Blisko 1,15 mln zł dofinansowania, przy ponad 2 mln zł wartości całego projektu, otrzymał Kościół rektoralny pw. Świętego Ducha w Kraśniku na realizację inwestycji pn. „Rewitalizacja z przebudową budynku kościoła pw. Św. Ducha w Kraśniku wraz z otoczeniem i zagospodarowaniem terenu oraz budową parkingu”. W niedzielę Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski uczestniczył w podsumowaniu zakończonej inwestycji.
Remont i zagospodarowanie terenu
Projekt realizowany był od sierpnia 2019 roku do końca grudnia 2022 roku. W ramach tej realizacji udało się wyremontować zabytkowy budynek dawnego kościoła poszpitalnego wraz z zagospodarowaniem terenu wokół. Prace przy zabytku dotyczyły także m.in.:
- wykonania izolacji pionowej i wymiany opaski,
- remontu ścian wewnętrznych i zewnętrznych,
- docieplenia sklepienia i naprawy dachu nad kruchtą,
- wykonania instalacji elektrycznych,
- wykonania orynnowania.
Inwestycja przewidywała także zmiany w terenie wokół kościoła, które objęły m.in.:
- wykonanie ciągów pieszych,
- wykonanie odwodnienia,
- przebudowę ogrodzenia,
- remont zlokalizowanych w otoczeniu kościoła pomników,
- wykonanie parkingu.
– Zakończenie tej ważnej dla lokalnej społeczności inwestycji cieszy mnie tym bardziej, że kościół wraz z wyposażeniem, drzewostanem oraz kamiennymi pomnikami został wpisany do rejestru zabytków województwa lubelskiego. Obszar ten jest najstarszą i najbardziej rozpoznawalną częścią miasta – mówił Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.
Ochrona i popularyzacja zabytków
Oprócz wpisu do rejestru zabytków województwa lubelskiego zespół kościelny jest także elementem Układu Urbanistycznego Miasta Kraśnik wpisanego do rejestru zabytków obejmującego „obręb dawnych obwarowań miejskich, wzgórza zamkowego i rejonu kościoła szpitalnego wraz z sylwetą miasta i skalą jego zabudowy”. W pobliżu tej części miasta funkcjonują też muzea.
Celem projektu była ochrona i poprawa dostępności lokalnego dziedzictwa kulturowego Miasta Kraśnik.