Pytanie dotyczy rozdziału 5.3 pkt. 8) Wytyczne w zakresie realizacji przedsięwzięć w obszarze włączenia społecznego i zwalczania ubóstwa z wykorzystaniem środków Europejskiego Funduszu Społecznego i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2014-2020 (MR/2014-2020/18(04))
„8) Kryterium efektywności zatrudnieniowej określa odsetek uczestników projektu, którzy znaleźli się w jednej z poniższych sytuacji:
a) jako osoby bierne zawodowo lub bezrobotne w momencie przystąpienia do projektu, podjęli zatrudnienie po zakończeniu udziału w projekcie lub w trakcie jego trwania;
b) jako osoby bierne zawodowo w momencie przystąpienia do projektu, zaczęli poszukiwać pracy7 po zakończeniu udziału w projekcie;
c) jako osoby bierne zawodowo lub bezrobotne w momencie przystąpienia do projektu, podjęli dalszą aktywizację zawodową, w tym w projekcie realizowanym w ramach PI
9v lub CT 8 (PI 8i, 8ii, 8iii lub 8iv), po zakończeniu udziału w projekcie lub w trakcie jego trwania.”
a) Proszę opisać, w jaki sposób wyliczyć kryterium efektywności zatrudnieniowej dla beneficjentów w przykładach podanych w pytaniu nr 3.
b) Proszę wskazać jaki jest minimalny poziom Kryterium efektywności zatrudnieniowej dla beneficjentów w przykładach podanych w pytaniu nr 3?
c) Proszę wskazać jaki jest minimalny poziom Kryterium efektywności zatrudnieniowej dla „osób z otoczenia” przy zastosowaniu instrument aktywizacji zawodowej? Czy wychowankowi rodziny zastępczej pozostającej w rodzinnej pieczy zastępczej powyżej 18 roku życia do 25 lat kontynuującego naukę można zastosować instrument aktywizacji zawodowej? Jeżeli tak w jaki sposób liczyć Kryterium efektywności zatrudnieniowej?
d) Czy osoba bezrobotna podejmując staż z urzędu pracy jest liczona do kryterium efektywności zatrudnieniowej? Jaki dokument potwierdza osiągnięcie kryterium efektywności zatrudnieniowej, np. zaświadczenie z pracy, oświadczenie uczestnika projektu, zaświadczenie z urzędu pracy inny?
e) Czy wystarczy sam fakt zatrudnienia, podjęcia stażu z urzędu pracy, zarejestrowanie się w urzędzie pracy jako osoba poszukująca pracy lub bezrobotna? Czy należy np. powyżej 3 miesięcy monitorować czy uczestnik projektu nadal pracuje, jest zarejestrowany w urzędzie pracy itp.?
Odpowiedź
Zgodnie z kryterium formalnym specyficznym nr 2 Efektywność społeczna i efektywność zatrudnieniowa:
Projekt zakłada realizację minimalnych poziomów efektywności społecznej i zatrudnieniowej a) w odniesieniu do osób z niepełnosprawnościami minimalny poziom efektywności społecznej wynosi 34%, a minimalny poziom efektywności zatrudnieniowej – 12%;
b) w odniesieniu do pozostałych osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym minimalny poziom efektywności społecznej wynosi 34%, a minimalny poziom efektywności zatrudnieniowej – 25%.
Efektywność społeczna jest mierzona wśród osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, które skorzystały z usług aktywnej integracji o charakterze społecznym lub edukacyjnym, lub zdrowotnym, a efektywność zatrudnieniowa wśród osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, które skorzystały z usług aktywnej integracji o charakterze zawodowym.
Kryterium efektywności społecznej będzie weryfikowane w terminie do 3 miesięcy od zakończenia udziału w projekcie, rozumianego zgodnie z pkt 5 lit. b. Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć w obszarze włączenia społecznego i zwalczania ubóstwa z wykorzystaniem środków Europejskiego Funduszu Społecznego i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2014-2020
Kryterium efektywności zatrudnieniowej jest weryfikowane w terminie do 3 miesięcy od zakończenia udziału w projekcie, o którym mowa w pkt 10 lit. a, oraz w odniesieniu do sytuacji opisanych w pkt 10 lit b i c ww. Wytycznych.
b) jako osoby bierne zawodowo w momencie przystąpienia do projektu, zaczęli poszukiwać pracy po zakończeniu udziału w projekcie;
c) jako osoby bierne zawodowo lub bezrobotne w momencie przystąpienia do projektu, podjęli dalszą aktywizację zawodową, w tym w projekcie realizowanym w ramach PI 9v lub CT 8 (PI 8i, 8ii, 8iii lub 8iv), po zakończeniu
Miejmy na uwadze, iż w przedmiotowym konkursie zastosowanie efektywności zatrudnieniowej jest do typów projektów: 1 lit. a, b, d oraz 2.
Efektywność zatrudnieniowa jest mierzona wśród uczestników, którzy:
a) zakończyli udział w projekcie; zakończenie udziału w projekcie to zakończenie uczestnictwa we wszystkich formach wsparcia przewidzianych dla danego uczestnika w ramach projektu EFS lub
b) przerwali udział w projekcie wcześniej, niż uprzednio było to planowane z powodu podjęcia pracy, lub c) podjęli pracę, jednak jednocześnie kontynuowali udział w projekcie.
Wytyczne w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego w obszarze rynku pracy na lata 2014-2020, Podrozdział 3.2 Sposób pomiaru kryterium efektywności zatrudnieniowej i efektywności zawodowej w projekcie – wyjaśniają sposób pomiaru i wymogi spełnienia przedmiotowego kryterium oraz Załącznik nr 13 do Regulaminu konkursu: Metodologia pomiaru efektywności społecznej i efektywności zatrudnieniowej w projekcie.
Osoby nie spełniające definicji otoczenia ujętej w Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć w obszarze włączenia społecznego i zwalczania ubóstwa z wykorzystaniem środków Europejskiego Funduszu Społecznego i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2014-2020, nie są brane pod uwagę przy wyliczaniu efektywności zatrudnieniowej, w innych przypadkach wskazane osoby (otoczenie) uwzględniamy.