Kontrola unijnego projektu… nie jest to zbyt lubiany przez beneficjentów etap. Mimo to jest on nieodzownym elementem realizacji projektu. Czy rzeczywiście jest się czego bać? Jak wygląda kontrola projektów dofinansowanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i jak się do niej przygotować? Zapraszam do lektury.
Jaki jest cel i rodzaje kontroli?
Celem kontroli jest sprawdzenie prawidłowości projektu, który realizujesz. Kontrola projektów dofinansowanych z EFRR przebiega dwutorowo:
- kontrola zamówień publicznych – tzw. kontrola na dokumentach. Odbywa się w siedzibie instytucji kontrolującej, w oparciu o dokumenty znajdujące się w systemie informatycznym. Możesz być ewentualnie poproszony o przesłanie dodatkowej dokumentacji.
- kontrola projektów – tzw. kontrola na miejscu – w siedzibie Twojej firmy/instytucji bądź w miejscu realizacji projektu.
Naszym zadaniem na kontroli jest sprawdzenie czy to, co beneficjent nam przedstawił w dokumentach, czyli we wnioskach o płatność i innych dokumentach wspomagających, ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Jeśli np. w protokole jest informacja, że beneficjent zakupił sprzęt/urządzenie i chce uzyskać refundację, to kontrola na miejscu ma na celu sprawdzenie, czy sprzęt/urządzenie faktycznie został/o zakupione i znajduje się miejscu realizacji projektu” – mówi Anna Syroka-Bojarczyk, kierownik Oddziału Kontroli DW EFRR w Lublinie.
Zarówno kontrola na dokumentach, jak i kontrola na miejscu realizacji projektu wybierane są losowo. Raz na kwartał losuje je system informatyczny. To znaczy, że Twój projekt może, ale nie musi zostać skontrolowany. Chyba że realizujesz projekt w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Ze względu na duży stopień skomplikowania kontroli podlega 100% takich projektów... [pozostało 85% treści].
Czym różni się kontrola doraźna od planowej?
O czym musisz pamiętać, gdy zapukają do Ciebie kontrolujący Twój projekt?
Jak przygotować się do kontroli?
Odpowiedzi znajdziesz na naszym blogu. >>>Przeczytaj cały wpis<<<