Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie odpowiedzialny będzie za realizację projektu wartego blisko 76 mln zł, który zakłada rozbudowę infrastruktury Szpitala, w tym utworzenie nowego systemu zabiegowo-anestezjologicznego oraz zakup wyposażenia. Unia Europejska dołoży do inwestycji ok. 65 mln zł. Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski uroczyście wręczył umowę Dyrektorowi Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SP ZOZ w Lublinie Piotrowi Matejowi.

Poprawa jakości świadczeń z zakresu ochrony zdrowia

Jednym z priorytetów Zarządu Województwa Lubelskiego jest sprawna i efektywna ochrona zdrowia. To także poprawa warunków leczenia pacjentów i ich hospitalizacji, a także podnoszenie jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych. Realizacja projektu pn. Utworzenie systemu zabiegowo-anestezjologicznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SP ZOZ w Lublinie, zakładającego budowę odrębnego, tzw. budynku R, przyległego do bloku C (od strony południowo-wschodniej) i skomunikowanego z pozostałą częścią placówki, pozwoli na leczenie pacjentów w nowoczesnych i przyjaznych warunkach z zachowaniem zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego.

W trzykondygnacyjnym obiekcie znajdzie się:

  • Blok operacyjny, w skład którego wejdzie 5 sal operacyjnych z pomieszczeniami funkcyjnymi oraz jedna sala hybrydowa z możliwością montażu robota chirurgicznego i urządzeń do neuronawigacji oraz tomografii śródoperacyjnej;
  • Oddział Intensywnej Terapii i Anestezjologii obejmujący 18 łóżek usytuowanych w zespołach 2- i 4-łóżkowych. Zaprojektowane są 2 izolatki, gabinet diagnostyczno-zabiegowy oraz pomieszczenia dla personelu, jak również pomieszczenia funkcyjne i magazynowe;
  • Apteka szpitalna;
  • Centralna Sterylizatornia z bezpośrednią komunikacją pionową z nowym blokiem operacyjnym.

W budynku zostaną zastosowane najnowocześniejsze rozwiązania techniczne do sterowania mediami. Zainstalowane systemy pozwolą m.in. na sterowanie energią elektryczną oraz pozostałymi instalacjami użytkowymi. Całe oświetlenie obiektu będzie energooszczędne w postaci zastosowania źródeł światła LED. W ramach inwestycji zakupiony zostanie także sprzęt medyczny:

  • kolumna anestezjologiczna – 6 szt.
  • kolumna chirurgiczna – 6 szt.
  • lampa operacyjna – 6 szt.
  • lampa zabiegowa – 1 szt.
  • sufitowy system zasilający dla stanowiska OIT – 24 szt.

Nowoczesny system opieki zdrowotnej

Inwestycja umożliwi także udostępnienie pacjentom nowych stanowisk respiratorowych oraz wdrożenie właściwych procedur medycznych w Oddziale Intensywnej Terapii, skierowanych do pacjentów, którzy przebyli COVID-19 i do tej pory odczuwają jego skutki. Możliwe będzie także leczenie pacjentów przebywających na innych oddziałach w bezpiecznych i nowoczesnych warunkach.

Projekt zostanie zrealizowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 z zakresu Infrastruktury ochrony zdrowia. Planowane zakończenie realizacji inwestycji to IV kwartał 2023 roku.

Ostatnia modyfikacja:

Patrycja Kowalik (RPO)