Radzyń Podlaski zyska nowe oblicze. Planowany w mieście remont obejmie rynek oraz Pałac Potockich z dziedzińcem i infrastrukturą przynależną. Umowę umożliwiającą realizację tej inwestycji podpisali (26 czerwca br.) Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Burmistrz Radzynia Jerzy Rębek. Wartość inwestycji to ponad 28,3 mln zł, z czego 21,5 mln pochodzi z funduszy europejskich i budżetu państwa.
Projekt pn. „Poprawa stanu infrastruktury zespołu pałacowo-parkowego i obszaru miejskiego w Radzyniu Podlaskim”, w ramach którego przeprowadzone zostaną prace remontowo-budowlane, ma na celu przywrócić funkcje społeczno-gospodarcze na zdegradowanych obszarach miasta. Co ważne, realizacja projektu pozwoli na znaczne podniesienie jakości i dostępności oferty kulturalnej oraz turystycznej.
Pałac Potockich
Prace będą podzielone na dwa etapy. Pierwszy dotyczyć będzie remontu pałacu i dziedzińca. Projekt obejmuje przebudowę wnętrz korpusu głównego pałacu wraz z instalacjami wewnętrznymi, tj. instalacją elektryczną, wodno-kanalizacyjną, centralnego ogrzewania, a także montaż instalacji wentylacyjnej, systemu sygnalizacji pożaru i systemu oddymiania. Ponadto w ramach projektu zostaną przeprowadzone następujące prace:
- wykonanie podłóg i posadzek w pomieszczeniach pałacu;
- remont elewacji korpusu wschodniego i skrzydła wschodniego oraz konserwacja kamiennych kompozycji rzeźbiarskich (m.in. odtworzenie elementów sztukaterii, renowacja dekoracji sztukatorskich, wykonanie stolarki okiennej, renowacja stolarki drzwiowej);
- rewitalizacja dziedzińca polegająca na: przebudowie nawierzchni dziedzińca, wykonaniu odwodnienia terenu, przebudowie sieci ciepłowniczej, wodociągowej i kanalizacji sanitarnej;
- utworzenie kawiarni i zakup niezbędnego wyposażenia;
- utworzenie pracowni i galerii fotograficznej wraz z zakupem niezbędnego wyposażenia;
- utworzenie studia filmowego;
- dokonanie niezbędnej infrastruktury zewnętrznej, tj. przyłączy wodnych i kanalizacyjnych.
Odnowiony miejski rynek
Druga część prac w ramach projektu dotyczy zaprojektowania i wymiany nawierzchni placu, w tym jezdni na ulicy Rynek, drogi pożarowej, chodnika oraz płyty rynku. Mieszkańców i turystów zainteresuje fakt, że na placu powstanie również fontanna wraz z komorą technologiczną, odbudowana zostanie zabytkowa studnia a zieleń zostanie odpowiednio zagospodarowana. Ponadto przebudowana zostanie kanalizacja deszczowa i oświetlenie placu, a rynek będzie monitorowany.
Projekt realizowany przez radzyński magistrat zakłada m.in.:
- rewitalizację 1,22 ha obszarów;
- 2366 m2 wyremontowanych lub wybudowanych budynków publicznych lub komercyjnych;
- objęcie wsparciem 2 obiektów infrastruktury zlokalizowanych na rewitalizowanych obszarach;
- utworzenie lub rekultywowanie 5155 m2 otwartej przestrzeni na obszarach miejskich.
Rewitalizacja obszarów miejskich
Wsparcie na odnowę przestrzeni miejskiej w Radzyniu Podlaskim pochodzi z funduszy europejskich w ramach Działania 13.3 Rewitalizacja obszarów miejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Radzyński projekt został pozytywnie oceniony w trybie pozakonkursowym. W tym trybie o dofinansowanie starać mogły się projekty, które mają m.in. strategiczne znaczenie dla społeczno-gospodarczego rozwoju kraju lub regionu i są wskazane w dokumencie pn. Przedsięwzięcia o priorytetowym znaczeniu dla realizacji celów strategii rozwoju województwa lubelskiego na lata 2014-2020 (z perspektywą do 2030 roku). O wsparcie można było starać się również w trybie konkursowym. Kwota przeznaczona na rewitalizację w Działaniu 13.3 to ponad 299 mln zł. Warunkiem uzyskania dofinansowania było ujęcie projektu w programie rewitalizacji danej gminy. Łącznie w ramach tego Działania przewiduje się m.in:
- rewitalizację ponad 252 ha obszarów;
- objęcie wsparciem 109 szt. obiektów infrastruktury zlokalizowanych na rewitalizowanych obszarach;
- utworzenie lub rekultywowanie blisko 192 tysięcy m2 otwartej przestrzeni na obszarach miejskich.