Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Perspektywa 2021 - 2027

17 stycznia 2023 r. o godz. 11.00 w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się konferencja pn. Nowa ustawa wdrożeniowa – praktyczne aspekty wdrażania programów regionalnych w perspektywie finansowej 2021-2027. Podczas konferencji przedstawiciele m.in. środowiska naukowego, administracji publicznej oraz wymiaru sprawiedliwości przedstawią analizę wybranych zagadnień związanych z wdrażaniem funduszy unijnych w perspektywie finansowej na lata 2021-2027. Spotkanie otworzył Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027

24 listopada 2022 r. Komisja Europejska zatwierdziła decyzją wykonawczą program „Fundusze Europejskie dla Lubelskiego na lata 2021 – 2027”, z kolei 4 stycznia 2023 r. została wydana publikacja pt. „Ustawa o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-27. Komentarz” pod redakcją naukową Macieja Perkowskiego, Rafała Poździka (dalej: „Komentarz”). Te dwa wydarzenia stanowiły inspirację do organizacji przedmiotowej konferencji, w ramach której przedstawiciele świata nauki, administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości oraz palestry omówili wybrane zagadnienia związane z wdrażaniem funduszy unijnych w perspektywie finansowej na lata 2021–2027, takie jak proces naboru, oceny i wyboru projektów do dofinansowania w perspektywie finansowej 2014-2020 oraz 2021-2027, skład i znaczenie Komitetu Monitorującego w nowej perspektywie finansowej, czy projekty partnerskie i grantowe, czy procedura odwoławcza.

Konferencja transmitowana była na kanale YouTube: Fundusze Europejskie dla Lubelskiego.

  • video Nagranie z konferencji

Dzięki zatwierdzeniu przez Komisję Europejską programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027, do województwa lubelskiego trafi ponad 2,43 mld euro. Decyzja Komisji Europejskiej pozwala na rozpoczęcie prac nad dokumentami niezbędnymi dla uruchomienia systemu wdrażania programu regionalnego. Nie byłoby to możliwe bez wejścia w życie w dniu 4 czerwca 2022 r. ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027 (Dz.U. 2022, poz. 1079 dalej „ustawa wdrożeniowa”). Wejście w życie ustawy wdrożeniowej było bowiem niezbędnym warunkiem dystrybucji środków unijnych w Polsce. Regulacje unijne zobowiązują Polskę jako państwo członkowskie do przyjęcia odpowiednich środków prawnych gwarantujących właściwe funkcjonowanie systemów zarządzania i kontroli w ramach programów krajowych i regionalnych.

Od teorii po praktykę

Ustawa wdrożeniowa uwzględnia niezbędne regulacje pozwalające na stworzenie odpowiedniego systemu naboru, oceny i wyboru do dofinansowania projektów, a następnie ich realizacji, kontroli oraz monitorowania i oceny postępu rzeczowego samego programu. Stanowi ona w dużej mierze kontynuację dotychczasowych rozwiązań prawnych ale jednocześnie uwzględnia uwarunkowania prawne przyjęte w perspektywie finansowej na lata 2021–2027. Ponadto prawodawca częściowo odpowiedział na wnioski z wdrażania poprzednich perspektyw finansowych, w tym stanowisko sądów administracyjnych oraz postulaty doktryny. Dotyczy to w szczególności zasad, które właściwe instytucje zarządzające mają obowiązek przestrzegać w trakcie wdrażania programu. Ponadto doprecyzowano regulacje w zakresie drogi sądowej w razie odmowy podpisania umowy o dofinansowanie oraz wprowadzono podstawę do unieważnienia całego naboru projektów.

  • video Podsumowanie konferencji - nagranie

Ostatnia modyfikacja:

Patrycja Kowalik (RPO)