Przeskocz do treści Przeskocz do menu

12 grudnia br. odbyło się uroczyste zakończenie realizacji pozakonkursowego projektu pn. „Rozwój i podniesienie jakości usług medycznych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy centrum profilaktyczno-leczniczego w Lublinie poprzez rozbudowę infrastruktury i doposażenie bloku C w związku ze zwalczaniem skutków pandemii Covid-19” realizowanego w ramach Działania 15.2 Wsparcie sektora ochrony zdrowia Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 (RPO WL) ze środków REACT-EU przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Lublinie (WOMP). W uroczystości uczestniczył Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Wartość inwestycji to ponad 36,7 mln zł, z czego blisko 25,9 mln zł to dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach Inicjatywy REACT-EU, tj. planu Komisji Europejskiej, którego zadaniem jest ograniczenie społecznych i gospodarczych skutków pandemii COVID-19. Zwiększenie potencjału WOMP w odniesieniu do podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) i rehabilitacji leczniczej jest kluczowym działaniem ukierunkowanym na ograniczenie negatywnych skutków pandemii COVID-19 w regionie.

Diagnostyka na europejskim poziomie

Inwestycja WOMP dotyczyła dobudowy do istniejącego budynku głównego od strony północnej pięciokondygnacyjnego budynku (C). Podniesienie standardu i zapewnienie kompleksowości usług w zakresie podstawowej i ambulatoryjnej opieki zdrowotnej umożliwią zlokalizowane w nowopowstałym budynku poradnie: POZ, chirurgiczna, ortopedyczna, neurologiczna, ginekologiczna, kardiologiczna, reumatologiczna, endokrynologiczna, rehabilitacyjna wraz z właściwymi dla nich gabinetami diagnostyczno-zabiegowymi, pracownia diagnostyczno-zabiegowa EKG i Holtera oraz spirometrii, jak również gabinety pracowni rehabilitacji. W ramach projektu doposażono te gabinety w nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb w zakresie rehabilitacji leczniczej. Zakupiono m.in: system do rehabilitacji neurologicznej i ortopedycznej, aparat do laseroterapii oraz aparaty USG, spirometry, aparaty EKG.

Medycyna ze wsparciem OZE

Nowy budynek WOMP w pełni korzysta z odnawialnych źródeł energii. Na dachu oraz południowej ściennie obiektu zostały zamontowane panele fotowoltaiczne. Co więcej, na dachu budynku usytuowano pięć pomp ciepła, a we wszystkich gabinetach – klima-konwektory.

Korzyści dla regionu

Nowoczesny i funkcjonalny Ośrodek pozwoli na prowadzenie profesjonalnej diagnostyki oraz leczenia na poziomie ambulatorium. To działanie ukierunkowane na przeniesienie ciężaru opieki zdrowotnej z lecznictwa szpitalnego na ambulatoryjne. Wzmocnienie potencjału WOMP pozwoli na przyspieszenie diagnostyki oraz możliwości skierowania pacjenta (w tym pacjentów po przebytym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2) do adekwatnego leczenia na poziomie ambulatorium. Będzie to działanie ukierunkowane na przeniesienie ciężaru opieki zdrowotnej z lecznictwa szpitalnego na ambulatoryjne, zwiększenie jakości udzielanych świadczeń, a docelowo na poprawę stanu zdrowia mieszkańców województwa lubelskiego. Inwestycja pozwoli WOMP lepiej realizować swoje zadania, a ostatecznie umożliwi również obniżenie kosztów ponoszonych na utrzymanie infrastruktury.

– Dzięki Funduszom Europejskim mieszkańcy regionu będą mogli korzystać z profesjonalnej opieki zdrowotnej na europejskim poziomie, a pracownicy pracować w funkcjonalnych i nowoczesnych wnętrzach. Szacuje się, iż w wyniku realizacji projektu w obiekcie rocznie leczonych będzie 20 000 osób z naszego regionu – mówi Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Ostatnia modyfikacja:

Ryszard Szymański (DZ RPO)