Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Perspektywa 2021 - 2027

Spotkanie przedstawicieli Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji, Europejskiej (DG REGIO), Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Instytucji Zarządzających regionalnymi programami, poświęcone było omówieniu zagadnień związanych z programowanym wsparciem w ramach Celu Polityki 1 Bardziej konkurencyjna i inteligentna Europa. Wydarzenie, w którym uczestniczyli przedstawiciele województwa lubelskiego, odbyło się 10 marca 2022 roku w formule on-line.

Rekomendacje KE

Podczas spotkania omówiono uwagi Komisji Europejskiej do wybranych zakresów tematycznych realizowanych w ramach CP1. W tym m.in. z obszaru:

  • badań i rozwoju,
  • wsparcia powiązań klastrowych oraz IOB,
  • cyfryzacji usług publicznych,
  • transformacji cyfrowej w MŚP,
  • terenów inwestycyjnych,
  • wsparcia promocji oferty MŚP,
  • internacjonalizacji MŚP,
  • kompetencji niezbędnych dla nowoczesnej gospodarki w zakresie wyzwań gospodarczych.

Ponadto omawiane były zagadnienia dotyczące preferowanych form wsparcia przedsiębiorstw, w tym instrumentów finansowych.

Z ramienia Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej w Komisji Europejskiej w spotkaniu uczestniczyli m.in.: Emma Toledano Loredo i Christopher Todd oraz pracownicy działów horyzontalnych w DG REGIO i eksperci oceniający projekty programów regionalnych.

Marta Leśniak, Zastępca Dyrektora w Departamencie Regionalnych Programów Operacyjnych w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej zaprezentowała stanowiska Instytucji Zarządzających programami regionalnymi dotyczące wybranych zagadnień z obszaru Celu Polityki 1.

Nasz region podczas spotkania reprezentowali przedstawiciele Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem z Dyrektorem Departamentu Zarządzania RPO Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego Anną Brzyską na czele.

Wsparcie w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027

W ramach wsparcia współfinansowanego z EFRR w programie Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 w zakresie CP1 zaplanowano wsparcie rozwoju infrastruktury badawczo-rozwojowej, działania w zakresie zwiększenia współpracy pomiędzy przedsiębiorcami, a organizacjami badawczymi, a w szczególności na zintensyfikowaniu transferu technologii z ośrodków naukowych do biznesu oraz wdrożenie wyników prac B+R i innowacji przez przedsiębiorstwa. W ramach interwencji wspierany będzie również Proces Przedsiębiorczego Odkrywania na rzecz inteligentnych specjalizacji, pozwalający na koncentrację zasobów w branżach i technologiach o najwyższym potencjale społecznym i ekonomicznym. Przewidziano również działania zmierzające do wzmacniania potencjału ośrodków innowacji i inkubatorów przedsiębiorczości oraz wspierania rozwoju nowych i istniejących powiązań klastrowych. Interwencja w obszarze transformacji gospodarczej i cyfrowej regionu, przewiduje dalsze stymulowanie rozwoju oraz wspieranie produktywności i konkurencyjności MŚP, poprzez wsparcie działalności nowopowstałych oraz funkcjonujących przedsiębiorstw, w szczególności tworzących nowe lub udoskonalone produkty, usługi i technologie oraz ułatwienie dostępu do prorozwojowych usług dla MŚP.

Interwencja zostanie skierowana również na uruchomienie potencjału podmiotów należących do regionalnych struktur wspierania i rozwoju przedsiębiorczości, oraz stymulowanie zdolności proeksportowych przedsiębiorstw, poprzez kompleksowe wsparcie promocji oferty MŚP oraz ich internacjonalizację. W celu zwiększenia podaży, podnoszenia jakości e-usług sektora publicznego oraz cyfryzacji i większej dostępności danych publicznych, planowane wsparcie zostanie ukierunkowane na dalszy rozwój elektronicznych usług publicznych na poziomie regionalnym i lokalnym, digitalizację i udostępnienie zasobów pozostających w dyspozycji podmiotów publicznych i niepublicznych oraz podnoszenie kompetencji cyfrowych społeczeństwa. Realizowane będą również działania zwiększające zaawansowanie cyfrowe sektora przedsiębiorstw, w tym dotyczące rozwoju produktów i usług opartych na TIK.

Ostatnia modyfikacja:

Patrycja Kowalik (RPO)