Pytanie
W jaki sposób szkoła powinna zatrudnić nauczycieli do realizacji zajęć w ramach danego projektu, w sytuacji, gdy posiada 100% kadry nauczycielskiej zatrudnionej na pełny wymiar godzinowy zgodnie z Kartą Nauczyciela?
Odpowiedź
Zaangażowanie do projektu nauczyciela zatrudnionego w szkole realizującej projekt powinno odbywać się zgodnie z art. 35a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela. Zaznaczyć należy, że zajęcia w ramach programów finansowanych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej nie są wliczane do tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz. Należy jednocześnie pamiętać, iż zgodnie z Art. 42 Karty Nauczyciela czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień. Tym samym realizacja zajęć, o których mowa w art. 35a KN nie może prowadzić do przekroczenia wskazanego w ART. 42 KN wymiaru zatrudnienia.
W sytuacji, gdy nie jest możliwe powierzenie realizacji zajęć w projekcie nauczycielom już zatrudnionym w szkole, Dyrektor szkoły powinien zatrudnić nauczycieli, którzy nie realizują w tej szkole lub placówce tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych zgodnie z Art. 7e Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2015 r. poz. 2156 oraz z 2016 r. poz. 35, 64 i 195), na zasadach określonych w Kodeksie pracy. Szczegóły dot. zasad zatrudniania nauczycieli w ramach projektów finansowanych ze środków pochodzących z budżetu UE zawarte są w wyjaśnieniach MEN, które zostały zamieszczone na stronie www.rpo.lubelskie.pl w zakładce „Departament Wdrażania EFS” – „Stanowisko MEN w sprawie angażowania nauczycieli do projektów EFS’ (wiadomość z dnia 10.03.2016 r.).