Przeskocz do treści Przeskocz do menu

W ramach planowanego do ogłoszenia we wrześniu 2018 r. konkursu z Działania 3.7 Wzrost konkurencyjności MŚP, Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie informuje, że dofinansowanie będzie miało charakter pomocy zwrotnej. Zgodnie z zapisami art. 66 Rozporządzenia ogólnego 1303/2013 „Wsparcie EFSI przyjmuje formę dotacji, nagród, pomocy zwrotnej i instrumentów finansowych, bądź też ich kombinacji”. Pomoc zwrotna łączy w sobie elementy zarówno instrumentu finansowego (wsparcia podlegającego zwrotowi) oraz dotacji (wsparcia bezzwrotnego). Proporcja między obiema formami wsparcia może ulegać zmianie w trakcie realizacji danej inwestycji i jest ściśle powiązana z realizacją wskaźników.

Projekty realizowane w ramach tego działania będą zakładały zwrot części dofinansowania z możliwością jej umorzenia. Kwota zwrotu uzależniona będzie od realizacji i osiągnięcia wskaźnika rezultatu bezpośredniego Przychody ze sprzedaży nowych lub udoskonalonych produktów/procesów.

Założenie podstawowe, wynikające z kryteriów wyboru projektów:

Wartość wskaźnika Przychody ze sprzedaży nowych lub udoskonalonych produktów/procesów musi wynosić minimum 25% wartości kosztów kwalifikowalnych. Moment pomiaru przypada, tak jak w każdym przypadku wskaźników rezultatu bezpośredniego, w terminie 12 miesięcy po zakończeniu finansowym realizacji projektu.

Zależność zwrotu dofinansowania w odniesieniu do osiągnięcia wartości wskaźnika Przychody ze sprzedaży nowych lub udoskonalonych produktów/procesów:

Osiągnięta wartość wskaźnika w odniesieniu do wartości kosztów kwalifikowalnych

Wartość zwrotu dofinansowania

 

Opis

< 25 %

100%

W przypadku zrealizowania wskaźnika na poziomie mniejszym niż 25% wartości kosztów kwalifikowalnych Beneficjent będzie zobowiązany do zwrotu 100% dofinansowania.

Będzie to stanowiło nieprawidłowość

>= 25 %

< 30 %

50%

W przypadku zrealizowania wskaźnika na poziomie co najmniej 25% wartości kosztów kwalifikowalnych, ale mniejszym niż 30% wartości kosztów kwalifikowalnych Beneficjent będzie zobowiązany do zwrotu 50% dofinansowania.

Nie będzie to stanowiło nieprawidłowości, a umowa o dofinansowanie będzie podlegała aneksowaniu w zakresie kwoty wyliczonej pomocy.

>= 30 %

< 40 %

30%

W przypadku zrealizowania wskaźnika na poziomie co najmniej 30% wartości kosztów kwalifikowalnych, ale mniejszym niż 40% wartości kosztów kwalifikowalnych Beneficjent będzie zobowiązany do zwrotu 30% dofinansowania.

Nie będzie to stanowiło nieprawidłowości, a umowa o dofinansowanie będzie podlegała aneksowaniu w zakresie kwoty wyliczonej pomocy.

>= 40 %

< 50 %

10%

W przypadku zrealizowania wskaźnika na poziomie co najmniej 40% wartości kosztów kwalifikowalnych, ale mniejszym niż 50% wartości kosztów kwalifikowalnych Beneficjent będzie zobowiązany do zwrotu 10% dofinansowania.

Nie będzie to stanowiło nieprawidłowości, a umowa o dofinansowanie będzie podlegała aneksowaniu w zakresie kwoty wyliczonej pomocy.

>= 50 %

0%

W przypadku zrealizowania wskaźnika na poziomie co najmniej 50% wartości kosztów kwalifikowalnych Beneficjent nie będzie zobowiązany do zwrotu dofinansowania.

Poziom dofinansowania, wartość projektu oraz wkład własny

  1.  Maksymalny dopuszczalny procentowy poziom dofinansowania projektu z EFRR, rozumiany jako % wydatków kwalifikowalnych:
    • dla mikro i małych przedsiębiorstw – 70%
    • dla średnich przedsiębiorstw – 60%
  2.  Minimalny wkład własny beneficjenta rozumiany jako % wydatków kwalifikowalnych:
    • dla mikro i małych przedsiębiorstw – 30%
    • dla średnich przedsiębiorstw – 40%
  3.  Maksymalna wartość projektu: 13 000 000,00 PLN
  4.  Maksymalna wartość wydatków kwalifikowalnych projektu: 10 000 000,00 PLN
  5.  Maksymalna dopuszczalna kwota dofinansowania projektu:
    • dla mikro i małych przedsiębiorstw 2 000 000,00 PLN
    • dla średnich przedsiębiorstw 3 000 000,00 PLN

Ostatnia modyfikacja:

RPO WL (RPO WL)