Trwają zaawansowane rozmowy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) na temat kształtu Kontraktu Programowego dla Województwa Lubelskiego na lata 2021-2027. Uzgodnienie i podpisanie przedmiotowego Kontraktu przez Zarząd Województwa Lubelskiego oraz stronę rządową stanowi podstawę do rozpoczęcia negocjacji programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 z Komisją Europejską.
Negocjacje Kontraktu Programowego dla Województwa Lubelskiego na lata 2021-2027 rozpoczęły się 1 kwietnia 2021 r. W związku z zaawansowanym stanem przygotowania, Województwo zostało zaproszone na kolejne spotkanie negocjacyjne o charakterze roboczym, które odbyło się 28 kwietnia br. w formie wideokonferencji z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Departamentu Zarządzania RPO Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie.
Podczas spotkania omówiono zakres Kontraktu oraz omówiono kwestie, wymagające wyjaśnienia ze strony MFiPR. Kluczową kwestią i wyzwaniem jest zapewnienie tzw. koncentracji tematycznej (ring-fencing). Podkreślono przy tym szczególną wagę przedsięwzięć związanych z Celem Polityki 2 Bardziej przyjazna dla środowiska, niskoemisyjna Europa dzięki promowaniu czystej i sprawiedliwej transformacji energetyki, zielonych i niebieskich inwestycji, gospodarki o obiegu zamkniętym, przystosowania się do zmiany klimatu oraz zapobiegania ryzyku i zarzadzania ryzykiem z zapewnieniem niezbędnego poziomu alokowanych środków na przedsięwzięcia związane ze środowiskiem i klimatem (określają je tzw. markery klimatyczne).
Przedmiotem rozmów były również instrumenty terytorialne, czyli zintegrowane inwestycje terytorialne (ZIT) oraz tzw. inne instrumenty terytorialne (IIT). Zgodnie ze Strategią Rozwoju Województwa Lubelskiego do 2030 r. (SRWL 2030) w naszym regionie zdelimitowanych zostało 17 ZIT obejmujących aż 72 gminy. Kluczowe będzie wspieranie zarówno ZIT, jak i Obszarów Strategicznej Interwencji (OSI), wskazanych w Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego do 2030 r. Wśród nich znalazło się 11 miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze (ujętych w ramach ZIT) oraz aż 140 gmin, stanowiących obszary zmarginalizowane z naszego regionu. Rozmowy dotyczyły również OSI regionalnych, wskazanych w SRWL 2030.
W toku spotkania dużo uwagi poświęcono współpracy z przedsiębiorcami oraz sektorem usług badawczo-rozwojowych i innowacyjności (B+R+I). Omówiono kwestie związane z przedsięwzięciami realizowanymi w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) oraz tzw. projektów hybrydowych. Podkreślono, że w naszym regionie działania te mogłyby mieć charakter pilotażowy. W kwestii przedsięwzięć B+R+I, przedstawiciele MFiPR poinformowali, że procedura jest w trakcie przygotowania na poziomie resortu.