Kolejne spotkanie przedstawicieli województwa lubelskiego z przedstawicielami Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej (DG REGIO), poświęcone było omówieniu zagadnień związanych z programowanym wsparciem w ramach Celu Polityki 4 Europa o silniejszym wymiarze społecznym, bardziej sprzyjająca włączeniu społecznemu i wdrażająca europejski filar praw socjalnych (CP4) w obszarze kultury, turystyki, edukacji, zdrowia i włączenia społecznego zawartych w ramach części współfinansowanej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Spotkanie odbyło się 7 marca 2022 r. w formule on-line i poprowadziła je Dyrektor Departamentu Zarządzania RPO Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie (DZ RPO) Anna Brzyska.
Podczas spotkania omówione zostały uwagi Komisji Europejskiej do projektu programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 z wybranych zakresów tematycznych realizowanych w ramach CP4 z obszaru edukacji, zdrowia, włączenia społecznego oraz kultury i turystyki, współfinansowanych z EFRR.
Z ramienia Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej w Komisji Europejskiej w spotkaniu uczestniczyły: Aleksandra Kowalska oraz Katarzyna Głowacka-Rochebonne. Dodatkowo zaprezentowane zostało stanowisko Instytucji Zarządzającej programem regionalnym w przedmiotowym zakresie, w tym szczegółowe uzasadnienie w zakresie uwag, które nie zostały uwzględnione przez region.
Województwo Lubelskie podczas negocjacji reprezentowali także: Zastępca Dyrektora DZ RPO Piotr Budyńczuk, Zastępca Dyrektora DZ RPO Magdalena Urbankiewicz-Staszczak, p.o. Dyrektora Departamentu Wdrażania EFRR Robert Chmura, p.o. Zastępcy Dyrektora Departamentu Wdrażania EFRR Seweryn Wójcik, Kierownik Oddziału Zarządzania Finansowego RPO w DZ RPO Marcin Korchut, Kierownik Oddziału Programowania RPO w DZ RPO Ewa Pachowska-Kurzepa oraz Kierownik Oddziału Monitoringu i Ewaluacji RPO w DZ RPO Edyta Zarosa.
W ramach części współfinansowanej z EFRR programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 w zakresie CP4 zaplanowane zostało wsparcie infrastruktury społecznej i zdrowotnej. Interwencja w obszarze edukacji będzie obejmowała działania prowadzące do wzrostu jakości kształcenia i dostępności nauczania, poprzez modernizację i unowocześnienie infrastruktury. W obszarze zdrowia i włączenia społecznego, podejmowane działania będą ukierunkowane na wzrost dostępności do wysokiej jakości usług społecznych, oraz poprawę jakości i dostępności świadczeń zdrowotnych oraz wzmocnienie potencjału instytucji systemu ochrony zdrowia na obszarze całego województwa. Interwencje w obszarze kultury i turystyki będą ukierunkowane m.in. na zachowanie zasobów dziedzictwa kulturowego materialnego i niematerialnego, oraz obejmą wsparcie miejsc atrakcyjnych turystycznie.
Na spotkaniu zostały omówione w szczególności problemowe kwestie dotyczące możliwości wsparcia szpitali i jednostek edukacji na różnych poziomach kształcenia.