Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Szkolenia stacjonarne w czasie pandemii COVID-19

Wojewódzki Urząd pracy w Lublinie pełniący funkcję Instytucji Pośredniczącej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego (IP RPO WL) informuje, iż w związku z § 10
ust. 18 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. poz. 2132 z późn. zm.), do dnia 27 grudnia 2020 r. prowadzenie przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności związanej
z organizacją, promocją lub zarządzaniem imprezami, takimi jak targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania, włączając działalności polegające na zarządzaniu i dostarczaniu pracowników do obsługi terenów i obiektów, w których te imprezy mają miejsce (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 82.30.Z), jest dopuszczalne, pod warunkiem realizowania tego rodzaju działalności za pośrednictwem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Zgodnie z § 26 ww. rozporządzenia, do dnia 27 grudnia 2020 r. zakazuje się organizowania zgromadzeń w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. – Prawo o zgromadzeniach (Dz. U. z 2019 r. poz. 631), z wyłączeniem zgromadzeń organizowanych na podstawie zawiadomienia, o którym mowa w art. 7 ust. 1, art. 22 ust. 1, albo decyzji, o której mowa w art. 26 b ust. 1 tej ustawy, przy czym maksymalna liczba uczestników nie może być większa niż 5 (…). Natomiast w § 26 ust. 11 wskazano dodatkowo, iż do dnia 27 grudnia 2020 r. zakazuje się organizowania innych niż określone w ust. 1 zgromadzeń, w tym imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem: 1) spotkań lub zebrań służbowych i zawodowych (…), po czym w ust. 12 ustawodawca wylicza enumeratywnie rodzaje działań, które podlegają wyłączeniu.

Jeżeli planowane w projekcie szkolenia nie zawierają się w tym katalogu, co do zasady objęte
są zakazem zgromadzeń. Biorąc zatem powyższe pod uwagę, w opinii IP RPO WL, organizacja szkoleń stacjonarnych jest w świetle aktualnie obowiązujących przepisów niedopuszczalna, chyba, że dane szkolenie dałoby się zakwalifikować jako spotkanie lub zebranie służbowe i zawodowe lub szkolenie to mieściłoby się w katalogu dopuszczalnych wyjątków, o których mowa w § 26 ust 12 Rozporządzenia.

W przypadku działalności podmiotów prowadzących niepubliczne placówki kształcenia w ramach sytemu oświaty i realizujących kursy i inne formy regulowane przepisami oświatowymi, poza stosowaniem ww. przepisów prawa na czas pandemii, należy uwzględniać przepisy Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 24 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 z dnia 12 sierpnia 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek sytemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2020 r. poz. 1389 z późn. zm.).

Dodatkowo należy odpowiedzieć na pytanie, czy dane szkolenia są realizowane przez jednostki systemu oświaty, w rozumieniu art. 2 ustawy o systemie oświaty (USO).

Art. 2 USO wyznacza bowiem zakres przedmiotowy regulacji prawnej (numerus clausus podmiotów systemu oświaty). Innymi słowy, ustala, jakie jednostki organizacyjne działają według przepisów ustawy, w tym również będą je obowiązywały zasady wprowadzone aktami wykonawczymi do tej ustawy. W razie wątpliwości rozstrzygające o statusie prawnym danego podmiotu może być sprawowanie nad nim zewnętrznego nadzoru pedagogicznego na podstawie art. 55 USO, jak też dokonanie jego wpisu do ewidencji prowadzonej na podstawie art. 168 USO.

Rozporządzeniem MEN z dnia 12 sierpnia 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 ograniczono w całości lub w części funkcjonowanie publicznych i niepublicznych jednostek systemu oświaty - zawieszono odpowiednio wszystkie lub poszczególne zajęcia. Dodany do § 2 ww. rozporządzenia MEN ust. 3h w brzmieniu „W przypadku szkół prowadzących kształcenie zawodowe, centrów kształcenia zawodowego oraz placówek kształcenia ustawicznego dyrektor odpowiednio szkoły, centrum lub placówki może zorganizować zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu w miejscu ich prowadzenia, w wybranych dniach tygodnia, w wymiarze nieprzekraczającym 10 godzin tygodniowo, o ile z programu nauczania zawodu lub programu nauczania danej formy pozaszkolnej nie wynika możliwość realizacji wybranych efektów kształcenia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.”, ma więc charakter wyjątkowy i dotyczy wyłącznie podmiotów wskazanych w rozporządzeniu.

Spełnienie wskazanych powyżej przesłanek przez konkretne szkolenie stacjonarne wymaga indywidualnej analizy i nie jest możliwe sformułowanie ogólnej interpretacji. W każdym wypadku należy mieć na względzie także inne, ogólne przepisy na czas pandemii i odpowiedzialność organizatora za przestrzeganie prawa i za bezpieczeństwo swojego personelu, uczestników i prowadzących szkolenie.

Powyższa informacja opiera się na stanie prawnym w dniu 14 grudnia br. Dynamika sytuacji w kraju może przynieść kolejne nowelizacje i zmiany w zakresie prawa, które w istotny sposób mogą zmienić uwarunkowania. Dlatego też, Beneficjenci powinni na bieżąco śledzić zmiany prawne ww. zakresie.

Ostatnia modyfikacja: