Nowy pakiet przepisów dotyczących polityki rozwoju – ustawa o zmianie ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - który wszedł w życie 13 listopada 2020 r. wprowadza dla jednostek samorządu terytorialnego wiele zmian w obszarze planowania strategicznego. Jest to pierwszy etap reformy, której celem jest integracja wymiaru społecznego, gospodarczego i przestrzennego w dokumentach strategicznych przygotowywanych na różnych poziomach administracji, w tym samorządowej.
Na poziomie lokalnym zmiany dotyczą w szczególności strategii rozwoju gminy, która po raz pierwszy w polskim ustawodawstwie zyskała podstawę prawną w ustawie o samorządzie gminnym.
Strategia rozwoju gminy – mimo, że nie jest obowiązkowa – traktowana jest jako podstawowy i najważniejszy dokument samorządu lokalnego, kierujący wytyczne dla dokumentów wdrożeniowych i planowania przestrzennego. Na zlecenie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) przygotowany został poradnik dla lokalnych samorządów pt. Strategia Rozwoju Gminy – poradnik praktyczny. Autorzy podręcznika wskazują, jak przygotować dobrą strategię rozwoju gminy, w tym także wskazują, że w pracach nad przygotowaniem i wdrażaniem ww. strategii warto wykorzystać doświadczenia zebrane w ramach prac nad programem rewitalizacji i płynące z realizowanych przez gminy procesów rewitalizacji.