Pytanie
Chcąc stosować instrumenty aktywizacji zawodowej zgodnie z regulaminem rozdział 3.2 pkt 5 ppkt 2 „OPS i PCPR nie wdrażają samodzielnie usług aktywizacji o charakterze zawodowym. Wdrożenie usług aktywnej integracji o charakterze zawodowym jest możliwe wyłącznie przez podmioty wyspecjalizowane w zakresie aktywizacji zawodowej, w szczególności przez PUP i inne instytucje rynku pracy, o których mowa w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy; CIS i KIS w zakresie reintegracji społecznej i zawodowej zgodnie z ustawą z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym; przedsiębiorstwa społeczne; organizacje pozarządowe, o których mowa w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie” czy PCPR może je realizować poprzez porozumienie z PUP- em lub zlecić ich realizację wyspecjalizowanej do tego firmie czy może zrobić to sam? Co z osobami niepełnosprawnymi, które nie są i nie chcą zarejestrować się, jako osoby poszukujące pracy w PUP?
Odpowiedź
Wskazany rozdział regulaminu przedmiotowego konkursu wyjaśnia kwestię realizacji/wdrażania usługi aktywnej integracji o charakterze zawodowym:
Usługi aktywnej integracji o charakterze zawodowym są realizowane przez:
- partnerów OPS lub PCPR w ramach projektów partnerskich;
- PUP na podstawie porozumienia, które określa zasady współpracy w zakresie realizacji usług aktywnej integracji o charakterze zawodowym lub o realizacji Programu Aktywizacja i Integracja, o którym mowa w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia
i instytucjach rynku pracy i na zasadach określonych w tej ustawie;
- podmioty wybrane w ramach zlecenia zadania publicznego na zasadach określonych w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie lub zgodnie z art. 15a ustawy z dnia 27 kwietnia 2006 r. o spółdzielniach socjalnych;
- podmioty danej jednostki samorządu terytorialnego wyspecjalizowane w zakresie reintegracji zawodowej, o ile zostaną wskazane we wniosku o dofinansowanie projektu jako realizatorzy projektu,
- podmioty wybrane na zasadach dotyczących udzielania zamówień określonych w Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020 (po zmianie regulaminu konkursu).
Aktualnie czekające na zatwierdzenie przez IZ zmiany do regulaminu przedmiotowego konkursu to m.in. zmiany w obszarze grupy docelowej:
a) osoby bierne zawodowo,
b) osoby bezrobotne – zagrożone wykluczeniem ze względu na przesłanki inne niż tylko bezrobocie, wobec których zastosowanie wyłącznie instrumentów i usług rynku pracy jest niewystarczające i istnieje konieczność zastosowania w pierwszej kolejności usług aktywnej integracji o charakterze społecznym. Nie jest przy tym wymagane zarejestrowanie w urzędzie pracy.