Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Na początek „Drabina możliwości” – projekt, który będzie realizować Europejskie Centrum Doradczo - Szkoleniowe z Lublina. Uzyskane dofinansowanie Centrum przeznaczy na działania wspierające ludzi zwolnionych przez zakłady pracy naszego regionu. Na realizację projektu firma otrzyma z kasy Regionalnego Programu Operacyjnego blisko 950 tys. zł.

– Założyliśmy, że za te pieniądze skutecznie pomożemy 50 osobom – mówi Rafał Dudzic z Centrum. – Chcemy znacząco poprawić ich sytuację zawodową oraz szanse na ponowne zatrudnienie. Dopełnieniem oferty szkoleniowej będzie pośrednictwo pracy wraz z 6 miesięcznym stażem. W jego trakcie uczestnicy będą mogli uzyskać umiejętności praktyczne w nowopoznanych zawodach. Zwiększy to dodatkowo ich szanse na lokalnym i regionalnym rynku pracy.

Firmy i organizacje, które właśnie podpisują umowy, mogły rozpocząć realizację swoich pomysłów już od 1 czerwca. – Wiemy, że część z nich tak zrobiła – mówi Andrzej Kloc, dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego. – Cieszą dochodzące do nas sygnały, że już od pierwszego dnia widać spore zainteresowanie nową ofertą, a do firm, które ją posiadają zgłaszają się już chętni.

Na co mogą liczyć w ramach projektu ECDS?

– Przede wszystkim zdiagnozujemy ich kompetencje i stworzymy indywidualny plan działania – mówi Dudzic. – W ramach tego planu zaproponujemy nie tylko grupowe warsztaty aktywizujące, ale przede wszystkim szkolenia zawodowe. Możliwe będzie uzyskanie kwalifikacji operatora koparko - ładowarki, pracownika biurowego, specjalisty od multimediów w reklamie, czy specjalisty ds. funduszy UE. Nasz projekt będziemy realizować do końca sierpnia 2017 roku.

– Bardzo ważne jest to, że wszystkie projekty kierowane są do ludzi, którzy utracili pracę, zakładają osiągnięcie tzw. efektu zatrudnieniowego – podkreśla Kloc. – Oznacza to, że co najmniej 50% osób, które zakończyło udział w projekcie musi podjąć lub kontynuować zatrudnienie.

Rafał Dudzic uzyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego w ramach konkursu wynikającego z Działania 10.2 (Programy typu outplacement) tego programu. Oprócz niego projekty kierowane do osób, które właśnie straciły pracę lub są taką stratą zagrożone, realizować będzie 24 innych beneficjentów. – Łączna kwota jaka do nich trafi, przekroczy 30 mln zł – mówi dyrektor Kloc.

Ostatnia modyfikacja:

Paweł Turczyn (DZ RPO)