Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Pytanie

Czy w sytuacji, kiedy wniosek o pozyskanie wsparcia złożą podmioty powiązane to wszystkie wnioski zostaną odrzucone? Sytuacja, w której Właściciel przedsiębiorstwa X jest również wspólnikiem w spółce z o.o. i chciałby wnioskować z przedsiębiorstwa jak i ze spółki. Czy taka sytuacja jest dopuszczalna?

Odpowiedź

Podmiotami uprawnionymi do składania wniosków o dofianansowanie w ramach Działania 3.5 sa mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z terenu województwa lubelskiego.

W przedstawionym przypadku określając status każdego Wnioskodawcy należy brać pod uwagę łączną liczbę zatrudnionych osób we wszystkich przedsiębiorstwach (traktowane są bowiem jako firmy powiązane) w sytuacji, w której liczba ta przekroczy pułapy określone w Rozporządzeniu Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu, a zarezerwowane dla dużych firm, wtedy żadna z firm nie jest uprawnioną do składania wnioksu o dofianansowanie.

Jednocześnie w sytuacji, w której opisani Wnioskodawcy aplikowaliby o dofinansowanie na zasadach pomocy de minimis należy wziąć pod uwagę, iż wartość uzyskanej przez Wnioskodawcę pomocy de minimis nie może przekroczyć maksymalnych pułapów określonych w Rozporządzeniu Komisji (UE) Nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis. W opisanym przypadku bowiem wszystkie opisane firmy traktowane będą jako „jedno przedsiębiorstwo” (art. 2.2 Rozporzadzenia 1407/2013). Oznacza to, że badając pułapy pomocy de minimis, sumowana będzie wartość pomocy uzyskanej przez wszystkie trzy przedsiębiorstwa dla jednego projektu.

Ponadto zwracamy Państwa uwagę, że zgodnie z zasadami udzielania pomocy publicznej nie jest dopuszczalne sztuczne dzielenie projektów celem uzyskania wyższego niż dopuszczalne w ramach jednego konkursu, poziomu dofinansowania. Przez sztuczne dzielenie projektu należy rozumieć zabieg Wnioskodawców powiązanych (w rozumiemiu Zał. nr I do Rozporządzeniu Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2017) polegający na takim wydzieleniu z projektu przedsięwzięć (ze względu na wartość projektu lub typ projektu), które pozwoli na uzyskanie z programu operacyjnego nieuzasadnionego (wyższego od dopuszczalnych pułapów) dofinansowania ze środków publicznych pochodzących z UE. Niedopuszczalną sytuacją jest złożenie przez powiązanych wnioskodawców kilku wniosków, które służą faktycznie zrealizowaniu jednego celu i stanowią w istocie jedną, niepodzielną pod względem ekonomicznym inwestycję, a której koszty zostaną przedstawione w trzech wnioskach o dofinansowanie, zaś powiązania projektów wskazują na sztuczny podział jednej inwestycji (w tym wydatków kwalifikowanych) na trzy odrębne projekty, celem uzyskania niedozwolonej wielokrotności pomocy ze środków publicznych pochodzących z RPO WL na lata 2014-2020. Jeżeli projekty złożone przez grupę przedsiębiorstw w ramach danego konkursu są ze sobą powiązane i powoduje to niezgodność z zasadami udzielania pomocy publicznej, wówczas wszystkie projekty otrzymują negatywną ocenę.

Działanie 3.5 Bon na doradztwo

Data zgłoszenia 29-11-2019

Data odpowiedzi 29-11-2019

Wstecz Wróć do listy pytań