Przeskocz do treści Przeskocz do menu

W piątek, 6 lipca zakończyła się seria praktycznych warsztatów dla gmin, których programy rewitalizacji znajdują się w Wykazie gminnych programów rewitalizacji województwa lubelskiego. Przedstawiciele samorządów, dzięki wiedzy i doświadczeniu trenerek prowadzących warsztaty, mogli poznać sposoby na aktywizację lokalnych środowisk, a także wypracować schematy działania przy wdrażaniu programów.

Warsztaty odbyły się w czerwcu i w lipcu w miastach subregionalnych województwa lubelskiego: Zamościu, Chełmie, Puławach i Białej Podlaskiej. Ich organizatorem był Departament Zarządzania RPO, który czuwa nad procesem rewitalizacji w naszym regionie. Spotkania poprowadziły wspólnie:

  • Paulina Zarębska-Denysiuk – z zawodu nauczycielka i historyczka sztuki, z zamiłowania aktywistka miejska, która specjalizuje się w rewitalizacji. Od dłuższego czasu realizuje projekty, których celem jest poprawa miejskiej przestrzeni i aktywizacja mieszkańców terenów zdegradowanych.
  • Karolina Koguciuk – działa w Pracowni Zmiany Społecznej w Lublinie, jest animatorką Centrum Aktywności Lokalnej oraz członkinią Fundacji Krajobrazy.

Obie panie podzieliły się swoimi doświadczeniami z realizacji projektów rewitalizacyjnych, nie tylko w Lublinie. Przedstawiły formy partycypacji społecznej i sposoby ich stosowania. Opowiedziały o roli kultury w procesach rewitalizacyjnych. Zdradziły również metody na zachęcenie mieszkańców do brania udziału w rewitalizacji.

Z punktu widzenia przedstawicieli gmin spotkania przeprowadzone w miastach subregionalnych były szczególnie cenne ze względu na ich warsztatowy charakter. Każdy uczestnik spotkania mógł przedstawić specyfikę rewitalizacji w swojej gminie, by następnie poprzez wspólną dyskusję wypracować dla niej optymalne rozwiązania. Nie zabrakło pracy w grupach, polegającej na analizowaniu silnych i słabych stron poszczególnych obszarów, a także projektowaniu konkretnych działań aktywizujących mieszkańców.

To nie koniec spotkań edukacyjno-informacyjnych dotyczących rewitalizacji, z których będą mogli skorzystać przedstawiciele gmin województwa lubelskiego. Jeszcze w tym roku DZ RPO planuje zorganizować warsztaty, których tematem przewodnim będzie przejście z Lokalnego Programu Rewitalizacji na Gminny Program Rewitalizacji.

Załączniki

  1. Plik PDF Prezentacja z warsztatów pdf , 8,16 MB

Do otwarcia załączników może być potrzebne oprogramowanie, które możesz pobrać tutaj.

Ostatnia modyfikacja:

RPO WL (RPO WL)