Kolejne umowy z Działania 5.1 Poprawa efektywności energetycznej przedsiębiorstw już podpisane.
Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie (LAWP) podpisała kolejne umowy z przedsiębiorcami w ramach Działania 5.1 Poprawa efektywności energetycznej przedsiębiorstw RPO WL na lata 2014-2020.
Termomodernizacja budynków, wymiana źródeł ciepła, wymiana drzwi i okien, energooszczędne oświetlenie, wentylacja, montaż instalacji fotowoltaicznych to tylko niektóre rozwiązania, na które Beneficjenci LAWP otrzymali dofinansowanie w ramach Działania 5.1.
Efektywność energetyczna przedsiębiorstw to - mniejsze koszty, czystsze środowisko, oszczędność zużywanej energii i mniejsza ilość emisji - te rozwiązania przekładają się na efektywny biznes. Wśród firm które skorzystały z finansowania w tym Działaniu są mikro-, małe- i średnie przedsiębiorstwa oraz spółki prawa handlowego z większością udziałów jednostek samorządu terytorialnego. Celem Działania 5.1 Poprawa efektywności energetycznej przedsiębiorstw jest osiągnięcie w firmach efektywności energetycznej przy zrównoważonym wykorzystaniu dostępnych zasobów. Jednocześnie firmy realizujące projekty w ramach tego Działania przyczynią się do wzrostu konkurencyjności lubelskiej gospodarki.
Uroczyste podpisanie umów z Beneficjentami Działania 5.1, odbyło się z udziałem Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskego oraz Dyrektor Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie Elżbiety Katarzyny Kędzierskiej.
To już 3 konkurs w ramach tego Działania, w którym kwota alokacji wyniosła ponad 45 mln PLN (10,5 mln EUR). W ramach tego konkursu do LAWP wpłynęło 127 wniosków, które opiewały na kwotę ponad 49 mln PLN. Do dofinansowania zostało wybranych 102 projekty, których kwota dofinansowania wyniosła ponad 38,5 mln PLN.
W ramach konkursu wsparcie mogli uzyskać przedsiębiorcy, którzy podejmą już w najbliższym czasie realizację swoich projektów polegających na:
- Głębokiej termomodernizacji,
- Technologii odzysku energii wraz z systemem wykorzystania energii ciepła odpadowego,
- Budowie i przebudowie/wymiana źródeł ciepła, w tym zastosowanie systemów grzewczych opartych na odnawialnych źródłach energii.
W ramach ww. projektów polegających na poprawie efektywności energetycznej możliwa jest budowa/rozbudowa jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w wysokosprawnej kogeneracji oraz budowa i przebudowa instalacji OZE. Ponadto jednym z elementów projektu może być wprowadzenie systemów zarządzania energią w przedsiębiorstwie.
Jako element powyższych typów projektów możliwa była również realizacja działań zakładających ograniczenie wytwarzania odpadów w celu ich ponownego wykorzystania w procesie produkcyjnym.
Maksymalny dopuszczalny procentowy poziom dofinansowania projektu z EFRR wynosił:
- Mikro i małe przedsiębiorstwa: 65%
- Średnie przedsiębiorstwa: 55%
- Duże przedsiębiorstwa: 45%
Maksymalna dopuszczalna kwota dofinansowania projektu wynosiła:
- dla przedsiębiorstw z sektora MŚP: 500 tys. PLN
- dla przedsiębiorstw spoza sektora MŚP: 1 mln PLN
Od początku perspektywy finansowej na lata 2014-2020 w ramach Działania 5.1 Poprawa efektywności energetycznej przedsiębiorstw do LAWP wpłynęło łącznie 445 projektów opiewających na kwotę dofinansowania ponad 267 mln PLN. Zostały podpisane 186 umowy na kwotę przekraczającą 125 mln PLN.