Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Przybliżenie możliwości realizacji inwestycji przez jednostki samorządu terytorialnego (JST) województwa Lubelskiego w formule PPP to cel spotkania „Partnerstwo Publiczno-Prywatne w projekcie Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027”, które odbyło się 28 kwietnia 2022 r. w siedzibie Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym (DZ RPO) Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego (UMWL).

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele JST, które zgłosiły przedsięwzięcia do listy projektów planowanych do realizacji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) opracowanej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz pracownicy UMWL.

Podczas tego wydarzenia konsultanci ds. PPP z DZ RPO oraz przedstawiciel Oddziału Programowania DZ RPO przedstawili ogólne zasady realizacji projektów PPP, w szczególności w tzw. formule hybrydowej zawierającej finansowanie z Funduszy Europejskich. Ponadto, przybliżyli korzyści płynące ze współpracy jednostek samorządu terytorialnego z partnerami prywatnymi oraz zaprezentowali przykłady zrealizowanych inwestycji PPP w Polsce.

Przedstawiciele Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego omówili możliwości wsparcia dla podmiotów działających w oparciu o Partnerstwo Publiczno-Prywatne w projekcie Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.

Wyjątkowym punktem spotkania była wypowiedź Pana Janusza Goliszka Wójta Gminy Karczmiska, która jako pierwsza w naszym województwie rozpoczęła realizację projektu w formule PPP. Pan Wójt przedstawił praktyczne aspekty realizacji projektu: Budowa hali sportowej z wyposażeniem w Karczmiskach oraz służył swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu PPP uczestnikom wydarzenia.

Zgodnie z podpisanym w dniu 8 grudnia 2021 r. Kontraktem Programowym dla Województwa Lubelskiego, w ramach projektu Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 na wsparcie projektów hybrydowych realizowanych w formule PPP została wydzielona osobna pula środków, w wysokości nie mniejszej niż 30 mln zł. Projekty te mogą dotyczyć:

  • poprawy efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej wraz z powierzeniem zarządzania energią,
  • poprawy efektywności energetycznej budynków mieszkaniowych wraz z instalacją urządzeń OZE oraz wymianą/modernizacją źródeł ciepła albo podłączeniem do sieci ciepłowniczej/chłodniczej (wielorodzinne budynki mieszkalne inne niż budynki mieszkalne stanowiące własność Skarbu Państwa oraz inne niż budynki spółdzielni mieszkaniowych, np. wspólnoty, TBS, budynki komunalne),
  • modernizacji oświetlenia ulicznego na energooszczędne.

Partnerstwo publiczno-prywatne pozwala na wykorzystanie kapitału, wiedzy i doświadczenia przedsiębiorców w realizacji i finansowaniu inwestycji publicznych. W ten sposób można dostarczać wysokiej jakości usługi publiczne. Włączenie do tego typu przedsięwzięć finansowania z Funduszy Europejskich (tzw. formuła hybrydowa) dodatkowo zwiększa ich efektywność i płynące z ich realizacji korzyści przede wszystkim dla strony publicznej.

Podmioty zainteresowane realizacją inwestycji w formule PPP mogą korzystać z pomocy konsultantów w Głównym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich (GPI) w DZ RPO UMWL.

Konsultanci świadczą usługi zarówno w siedzibie GPI (ul. Stefczyka 3b, pokój 0.18, adresy email: agnieszka.brzozowska@lubelskie.pl, krzysztof.prybula@lubelskie.pl) tel. 81 44 16 864 oraz 81 44 16 865), jak również poza siedzibą Punktu.

Wsparcie jest dostępne w formie warsztatów, szkoleń, czy spotkań indywidulanych z promotorami projektów (w formule stacjonarnej i online) oraz w trybie komunikacji elektronicznej.

Ostatnia modyfikacja:

Ryszard Szymański (DZ RPO)