Zarząd Województwa Lubelskiego podjął decyzję o zwiększeniu o blisko 5 mln złotych dofinansowania projektu pn. Zintegrowane Centrum Komunikacyjne dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego, którego wartość wyniesie teraz blisko 299 mln złotych, z czego 178,5 mln złotych stanowią środki unijne. Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk podpisali dziś aneks do umowy na realizację tej inwestycji.
– Zależy nam, aby ta inwestycja powstała jak najszybciej, dzięki niej Lublin i całe województwo zyskają nowoczesny i funkcjonalny dworzec, z którego wszyscy będziemy dumni – powiedział Jarosław Stawiarski Marszałek Województwa Lubelskiego.
– Będzie to największe centrum komunikacyjne w regionie, adresowane do obsługi różnych środków transportu, w tym również komunikacji miejskiej. Wspólnie z Panem Marszałkiem działamy dla dobra Lubelskiego – dodał Prezydent Lublina Krzysztof Żuk.
Zintegrowane Centrum Komunikacyjne dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego to kluczowy i jeden z większych projektów z udziałem środków unijnych realizowany przez Samorząd Województwa Lubelskiego i Miasto Lublin w obecnej perspektywie finansowej. Umowa o dofinansowanie, została podpisana 24 września 2020 roku. Obecnie projekt jest w początkowej fazie realizacji: trwają prace obejmujące wykup gruntów, a także pierwsze roboty budowlane. Do końca tego roku planowana jest kontynuacja prac związanych z wykupem gruntów oraz robotami budowlanymi, w tym drogowymi. W efekcie w Lublinie powstanie multimodalny węzeł komunikacji publicznej, integrujący system transportu wewnętrznego miasta i województwa z transportem regionalnym i dalekobieżnym. Co więcej, poprzez zwiększenie przewozów komunikacji publicznej, zastosowane rozwiązania w projekcie pozwolą na zmniejszenie emisji CO2 i emisji pyłu do atmosfery.
Nowy Dworzec Metropolitalny powstanie pomiędzy ul. Młyńską, Gazową i Dworcową, gdzie utworzone zostaną obiekty obsługowe i administracyjne, tj. hole, poczekalnie, pomieszczenia administracyjne i punkty informacyjne. Co ważne, budynek został zaprojektowany jako budynek inteligentny z wyposażeniem funkcjonalnym, tj. instalacje elektryczne, teletechniczne, przyłącza, czy windy dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ponadto, pod budynkiem powstanie parking podziemny dla 174 samochodów, dach budynku będzie pełnił funkcję tarasu spacerowego obsadzonego zielenią, a specjalny system odzyskiwania deszczówki zapewni wodę do podlewania roślin i do celów sanitarnych. Projekt przewiduje budowę m.in. peronów odjazdowych, stanowisk do tymczasowego parkowania, czy ładowania elektrycznych pojazdów komunikacji miejskiej, a także wiaty nad peronami i stacje ładowarek i trakcji.
Zadania w projekcie obejmą także rozbudowę ul. Krochmalnej i Cukrowniczej (przebudowa skrzyżowań, budowa dróg z zatokami postojowymi dla autobusów i busów, budowa chodników, ścieżek rowerowych, czy montaż oświetlenia i monitoringu). Rozbudowana zostanie także ulica Gazowa, 1-go Maja, Pocztowa, Dworcowa, Młyńska, Stadionowa, Kunickiego i Rondo Sportowców. W tym rejonie powstanie więcej miejsc postojowych, nowe chodniki, ścieżki rowerowe, przebudowane zostaną skrzyżowania, a także powstaną miejsca odpoczynku dla pieszych i rowerzystów. Warto dodać, że przedłużony zostanie odcinek drogi od ul Gazowej do Młyńskiej i przedłużona zostanie trasa od ul. Dworcowej do ul. Lubelskiego Lipca’80 i al. Piłsudskiego.
Inwestycja jest projektem strategicznym, złożonym w trybie pozakonkursowym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 Działania 5.6 Efektywność energetyczna i gospodarka niskoemisyjna dla Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego.