Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Pytanie

Które rodzaje wskaźnika efektywności zatrudnieniowej należy wpisać (założyć) we wniosku o dofinansowanie, w sytuacji gdy projekt zakłada objęcie wsparciem w 100% osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności, w tym: 10% to osoby długotrwale bezrobotne i 30% to osoby z niskimi kwalifikacjami? Czy można/należy w tej sytuacji we wniosku o dofinansowanie wybrać/wpisać tylko jeden wskaźnik efektywności zatrudnieniowej - tj. dla osób z niepełnosprawnościami? Czy też należy we wniosku wpisać wszystkie pozostałe wskaźniki efektywności zatrudnieniowej -
tj. wskaźnik efektywności zatrudnieniowej dla osób długotrwale bezrobotnych oraz wskaźnik efektywności zatrudnieniowej dla osób o niskich kwalifikacjach?

Zgodnie z pismem Ministerstwa Rozwoju Regionalnego z dnia 10.09.2015 r.(znak DZF.I.850.33.2015.SK.2), zgodnie z którym:  „W sytuacji, gdy kryteria wyboru projektów stawiały beneficjentom wymóg profilowania wsparcia na określona grupę docelową bądź premiowały projekty skierowane do konkretnej grupy docelowej np. do osób z niepełnosprawnościami czy osób długotrwale bezrobotnych albo gdy sam projektodawca określił we wniosku wybrane grupy docelowe do których kierował będzie wsparcie, w takiej sytuacji projektodawca mierzy efektywność zatrudnieniową w projekcie wyłącznie w odniesieniu do grupy docelowej określonej we wniosku o dofinansowanie. Jeżeliprojekt ma być skierowany w całości do jednej grupy docelowej np. osób z niepełnosprawnościami efektywność mierzona jest wyłącznie w odniesieniu do tej grupy, a w przypadku gdy uczestnik projektu posiada jednocześnie cechy innej grupy np. jest kobieta lub osoba długotrwale bezrobotną – nie jest konieczne uzyskanie w projekcie minimalnego poziomu efektywności zatrudnieniowej dla tych pozostałych grup

Odpowiedź

Zakładając, że Wnioskodawca obejmie wsparciem wyłącznie osoby z niepełnosprawnościami, minimum 80 % spośród uczestników projektu musi posiadać status. bezrobotnych (w tym co najmniej 60 % mają stanowić os. długotrwale bezrobotne oraz co najmniej 15 % os. odchodzące z rolnictwa). W takim przypadku pomiar poziomu efektywności zatrudnieniowej będzie obligatoryjny wobec osób w wieku 50 lat i więcej (min. 33 %) (o ile dotyczy), wobec kobiet (min. 39 %), osób długotrwale bezrobotnych (min. 30%), w przypadku osób o niskich kwalifikacjach (do poziomu wykształcenia ponadgimnazjalnego włącznie) (min. 38 %) oraz w przypadku uczestników nie kwalifikujących się do żadnej z powyżej wymienionych grup docelowych na poziomie, co najmniej 45% (o ile dotyczy).

Instytucja Pośrednicząca przypomina, iż w przypadku, gdy projekt skierowany jest do kilku grup docelowych, suma wartości wskaźników wyliczonych w ramach poszczególnych grup uczestników nie musi być równa wartości wskaźnika ogółem, gdyż jeden uczestnik może jednocześnie należeć do kilku grup, np. być długotrwale bezrobotnym oraz jednocześnie być osobą z niepełnosprawnościami (załącznik nr 15 do Regulaminu konkursu). Stanowisko IP zostało potwierdzone przez IZ RPO.

Działanie 9.1 Aktywizacja zawodowa

Typ beneficjenta osoba fizyczna

Data zgłoszenia 15-07-2016

Wstecz Wróć do listy pytań