Pytanie
Co mieści się pod pojęciem współpraca z instytucjami otoczenia społeczno-gospodarczego szkół lub placówek systemu oświaty, w tym w szczególności z przedsiębiorcami w kontekście doskonalenia zawodowego nauczycieli? Jak ta współpraca ma się do przepisów wynikających z rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie sposobu podziału środków na wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli pomiędzy budżety poszczególnych wojewodów, form doskonalenia zawodowego dofinansowywanych ze środków wyodrębnionych w budżetach organów prowadzących szkoły, wojewodów, ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania oraz szczegółowych kryteriów i trybu przyznawania tych środków? Jak taka współpraca ma wyglądać?
Odpowiedź
Współpracę z przedsiębiorstwami w kontekście doskonalenia zawodowego nauczycieli należy rozumieć zgodnie z zapisami przypisu 2 lit. b) Regulaminu konkursu (str. 19), który obejmuje „praktyki lub staże w instytucjach z otoczenia społeczno-gospodarczego szkół lub placówek systemu oświaty prowadzących kształcenie zawodowe (tj. pracodawców, organizacje pracodawców, przedsiębiorców, organizacje przedsiębiorców, instytucje rynku pracy, szkoły wyższe, organizacje pozarządowe, partnerów społecznych oraz innych interesariuszy zidentyfikowanych w diagnozie), w tym przede wszystkim w przedsiębiorstwach lub u pracodawców działających na obszarze, na którym znajduje się dana szkoła lub placówka systemu oświaty”.
Przy realizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli w ramach projektów z EFS należy przestrzegać zasady dotyczącej braku możliwości sfinansowania tego samego wydatku z różnych źródeł. Jeśli wydatki na takie doskonalenie pochodzą ze środków uwzględnionych w przywołanym Rozporządzeniu, to nie mogą one być jednocześnie dotowane w ramach projektu finansowanego w ramach Działania 12.4.