Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Perspektywa 2021 - 2027

23 lutego 2023 r. w Lubelskim Centrum Konferencyjnym o godzinie 10.00 odbyło się I posiedzenie Komitetu Monitorującego Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 (KM FEL). Spotkanie otworzył Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, przewodniczący KM FEL. W trakcie spotkania z uczestnikami połączyły się przedstawicielki Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego (DG EMPL) Komisji Europejskiej Cinzia Masina oraz Aneta Sobotka. W spotkaniu stacjonarnie uczestniczyła także Aleksandra Kowalska z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej (DG REGIO).

Komitet Monitorujący Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027

19 stycznia 2023 r. uchwałą Zarządu Województwa Lubelskiego, Instytucja Zarządzająca Funduszami Europejskimi dla Lubelskiego 2021-2027 powołała Komitet Monitorujący program regionalny dla województwa lubelskiego.

Komitet jest niezależnym organem opiniodawczo-doradczym, którego głównym celem jest wsparcie Instytucji Zarządzającej w procesie monitorowania i wdrażania programu. Powołanie Komitetu stanowiło jeden z kluczowych warunków rozpoczęcia realizacji programu nowej perspektywy finansowej na lata 2021-2027. Województwo lubelskie było jednym z pierwszych regionów w Polsce, który powołał Komitet Monitorujący program regionalny na perspektywę finansową na lata 2021-2027.

To posiedzenie Komitetu Monitorującego Fundusze Europejskie dla Lubelskiego na lata 2021-2027 to jeden z ostatnich kroków, które dzielą nas od ogłoszenia pierwszych naborów wniosków o dofinansowanie projektów. Zatwierdzone przez Komitet Monitorujący kryteria wyboru projektów pozwolą nam już w najbliższym czasie ogłosić pierwsze nabory. W sumie w 2023 roku planujemy ogłosić aż 83 nabory w ramach 61 działań, których łączna kwota przeznaczona na ich sfinansowanie wyniesie blisko 5 miliardów złotychmówił marszałek Jarosław Stawiarski.

Podczas pierwszego posiedzenia KM FEL podjęto uchwały w zakresie:

  • przyjęcia Regulaminu KM FEL,
  • powołano 4 grupy robocze: ds. zasad horyzontalnych, ds. Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, ds. Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, ds. instrumentów finansowych
  • zatwierdzenia metodyki i kryteriów stosowanych przy wyborze operacji współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027,
  • zatwierdzenia metodyki i kryteriów stosowanych przy wyborze operacji współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.

- Cieszę się, że podczas dzisiejszego posiedzenia, Komitet Monitorujący Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027, zatwierdził m.in. wypracowane przez Instytucję Zarządzającą, zgodnie z rozporządzeniem ogólnym, metodykę kryteriów, czyli rodzaje kryteriów i etapy oceny, co pozwoli na sprawne wdrażanie Programu, a co za tym idzie, przyspieszy proces wydawania Funduszy Europejskich dla Lubelskiego 2021-2027 - mówiła Dyrektor Departamentu Zarządzania Programami Regionalnymi Anna Brzyska, z-ca przewodniczącego KM FEL.

Dodatkowo Członkom KM FEL przedstawiona została aktualizacja dokumentu pn. „Ocena ex-ante wykorzystania instrumentów finansowych w perspektywie finansowej 2021-2027 w województwie lubelskim” oraz Harmonogram naborów wniosków o dofinansowanie planowanych do ogłoszenia w ramach Funduszy Europejskich dla Lubelskiego 2021-2027 w 2023 roku.

W pracach Komitetu bierze udział 25 przedstawicieli strony publicznej i 25 przedstawicieli strony niepublicznej w charakterze członków (wraz z zastępcami) oraz 6 przedstawicieli w charakterze obserwatorów.

W skład Komitetu Monitorującego Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 wchodzą przedstawiciele:

  1. Instytucji Zarządzającej Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027,
  2. Instytucji Pośredniczących ustanowionych w systemie realizacji programu – Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie,
  3. administracji rządowej – Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwa Finansów
  4. władz regionalnych, lokalnych i miejskich i innych instytucji publicznych,
  5. partnerów społecznych i gospodarczych, podmiotów reprezentujących społeczeństwo obywatelskie.

W pracach Komitetu Monitorującego Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 uczestniczą także przedstawiciele Komisji Europejskiej:

Rolą Komisji Europejskiej w spotkaniach Komitetów Monitorujących jest doradztwo w zakresie prezentowanych informacji, mam tu na myśli w szczególności kryteria wyboru projektów, osiągniętych postępów czy ewaluacji powiedziała Cinzia Masina, zastępca kierownika działu w DG EMPL.

W swoim wystąpieniu przedstawicielka KE podziękowała także całemu zespołowi za udane negocjacje dot. kształtu programu regionalnego na lata 2021-2027:

- Negocjacje nie zawsze były łatwe, były duże dyskusje, ale dobre dyskusje i trzeba powiedzieć, że była to wspaniała współpraca. Dziękuję bardzo za to - dodała Cinzia Masina.

Spotkanie to zainaugurowało cykl posiedzeń Komitetu Monitorującego Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Kolejne zaplanowane zostało na 15 marca br. Szczegółowe informacje znajdują się w Aktualnościach.

Ostatnia modyfikacja:

Patrycja Kowalik (RPO)