Jak oszacować wartość projektu? Na pewno wiesz, że to jedno z najistotniejszych zadań przy planowaniu unijnego projektu. Jednak nie należy ono do łatwych. Często schody zaczynają się przy kosztach kwalifikowalnych. Z tego wpisu dowiesz się, czym one właściwie są i jak prawidłowo przewidzieć oraz obliczyć je w projekcie. Gotowy? No to od początku.
Rodzaje kosztów w projektach unijnych
To banał, ale realizując projekt, wydajesz pieniądze. Te własne i te unijne. Kupujesz produkty, usługi, płacisz wyna grodzenia osobom pracującym przy projekcie. Koszty, które ponosisz, dzielą się na dwie grupy:
- wydatki kwalifikowalne,
- wydatki niekwalifikowalne.
Wydatki kwalifi… Co?
Pierwsza grupa to koszty, na które dostałeś dofinansowanie.
Druga to wydatki, które pokrywasz z własnej kieszeni.
Wydatki kwalifikowalne
„Wydatek kwalifikowalny – koszt lub wydatek poniesiony w związku z realizacją projektu w ramach programu operacyjnego, który spełnia kryteria refundacji, rozliczenia (w przypadku systemu zaliczkowego) zgodnie z umową o dofinansowanie”.
Tyle mówi definicja, którą znajdziesz w dokumencie Wytyczne w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014–2020. Ale co ona właściwie oznacza? Najprościej wydatki kwalifikowalne to wszystkie koszty, które poniosłeś podczas realizacji projektu.
Dodatkowo to koszty, które kwalifikują się do dotacji. To znaczy, że otrzymasz zwrot części poniesionych kosztów. Wartość procentowa zwrotu jest ustalana indywidualnie dla każdego konkursu.
Jak wygląda ocena kwalifikowalności wydatków?
Kwalifikowalność wydatków jest kilkukrotnie sprawdzana.
Ocena wniosku o dofinansowanie – na tym etapie instytucja organizująca konkurs ocenia kwalifikowalność wydatków, które zaplanowałeś w swoim wniosku o dotację.
Realizacja projektu – weryfikując wnioski o płatność w Twoim projekcie, przyglądamy się również kosztom kwalifikowalnym.
Kontrola projektu – kontrolujący też biorą pod lupę wydatki kwalifikowalne w Twoim projekcie. Zwłaszcza w miejscu jego realizacji lub w siedzibie Twojej firmy, a także po zakończeniu projektu.
Dalszą część artykułu znajdziesz na naszym blogu klikając >>TU<< oraz w najnowszym numerze Pulsu Regionu.