Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Nagroda Cesarza Maksymiliana to 10 000 euro, dyplom i medal (replika medalionu z 1509 roku przedstawiającego cesarza Maksymiliana). Przyznawana jest za realizację innowacyjnych projektów i przedsięwzięć wykraczających poza granice regionów i państw. Takich, które wspomagają budowę poczucia wspólnoty europejskiej.

Wspólnie dla Europy

Nagroda Cesarza Maksymiliana przyznawana jest co dwa lata przez miasto Innsbruck i Region Tyrolu. Jej laureatami mogą zostać osoby działające na rzecz europejskiej polityki regionalnej, ale również stowarzyszenia, jednostki badawcze i instytucje z całej Europy. O zwycięstwie zdecyduje jury złożone z przedstawicieli miasta Innsbruck, regionu Tyrolu, Uniwersytetu w Innsbrucku, Europejskiego Komitetu Regionów, Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych, Zgromadzenie Regionów Europy, a także Rada Gmin i Regionów Europy. Jurorzy pod uwagę wezmą te projekty, które w sposób szczególny mogą przyczynić się do rozwoju integracji europejskiej, pokojowego współistnienia oraz spójności naszego kontynentu.

Uważamy, że szczególnie w tak trudnych czasach konieczne jest skupienie się na osiągnięciach zjednoczonej Europy oraz wzmocnienie i zachowanie wolnego i pokojowego współistnienia europejskich narodów i kultur dla przyszłych pokoleń. W ostatnich miesiącach byliśmy świadkami, jak pandemia COVID-19 zdecydowanie ukształtowała i zmieniła nasz świat. Wiele z naszych udogodnień, takich jak nieograniczony dostęp do instytucji publicznych, społecznych i kulturalnych czy swoboda podróżowania bez ograniczeń, nie jest już oczywistością – napisali w zaproszeniu do udziału w konkursie Günther Platter, gubernator Tyrolu i Georg Willi burmistrz Innsbrucka.

Składanie wniosków

Zgłaszane projekty, oprócz waloru innowacyjnego, muszą dawać możliwość przeniesienia zastosowanych w nich rozwiązań do innych regionów. Kryteria decydujące o ewentualnym sukcesie projektu to jego skuteczność, trwałość i kreatywność. Istotny jest również wpływ jaki będzie miało realizowane przedsięwzięcie na przekonanie grupy docelowej do zaangażowania się we wspólne działania na rzecz Europy. Warto też pamiętać, że o nagrodę mogą ubiegać się wyłącznie projekty niekomercyjne. Zaś przyznaną nagrodę można wykorzystać wyłącznie na realizację zwycięskiego projektu. Wnioski o nagrodę można składać na stronie www.emperormaximilianprize.at do 31 stycznia 2021 r. Do Państwa dyspozycji są formularze zgłoszeniowe w języku niemieckim, angielskim lub francuskim.

Ostatnia modyfikacja:

Ryszard Szymański (DZ RPO)