Projekt programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 wraz z załącznikami w dniu 14 marca 2022 r. został przekazany do Komisji Europejskiej przy pomocy systemu SFC2021. Obecnie Województwo Lubelskie oczekuje na uwagi w ramach oficjalnych negocjacji.
Warto przypomnieć, że drogę do nieformalnego dialogu z Komisją Europejską na temat programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 utorowało podpisanie w dniu 8 grudnia 2021 r. Kontraktu Programowego dla Województwa Lubelskiego. Jako pierwszy region w kraju uzgodniliśmy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ostateczny kształt tego dokumentu, będącego umową pomiędzy Samorządem Województwa Lubelskiego a stroną rządową.
Nieformalny dialog z Komisją Europejską rozpoczął się w grudniu 2021 r. od omówienia na spotkaniu zdalnym kwestii dotyczących Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. Zagadnieniom tym były poświęcone również spotkania podczas wizyty przedstawicieli Komisji Europejskiej w Województwie Lubelskim w styczniu 2022 r. Z kolei w lutym i marcu br. odbyło się pięć zdalnych spotkań dialogu nieformalnego w zakresie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz jedno dotyczące pomocy technicznej, komunikacji i widoczności. – W efekcie po przyjęciu zaktualizowanego projektu programu przez Zarząd Województwa Lubelskiego w dniu 14 marca 2022 r., mogliśmy wprowadzić go do systemu SFC2021 i przekazać elektronicznie wraz załącznikami do Komisji Europejskiej, zgodnie z wymogami, jakie nakładają na instytucje zarządzające programami regionalnymi przepisy unijne – mówi Anna Brzyska, Dyrektor Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym.
Projekt programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 uzyskał:
- pozytywną opinię ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego co do jego zgodności z Kontraktem Programowym dla Województwa Lubelskiego z dnia 8 grudnia 2021 r.,
- pozytywną opinię Lubelskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w zakresie kwestii środowiskowych,
- opinię Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Lublinie w zakresie zgodności z kwestiami środowiskowymi;
- pozytywną opinię Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (Instytucji Audytowej) w zakresie metodyk kosztów uproszczonych, opracowanych przez Instytucję Koordynującą EFS,
- Rekomendację nr 1/2022 Grupy wspierającej prace nad przygotowaniem Funduszy Europejskich dla Lubelskiego 2021-2027 z dnia 11 marca 2022 r. w zakresie zmian w projekcie Programu „Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027”.
Komisja Europejska ma teraz 3 miesiące na zgłoszenie ewentualnych formalnych uwag, a w ciągu najbliższych 5 miesięcy powinna wydać decyzję dotyczącą naszego programu.