowanych pożyczek/kredytów.

Indykatywna lista kodów PKD w odniesieniu do działania 3.7 została zamieszczona w dokumentacji konkursowej. 

Ponadto wsparcie w tych konkursach mogą otrzymać wyłącznie wnioskodawcy, których projekty będą w pełni przygotowane do realizacji na dzień składania wniosku o dofinansowanie. Oznacza to, że w przypadku projektów infrastrukturalnych wymagających uzyskania odpowiednich decyzji administracyjnych, wnioskodawca w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie musi posiadać wszystkie wymagane decyzje administracyjne, w tym:

Działanie 3.7 Wzrost konkurencyjności MŚP

Typ beneficjenta osoba fizyczna

Data zgłoszenia 18-07-2016

Wstecz Wróć do listy pytań