W czwartkowy wieczór Centrum Spotkania Kultur w Lublinie na kilka godzin zmieniło się w centrum innowacji. Tłum gości z niecierpliwością oczekiwał ogłoszenia wyników Konkursu Lider Innowacji, organizowanego co roku przez Lubelską Agencję Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie.
Na zwieńczenie konkursu gospodarze Gali, czyli Urząd Marszałkowski Województwa Marszałkowskiego oraz LAWP, zaplanowali wyjątkową uroczystość, Lubelską Galę Przedsiębiorczości. Gala zorganizowana została, by uhonorować firmy z naszego regionu, które są przykładem przedsiębiorczości i kreatywności oraz które efektywnie wykorzystywały pozyskane środki unijne.
O zaszczytny tytuł Lidera Innowacji ścigały się firmy realizujące projekty dofinansowane z Funduszy Europejskich za pośrednictwem LAWP. O tym, kto tytuł otrzyma zdecydowali internauci, którzy w tym roku wybierali spośród laureatów z lat poprzednich. Przyznane zostały również dwie dodatkowe nagrody, Wyróżnienie Kapituły Konkursu i Wyróżnienie Internautów. Konkurs jest podsumowaniem kończącego się Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Zaszczytne tytuły Lidera Innowacji zostały przyznane w 4 kategoriach i otrzymali je:
- w kategorii Biogospodarka
ANTEX II
Głównym celem projektu firmy Antex II, zajmującej się budową dróg i autostrad oraz pracami związanymi z robotami ziemnymi i drogowymi, było wdrożenie w przedsiębiorstwie wyników prac badawczo-rozwojowych.
W ich efekcie wprowadzono innowacyjną mieszankę do podbudów drogowych. Powstała ona w wyniku głębokiego recyklingu nawierzchni drogowej w technologii asfaltu spienionego. Ta technologia była wówczas innowacją na skalę krajową.
- w kategorii Medycyna i Zdrowie
MEDICAL INVENTI S.A.
Kluczowym produktem spółki Medical Inventi jest kompozyt kościozastępczy komercjalizowany pod nazwą FlexiOss®.
Celem realizowanego projektu było przeprowadzenie badań klinicznych tego biomateriału, dzięki którym wynalazek jest już na ostatnim etapie wprowadzania na rynki światowe. Badania obejmowały m.in. przygotowanie dokumentacji medycznej, zakup surowców, wytworzenie kompozytu, szkolenia badaczy i lekarzy, pre-screening pacjentów oraz przeprowadzenie zabiegu z użyciem produktu.
- w kategorii Informatyka i automatyka
BITSTREAM S.A.
Firma specjalizuje się w produkcji profesjonalnych urządzeń do transmisji danych oraz synchronizacji czasu w przemyśle, wykorzystywanych m.in. w infrastrukturze krytycznej. Wyjątkowe połączenie funkcji serwera czasu z niezawodną transmisją danych czyni technologię doskonałym rozwiązaniem.
Pozyskane dofinansowanie firma zainwestowała w nowoczesną linię produkcyjną, dzięki czemu wprowadziła na rynek trzy innowacyjne produkty z serii przełączników Ethernet o nazwie HYPERION. Urządzenia te odgrywają kluczową rolę w budowie nowoczesnych stacji elektroenergetycznych.
- w kategorii Energetyka niskoemisyjna
SZUMY PARK HOTEL & RESTAURANT
Szumy Park to nowoczesny hotel zlokalizowany wśród sosnowych lasów Puszczy Solskiej. Prowadząca go rodzina hotelarzy od ponad 25 lat gości pod swoim dachem turystów z różnych zakątków świata.
W ramach projektu wykonano kompleksowe prace termomodernizacyjne w budynku ośrodka wczasowego oraz zainstalowano instalacje OZE. Dzięki tym działaniom firma zmniejszyła emisję gazów cieplarnianych. Dodatkowo Hotel Szumy Park zwiększył zdolność wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej poprzez zastosowanie instalacji fotowoltaicznej oraz pomp ciepła.
Dwie spośród tych firm zostały dodatkowo nagrodzone przez Kapitułę konkursu i internautów.
Wyróżnienie internautów otrzymała firma BITSTREAM S.A. Natomiast Wyróżnienie Kapituły Konkursu powędrowało do MEDICAL INVENTI.
Gospodarzami Gali byli Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Dyrektor LAWP Marek Neckier. Swoją obecnością oprócz nominowanych i laureatów uświetnili ją lubelscy posłowie, senatorowie i radni oraz z ramienia Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Piotr Zygadło Dyrektor Departamentu Programów Regionalnych. List od wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego odczytał członek Zarządu Województwa Lubelskiego Zdzisław Szwed.
Gratulacje zwycięzcom w przesłanym filmie, przekazał również Simeon Shenev, zastępca Angeli Martinez-Sarasoli Dyrektora Wydziału do Spraw Polski w Dyrekcji Generalnej do Spraw Polityki Regionalnej i Miejskiej. Dla środowiska lubelskiego biznesu uroczystość była również okazją do spotkania, wymiany doświadczeń i nawiązania nowych kontaktów.