Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Perspektywa 2021 - 2027

Dyrekcja Generalna ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej KE i OECD zapraszają do udziału w Forum Budowanie zdolności administracyjnych na lata 2021–2027. Przedsięwzięcie kierowane jest do przedstawicieli instytucji zarządzających. Planowany termin - 16 lutego (środa) 2022 r. w godz. 10.00–16.30

Dekoracja

Forum ma przekazać wnioski i spostrzeżenia zdobyte podczas realizacji projektu pilotażowego DG REGIO dotyczącego budowania zdolności administracyjnych na okres po 2020 r. Pilotażowy, realizowany przez Komisję wspólnie z OECD oraz między innymi Województwem Lubelskim, zaowocował planami działania na rzecz budowania zdolności administracyjnych oraz zaleceniami dotyczącymi budowania tych zdolności. Zalecenia te można znaleźć w sprawozdaniu „Wzmocnienie zarządzania funduszami UE w ramach polityki spójności i powiązanymi z nim instrumentem samooceny. Warto też zajrzeć do praktycznego zestawu narzędzi DG REGIO służących do przygotowania planów działania w zakresie zdolności administracyjnych.

Weź udział w wymianie informacji z partnerami

Forum skupia krajowe i regionalne instytucje zarządzające w Unii Europejskiej. Jego celem jest zaś:

  • Uzyskanie informacji od międzynarodowych ekspertów na temat budowania zdolności administracyjnych, dotyczących między innymi:
    • Zarządzania zasobami ludzkimi,
    • Zarządzania organizacją,
    • Planowania strategicznego i koordynacji,
    • Wsparcia beneficjentów i zaangażowania zainteresowanych stron.
  • Zbadanie nowych pomysłów dotyczących budowania zdolności w celu sprostania wyzwaniom administracyjnym, które mogą ograniczyć skuteczne zarządzanie funduszami UE w ramach polityki spójności i ich wykorzystanie, w tym opracowanie planów działania na rzecz budowania zdolności administracyjnych.
  • Podzielenia się wynikami i wnioskami wyciągniętymi z projektu pilotażowego DG REGIO dotyczącego budowania zdolności administracyjnych na okres po 2020 r. w celu zwiększenia wysiłków na rzecz budowania zdolności administracyjnych.

Forum jest częścią serii czterech wirtualnych wydarzeń, które DG REGIO organizuje w lutym i marcu 2022 r. pod wspólnym hasłem „Dobre i sprawne zarządzanie w polityce regionalnej UE”:

  • 8 lutego komisarz Elisa Ferreira otworzy serię wydarzeń w kontekście pierwszego wydarzenia pt. „Budowanie przejrzystości z paktami na rzecz uczciwości w Europie”.
  • „Forum dla instytucji zarządzających: Budowanie zdolności administracyjnych na lata 2021–2027” w dniu 16 lutego jest drugim wydarzeniem.
  • W trzecim wydarzeniu w dniu 1 marca przedstawione zostaną narzędzia wspierające budowanie zdolności administracyjnych udostępnione przez DG ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej.
  • 10 marca odbędzie się ostatnie wydarzenie poświęcone wzmocnieniu zaangażowania obywateli w politykę spójności.

Kto i dlaczego powinien wziąć udział

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kluczowych zasad i środków służących budowaniu zdolności administracyjnych w celu lepszego zarządzania funduszami UE, weź udział w forum. Zdolności administracyjne są coraz częściej uznawane za kluczowy czynnik skutecznego zarządzania funduszami UE w ramach polityki spójności. Budowanie zdolności administracyjnych jest szczególnie istotne w obecnym kontekście kryzysu związanego z COVID-19, ponieważ instytucje zarządzające i beneficjenci dążą do optymalizacji wykorzystania publicznych funduszy inwestycyjnych w celu osiągnięcia ekologicznej i odpornej odbudowy. Forum to stanowi okazję do określenia swoich potrzeb w zakresie zdolności oraz do zapoznania się z konkretnymi pomysłami na działania na rzecz budowania zdolności. Dlatego zachęcamy do udziału:

  • Decydentów i kierownicy z krajowych i regionalnych instytucji zarządzających, instytucji pośredniczących i krajowych organów koordynujących, którzy szukają nowych pomysłów na budowanie zdolności administracyjnych w zakresie zarządzania funduszami UE.
  • Personel krajowych i regionalnych instytucji zarządzających i instytucji pośredniczących odpowiedzialny za zarządzanie ludźmi i organizacjami, planowanie strategiczne i koordynację, wsparcie beneficjentów i zaangażowanie zainteresowanych stron.

Więcej informacji

Na stronach internetowych:

Pod adresem:

Ostatnia modyfikacja:

Ryszard Szymański (DZ RPO)