Beneficjencie LAWP – Zobacz! Sprawdź! Pamiętaj!
Realizujesz projekt w ramach Działania 15.1 Wsparcie przedsiębiorstw w zakresie energetyki - REACT -EU RPO WL? Nie zapomnij o obowiązkach informacyjno-promocyjnych! Jeśli byłeś już Beneficjentem Funduszy Unijnych i zasady promocji projektu są Ci znane pamiętaj, że projekty finansowane z REACT-EU mają specjalne oznakowanie i zwrot „Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19”.
Dlaczego musisz informować o swoim projekcie?
Obywatele Unii Europejskiej mają prawo do wiedzy, w jaki sposób są inwestowane jej zasoby finansowe. Dlatego UE wymaga informowania opinii publicznej oraz osób i podmiotów uczestniczących w projekcie o tym, że dane przedsięwzięcie było możliwe m.in. dzięki unijnej pomocy. Sprawna promocja dofinansowanych projektów sprzyjają wymianie dobrych praktyk i rzetelnej informacji o korzyściach społecznych
3 kroki do wypełniania obowiązków informacyjnych w Działaniu 15.1:
- umieść plakat lub tablicę informacyjną i/lub pamiątkową w miejscu realizacji Twojego projektu. skorzystaj z gotowych szablonów.
Przeczytaj niżej o zasadach przygotowania plakatów i tablic.
- umieść właściwe logotypy ze zwrotem „Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19” i krótki opis projektu na stronie internetowej. logotypy pobierz ze strony.
Przeczytaj niżej o zasadach umieszczania informacji o projekcie na stronie www.
- oznaczaj właściwymi logotypami oraz zwrotem „Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19”: logotypy pobierz ze strony
- wszystkie działania informacyjne i promocyjne dotyczące projektu (jeśli takie działania będziesz prowadzić), np. materiały promocyjne, publikacje, strony internetowe, newslettery, mailing, materiały filmowe, konferencje,
- dokumenty związane z realizacją projektu, które podajesz do wiadomości publicznej, np. dokumentację przetargową, ogłoszenia, wzory umów.
Pamiętaj! Musisz stosować pełnokolorowy zestaw znaków dla: plakatu, tablicy informacyjnej, tablicy pamiątkowej i strony internetowej.
Tablica Informacyjna, Pamiątkowa czy Plakat?
Twoje obowiązki związane z oznaczaniem miejsca realizacji projektu zależą od rodzaju projektu oraz wysokości dofinansowania Twojego projektu. Beneficjenci (za wyjątkiem tych, którzy muszą stosować tablice informacyjne i/lub pamiątkowe) są zobowiązani do umieszczenia w widocznym miejscu co najmniej jednego plakatu identyfikującego projekt.
Kto? |
Co? |
---|---|
Jeśli realizujesz projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego lub/i Funduszu Społecznego, który w ramach programu uzyskał dofinansowanie na kwotę powyżej 500 tys. euro i który dotyczy:
lub
|
Tablica informacyjna (w trakcie realizacji projektu) |
Jeśli zakończyłeś realizację projektu dofinansowanego na kwotę powyżej 500 tys. euro, który polegał na:
lub
lub
|
Tablica pamiątkowa (po zakończeniu realizacji projektu) |
Jeśli nie jesteś zobowiązany do:
lub
|
Plakat (w trakcie realizacji projektu) |
Tablica informacyjna i tablica pamiątkowa
Jeśli dobierzesz odpowiednio trwałe materiały, tablica informacyjna może następnie służyć Ci jako tablica pamiątkowa. Tablica musi zawierać: nazwę beneficjenta, tytuł projektu, cel projektu, znak FE, barwy RP, znak UE oraz oficjalne logo promocyjne województwa; uzupełnienie ciągu znaków zwrotem „Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19, adres portalu www.mapadotacji.gov.pl.
Szablon tablicy informacyjnej/pamiątkowej
Wzór tablicy informacyjnej i pamiątkowej jest obowiązkowy, tzn. nie możesz go modyfikować poza uzupełnianiem treści we wskazanych polach. Projektując tablicę, w tym wielkość fontów, należy pamiętać, że znak UE wraz z odniesieniem do Unii funduszu, tytuł projektu oraz cel projektu muszą zajmować co najmniej 25% powierzchni tej tablicy.
TABLICA INFORMACYJNA
Wymiary: Minimalny rozmiar to 80x120 cm (wymiary europalety).
Zwróć uwagę, aby znaki i informacje były widoczne i czytelne dla odbiorców. Jeżeli tablica jest położona w znacznej odległości od miejsca, gdzie mogą znajdować się odbiorcy, to powierzchnia tablicy powinna być odpowiednio większa, tak aby wszyscy mogli łatwo zapoznać się z jej treścią.
Kiedy umieścić tablicę informacyjną i na jak długo? Umieść ją w momencie faktycznego rozpoczęcia robót budowlanych lub infrastrukturalnych aż do zakończenia projektu. Jeśli Twój projekt rozpoczął się przed uzyskaniem dofinansowania, tablica powinna stanąć bezpośrednio po podpisaniu umowy lub decyzji o dofinansowaniu (nie później niż dwa miesiące od tej daty).
Gdzie umieścić tablicę informacyjną? W miejscu realizacji Twojego projektu – tam, gdzie prowadzone są prace budowlane lub infrastrukturalne. Wybierz miejsce dobrze widoczne i ogólnie dostępne, gdzie największa liczba osób będzie miała możliwość zapoznać się z treścią tablicy. Jeśli lokalizacja projektu uniemożliwia swobodne zapoznanie się z treścią tablicy, można ją umieścić w siedzibie beneficjenta lub w innym miejscu zapewniającym możliwość zapoznania się z jej treścią.
Masz kilka lokalizacji projektu? Jeśli prowadzisz prace w kilku lokalizacjach, ustaw kilka tablic w kluczowych dla projektu miejscach.
TABLICA PAMIĄTKOWA
Wymiary: Tablice pamiątkowe mogą być albo dużego formatu, albo mieć formę mniejszych tabliczek.
Tablice pamiątkowe dużego formatu są właściwym sposobem oznaczenia przede wszystkim inwestycji infrastrukturalnych i budowlanych. Minimalny rozmiar tablicy dużego formatu wynosi 80x120 cm (wymiary europalety).
Mniejsze tabliczki pamiątkowe możesz wykorzystać tam, gdzie szczególnie istotne znaczenie ma dbałość o estetykę i poszanowanie dla kontekstu przyrodniczego, kulturowego lub społecznego np. wewnątrz pomieszczeń, w pobliżu obiektów zabytkowych. Rekomendowany minimalny rozmiar tablicy pamiątkowej to format A3. Rozmiar tablicy nie może być jednak mniejszy niż format A4.
Kiedy umieścić tablicę pamiątkową i na jak długo? Po zakończeniu projektu – nie później niż 3 miesiące po tym fakcie. Tablica pamiątkowa musi być wyeksponowana minimum przez cały okres trwałości projektu. W związku z tym musi być wykonana z trwałych materiałów, a zawarte na niej informacje muszą być czytelne nawet po kilku latach.
Gdzie umieścić tablicę pamiątkową? Tablicę informacyjną możesz przekształcić w tablicę pamiątkową, o ile została wykonana z wystarczająco trwałych materiałów. Wtedy jej lokalizacja nie zmieni się.
Jeśli tablice pamiątkowe dużych rozmiarów są stawiane na nowo, zasady lokalizacji są takie same, jak dla tablic informacyjnych, czyli w miejscu realizacji Twojego projektu. Wybierz miejsce dobrze widoczne i ogólnie dostępne, gdzie największa liczba osób będzie mogła zapoznać się z treścią tablicy.
Tablicę pamiątkową małych rozmiarów powinieneś umieścić w miejscu widocznym i ogólnie dostępnym. Mogą być to np. wejścia do budynków.
Masz kilka lokalizacji projektu? Jeśli projekt miał kilka lokalizacji, ustaw kilka tablic w kluczowych dla niego miejscach.
PLAKAT
Plakat musi zawierać: nazwę beneficjenta, tytuł projektu, cel projektu (opcjonalnie), wysokość wkładu Unii Europejskiej w projekt (opcjonalnie), znak FE, barwy RP, znak UE oraz oficjalne logo promocyjne województwa, uzupełnienie ciągu znaków zwrotem „Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19, adres portalu www.mapadotacji.gov.pl (opcjonalnie).
Wymiary: Minimalny rozmiar to arkusz papieru A3. Plakat możesz też wykonać z innego, trwalszego tworzywa, np. z plastiku. Może mieć formę plansz informacyjnych, stojaków reklamowych itp.
Kiedy umieścić plakat i na jak długo? Eksponujesz go w trakcie realizacji projektu. Powinieneś go umieścić w widocznym miejscu nie później niż miesiąc od uzyskania dofinansowania. Plakat możesz zdjąć po zakończeniu projektu.
Gdzie umieścić plakat? Umieść go w widocznym i dostępnym publicznie miejscu. Może być to np. wejście do budynku, w którym masz swoją siedzibę albo w recepcji. Musi być to przynajmniej jeden plakat.
Masz kilka lokalizacji projektu? Jeśli działania w ramach projektu realizujesz w kilku lokalizacjach, plakaty umieść w każdej z nich.
Realizujesz kilka różnych projektów? Jeśli w jednej lokalizacji firma realizuje kilka projektów, może umieścić jeden plakat opisujący wszystkie te przedsięwzięcia.
STRONA INTERNETOWA
Jeśli jako beneficjent masz własną stronę internetową, to musisz umieścić na niej: krótki opis projektu oraz właściwy ciąg logotypów uzupełniony zwrotem „Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID -19”
Gdzie na stronie www umieścić informacje o projekcie? Znaki i informacje o projekcie – jeśli struktura Twojego serwisu internetowego na to pozwala – możesz umieścić na głównej stronie lub istniejącej już podstronie. Możesz też utworzyć odrębną zakładkę/podstronę przeznaczoną specjalnie dla realizowanego projektu lub projektów. Ważne jest, aby użytkownikom łatwo było tam trafić (np. na stronie głównej powinien znaleźć się odnośnik do zakładki/podstrony przeznaczonej specjalnie dla opisu realizowanego projektu/projektów).
Jak właściwie oznaczyć stronę internetową?
UWAGA! Komisja Europejska wymaga, aby flaga UE z napisem Unia Europejska była widoczna w momencie wejścia użytkownika na stronę internetową, to znaczy bez konieczności przewijania strony w dół.
Aby właściwie oznaczyć swoją stronę internetową, możesz zastosować jedno z dwóch rozwiązań:
Rozwiązanie nr 1
W widocznym miejscu umieść właściwy ciąg logotypów uzupełniony zwrotem „Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID -19.”
Jeśli jednak nie masz możliwości, aby na swojej stronie umieścić zestawienia znaków w widocznym miejscu – zastosuj rozwiązanie nr 2.
Rozwiązanie nr 2
W widocznym miejscu umieścić flagę UE tylko z napisem Unia Europejska według jednego z następujących wzorów:
Dodatkowo na stronie (niekoniecznie w miejscu widocznym w momencie wejścia) umieszczasz zestaw znaków: znak Fundusze Europejskie, barwy RP i znak Unia Europejska, a w przypadku programów regionalnych: znak Fundusze Europejskie, barwy RP, herb lub oficjalne logo promocyjne województwa i znak Unia Europejska. W przypadku tego rozwiązania flaga Unii Europejskiej pojawi się dwa razy na danej stronie internetowej.
Jakie informacje przedstawić w opisie projektu na stronie internetowej?
Informacja na Twojej stronie internetowej musi zawierać krótki opis projektu, w tym: cele projektu, planowane efekty, wartość projektu, wkład Funduszy Europejskich. To minimalny zakres informacji, obowiązkowy dla każdego projektu. Dodatkowo rekomendujemy zamieszczanie zdjęć, grafik, materiałów audiowizualnych oraz harmonogramu projektu prezentującego jego główne etapy i postęp prac.
Więcej informacji znajdziesz w: Podręczniku wnioskodawcy i beneficjenta programów polityki spójności 2014-2020 w zakresie informacji i promocji
Masz pytania?
Dzwoń do Punktu Kontaktowego LAWP tel.: +4881 46 23 831 / +4881 46 23 812 .