Pytanie
Czy w ramach projektu (typ 1a, 1e) można przyjąć m.in. stworzenie jednego miejsca w placówce wsparcia dziennego i np. rozszerzenie wachlarza usług dla 15 podopiecznych? Na czym w takim wypadku będzie polegała trwałość rezultatów? Jak należy udowodnić, że trwałość rezultatów zostanie zachowana? Czy zgodnie z pkt 3.4.2 regulaminu konkursu, który oznacza, że realizacja projektu nie może trwać dłużej niż okres n+3 (gdzie n rozumiane jest jako rok, w którym została podpisana umowa o dofinansowanie) należy rozumieć, że po zakończeniu projektu zgodnie z powyższym założeniem, przez 3 lata Wnioskodawca będzie musiał utrzymać jedno miejsce i 15 usług dla podopiecznych placówki? Jak należy rozumieć instytucjonalną gotowość podmiotów do świadczenia usług pomocy?
Odpowiedź
W Regulaminie Konkursu do Działania 11 2 w Punkcie 3.4 Wymagania czasowe dotyczące projektu wskazano, iż realizacja projektu nie może trwać dłużej niż okres n+3, gdzie n rozumiane jest jako rok, w którym została podpisana umowa o dofinansowanie, dlatego też należy stosować tą zasadę przy planowaniu okresu realizacji projektu. Dodatkowo założony przez Wnioskodawcę okres realizacji projektu powinien wynikać z jego specyfiki, liczebności grupy docelowej, a także z realizowanych w ramach projektu form wsparcia. Ocena harmonogramu realizacji projektu, jego racjonalność i rozplanowanie zadań w czasie podlegać będzie ocenie przez członków KOP na etapie oceny merytorycznej wniosku o dofinansowanie w ramach kryteriów ogólnych punktowych.
Instytucjonalna gotowość podmiotów do świadczenia usług pomocy w opiece i wychowaniu w ramach placówek wsparcia dziennego, o których mowa w art. 9 pkt 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oznacza gotowość danej placówki do świadczenia usług, czyli do przyjęcia i udzielenia pomocy w opiece i wychowaniu w ramach nowo utworzonych miejsc opieki i wychowania w nowych placówkach wsparcia dziennego, jak również w istniejących placówkach.