Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Perspektywa 2021 - 2027

Dnia 31 grudnia 2022 r. dobiegnie końca realizacja Zadania polegającego na wzmacnianiu zdolności gmin do programowania i wdrażania działań rewitalizacyjnych, którego Beneficjentem od początku roku 2020 jest Województwo Lubelskie. W ramach Zadania gminy z naszego regionu, które przygotowują Gminne Programy Rewitalizacji, mogły uczestniczyć w spotkaniach edukacyjnych i indywidualnym doradztwie w zakresie przygotowania tego dokumentu. W Lubelskim Centrum Konferencyjnym, w dniu 13 grudnia 2022 r., z inicjatywy Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego odbyła się konferencja podsumowująca realizację tego Zadania.

  • video Nagranie z konferencji

Wsparcie w ramach rewitalizacji

Rewitalizacja stanowi proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych, który jest prowadzony w sposób kompleksowy poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki, skoncentrowany terytorialnie, prowadzony przez interesariuszy rewitalizacji na podstawie Gminnego Programu Rewitalizacji (GPR). Uchwalenie tego dokumentu przez gminę będzie podstawowym warunkiem uzyskania wsparcia w zakresie rewitalizacji w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Za wdrażanie projektu „Regiony rewitalizacji” odpowiedzialne jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Częścią ww. projektu jest Zadanie realizowane przez Województwo Lubelskie, wspierające gminy w przygotowaniu tego dokumentu.

Przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego skorzystali ze wsparcia edukacyjnego w czterech modułach tematycznych:

  1. Narzędzia ustawy o rewitalizacji,
  2. Monitorowanie i ewaluacja w rewitalizacji,
  3. Zarządzanie i włączenie społeczności lokalnej,
  4. Dostępność w rewitalizacji.

Łącznie podczas 75 dni szkoleniowych (600 godzin dydaktycznych) realizowanych w Lublinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu ze wsparcia edukacyjnego skorzystało 829 przedstawicieli 184 gmin. Ponadto 79 chętnym gminom udzielono indywidualnego wsparcia doradczego w zakresie przygotowania Gminnego Programu Rewitalizacji. Wsparcie to będzie przydatne przy przygotowaniu dokumentacji niezbędnej do przedłożenia do IZ podczas aplikowania o środki z Funduszy Europejskich dla Lubelskiego 2021-2027, gdzie na rewitalizację przeznaczono 130 588 311 euro.

Eksperci o rewitalizacji

Lubelskie Centrum Konferencyjne gościło ekspertów oraz praktyków z dziedziny rewitalizacji. Na zaproszenie Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego w konferencji podsumowującej realizację Zadania polegającego na wzmacnianiu zdolności gmin do programowania i wdrażania działań rewitalizacyjnych w województwie lubelskim udział wzięli przedstawiciele: Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Instytutu Rozwoju Miast i Regionów, Centrum Doradztwa Strategicznego s.c., Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Rzeszowie czy przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego.

Podczas konferencji omówione zostayły tematy:

  • Rola Instrumentów Terytorialnych w perspektywie finansowej na lata 2021-2027 - którą przedstawi Anna Sulińska-Wójcik, Zastępca Dyrektora Departamentu Programów Regionalnych, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
  • Rewitalizacja w programie Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 – którą zaprezentuje Anna Brzyska, Dyrektor Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym (RPO), Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie
  • Realizacja Zadania polegającego na wzmacnianiu zdolności gmin do programowania i wdrażania działań rewitalizacyjnych z perspektywy Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej – ten zakres omówi Kamil Wieder, Naczelnik Wydziału Wsparcia JST w Departamencie Programów Pomocowych, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
  • Rewitalizacja w gminach miejskich i w gminach wiejskich – propozycje na przyszłość - zaprezentuje Bogumiła Krystek-Kucewicz, Instytut Rozwoju Miast i Regionów
  • Podsumowanie realizacji Zadania polegającego na wzmacnianiu zdolności gmin do programowania i wdrażania działań rewitalizacyjnych w województwie lubelskim – przedstawią Magdalena Widuch i Dagmara Bieńkowska, Centrum Doradztwa Strategicznego, s.c. (wykonawcy szkoleń i doradztwa w województwie lubelskim)
  • Dziedzictwo kulturowe w rewitalizacji – omówi Adam Sapeta, Koordynator Centrum Kompetencji, Narodowy Instytutu Dziedzictwa w Rzeszowie
  • Dobre praktyki w zakresie rewitalizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020: Realizacja LPR w Mieście Radzyń Podlaski – który przedstawi Jerzy Rębek, Burmistrz Miasta Radzyń Podlaski
  • Dobre praktyki w zakresie rewitalizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020: Realizacja GPR w Gminie Jastków – zaprezentowana będzie przez Teresę Kot, Wójt Gminy Jastków.

Przypominamy, że konferencja transmitowana była na platformie YouTube na kanale Lubelskie Fundusze Europejskie. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do oberzenia nagrania z konferencji.

Rozbudowa Regionalnej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

Warto zaznaczyć, że w ramach zadania realizowanego przez Województwo Lubelskie rozbudowana została Regionalna Infrastruktura Informacji Przestrzennej Województwa Lubelskiego o komponent dotyczący rewitalizacji.

Opracowanie opublikowane w ramach geoportalu Regionalnej Infrastruktury Informacji Przestrzennej Województwa Lubelskiego ma charakter interaktywnej mapy w formie aplikacji. Serwis prezentuje warstwę „Rewitalizacja”, która składa się z dwóch podwarstw: „Obszary rewitalizacji” oraz „Gminy ujęte w Wykazie Programów Rewitalizacji Województwa lubelskiego”. Wymienione warstwy opisane są tabelarycznie atrybutami zgodnymi z Wykazem Gminnych Programów Rewitalizacji Województwa Lubelskiego przyjętym przez Zarząd Województwa Lubelskiego uchwałą nr CDXX/7305/2022 z dnia 29 grudnia 2022 r.

Dostęp do kompozycji mapowych RIIPWL:

https://gis.lubelskie.pl/portal/

Dostęp do serwisu dotyczącego rewitalizacji:

https://gis.lubelskie.pl/portal/apps/webappviewer/index.html?id=3c8423e394b84a0e879b39ffde604d56

Kod QR z linkiem dla urządzeń mobilnych:

Prowadzony jest również serwis internetowy dotyczący rewitalizacji w województwie lubelskim (zakładka na stronie rpo.lubelskie.pl). W ramach realizacji Zadania przeprowadzono 54 wizyty monitoringowe w gminach będących w trakcie wdrażania Lokalnych Programów Rewitalizacji (LPR) realizowanych do 2023 roku. Spotkania dotyczyły stanu zaawansowania wdrażania programów, stanu realizacji wskaźników, problemów w realizacji programu oraz przygotowania do przekształcenia LPR w GPR i możliwości realizacji działań rewitalizacyjnych w programie Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Pozyskane informacje zostaną uwzględnione w sprawozdaniach z wizyt i posłużą do sformułowania wniosków na perspektywę finansową na lata 2021-2027.

Za prawidłowy przebieg realizacji Zadania odpowiadał Zespół ds. rewitalizacji powołany w ramach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie. W jego skład weszło 13 pracowników UMWL: z Departamentu Zarządzania RPO, Departamentu Wdrażania EFRR, Departamentu Wdrażania EFS, Departamentu Strategii i Rozwoju oraz Departamentu Geodezji i Kartografii. Zadanie zostało dofinansowane z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020.

Załączniki

  1. Plik PDF Agenda konferencji podsumowującej realizację Zadania polegającego na wzmacnianiu zdolności gmin do programowania i wdrażania działań rewitalizacyjnych w województwie lubelskim pdf , 168,95 kB

Do otwarcia załączników może być potrzebne oprogramowanie, które możesz pobrać tutaj.

Ostatnia modyfikacja:

Paweł Turczyn (DZ RPO)