Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Lublinie realizuje warty blisko 37 mln zł (przy czym dofinansowanie unijne stanowi blisko 26 mln zł) projekt pn. Rozwój i podniesienie jakości usług medycznych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy centrum profilaktyczno-leczniczego w Lublinie poprzez rozbudowę infrastruktury i doposażenie bloku C w związku ze zwalczaniem skutków pandemii Covid-19. Dzisiaj Marszałek Województwa Lubelskiego oraz dyrektor WOMP Anna Rutczyńska-Rumińska podsumowali pierwszy etap realizacji inwestycji.
Pieniądze w ramach Instrumentu REACT-EU
Fundusze z Instrumentu REACT-EU zasiliły Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 (RPO WL), stając się specjalną formą wsparcia walki ze społecznymi i gospodarczymi skutkami COVID-19. Pieniądze na ten cel otrzymał Wojewódzki Ośrodka Medycyny Pracy w Lublinie. Środki europejskie pozwolą na zwiększenie jakości świadczonych usług, a także rozszerzenie ich o diagnostykę czy rehabilitację. Inwestycja wpłynie na podniesienie komfortu pacjentów Ośrodka, pozwoli także pozyskać nowych oraz zapewni lepsze warunki pracy dla lekarzy.
– Bardzo się cieszę, że ośrodek skorzystał z dofinansowania dostępnego z instrumentu REACT-EU. Inwestycja pozwoli na kompleksowe leczenie w jednym miejscu, co jest bardzo komfortowe dla pacjentów. Szacuje się, że w wyniku realizacji projektu rocznie wsparciem zostanie objętych 20 tys. osób – mówił marszałek Jarosław Stawiarski.
Pandemia koronawirusa okazała się jedną z najtrudniejszych prób dla systemu ochrony zdrowia i uwidoczniła obszary wymagające wsparcia, także w zakresie podstawowej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Interwencja pozwoli przede wszystkim na zwiększenie działań związanych z diagnostyką i leczeniem pacjentów covidowych oraz pocovidowych (diagnostyka powikłań oraz rehabilitacja pocovidowa).
Inwestycja polega na dobudowie do budynku głównego pięciokondygnacyjnego budynku (C) i dwukondygnacyjnego budynku poradni dla dzieci (E). Dzięki temu, powstanie funkcjonalny i wyposażony w nowoczesny sprzęt medyczny, budynek.
– COVID dał nam rozległe objawy, które wymagają kontroli w poradniach specjalistycznych. W budynku C i E ulokujemy poradnie POZ, dla dzieci i rehabilitacyjną, którą poszerzymy o pacjentów pocovidowych. Udało nam się zebrać duże grono specjalistów, którzy wesprą nas w prawidłowym funkcjonowaniu ośrodka – zaznaczyła Anna Rutczyńska-Rumińska, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Lublinie.
Udzielone wsparcie w sposób znaczący przyczyni się do realizacji działania, tj. budowy silnego, dobrze zorganizowanego, wydolnego i odpornego na kryzysy systemu ochrony zdrowia, a także pozwoli na podniesienie bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego pacjentów w obliczu aktualnych zagrożeń epidemicznych.
Aparatura medyczna i dodatkowe wyposażenie
W ramach projektu zakupiona zostanie także aparatura medyczna i dodatkowe wyposażenie. Zakupione zostanie m.in.:
- System do rehabilitacji neurologicznej i ortopedycznej,
- Diatermia chirurgiczna,
- Aparat do kriochirurgii,
- Stół zabiegowy,
- Aparat ultrasonograficzny,
- Holter,
- Aparat do elektroterapii,
- Laser wysokoenergetyczny,
- Aparat do elektroterapii Vac,
- Stolik zabiegowy do gabinetów lekarskich,
- Bieżnia rehabilitacyjna,
- Aparat 2-kanałowy do magnetoterapii.
Działania w ramach projektu pozwolą na przyspieszenie diagnostyki oraz umożliwią skierowanie pacjenta (w tym pacjentów po przebytym zakażeniu wirusem COVID-19) do właściwego leczenia na poziomie ambulatorium.
W ramach inwestycji nastąpi także przeniesienie poradni specjalistycznych i części gabinetów pracowni fizjoterapii (ambulatoryjnej) znajdujących się w kompleksie budynków Filii nr 2 WOMP CP-L w Lublinie przy ul. Nowy Świat 38. Dzięki temu wszystkie poradnie specjalistyczne Ośrodka będą znajdować się w jednej lokalizacji przy ul. Nałęczowskiej 27, co zniesie konieczność przemieszczania się między różnymi lokalizacjami i umożliwi redukcję kosztów wynajmu ww. pomieszczeń.
Zakończenie inwestycji zaplanowane jest na ostatni kwartał 2023 roku.