Przeskocz do treści Przeskocz do menu

audio

Województwo charakteryzuje się jednymi z najniższych wskaźników dzieci objętych opieką w żłobkach. W 2013 roku zaledwie 3,3 proc. spośród ponad 61 tys. dzieci było objęte tą formą opieki. Będziemy więc wspierać projekty zwiększających dostęp do opieki nad takimi dziećmi – w formie żłobków i klubów dziecięcych - mówi Hubert Rząsowski, Zastępca Dyrektora Departamentu Wdrażania EFS. Audycja z dnia 23 listopada 2015

Opis słowny audycji

Europejski Fundusz Społeczny z bliska

Od dłuższego czasu mówi się o konieczności rozwoju kształcenia zawodowego w Polsce. Czy Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 uwzględnia tę potrzebę? O to pytamy Rafała Sobiecha zastępcę Dyrektora Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie.

Kształcenie zawodowe jest dla nas ważnym obszarem. Przewidzieliśmy na to szeroki wachlarz form wsparcia jak również i środków. Mamy do dyspozycji ponad 80 mln EUR, które chcemy wykorzystać na rzecz właśnie kształcenia zawodowego. To ponad 320 mln zł i przewidzieliśmy tutaj ofertę zarówno dla szkół ale też, że dla innych form kształcenia pozaformalnego. Dla szkół przede wszystkim chcielibyśmy zaoferować wsparcie ze strony pracodawców. Czyli taką bliską współpracę i chcemy poprosić się w ramach naszych projektów aby pracodawcy włączyli się w tworzenie programów nauczania pomogli przygotować się zajęcia praktyczne jak również uczestniczyli w stażach i praktykach. Jeśli chodzi z kolei o kształcenie pozaformalne to tutaj byśmy chcieli aby szerokie wsparcie było adresowane do osób dorosłych, które z własnej inicjatywy chcą podnosić swoje kompetencje. Chcielibyśmy również aby szkoły wyższe i uczelnie włączyły się w proces zmian w szkolnictwie zawodowym i tutaj proponujemy z naszej strony aby było takie wsparcie zarówno dla uczniów jak i dla nauczycieli. Uczniowie mogliby przy pomocy zajęć organizowanych przez szkoły wyższe poznawać nowe technologie i nowe techniki, natomiast nauczyciele mieliby szansę zaktualizować swoją wiedzę czy podnieść kompetencje w zakresie nauczania.

Kto będzie mógł w praktyce skorzystać z wszystkich tych możliwości?

Z tych form wsparcia będą mogli skorzystać uczniowie i nauczyciele oni przede wszystkim są tą grupą docelową ale również tutaj rozszerzamy tą grupę na pracowników młodocianych, nauczycieli i instruktorów praktycznej nauki zawodów również. Pieniążki będą dostępne w formule konkursowej. Konkursy będziemy ogłaszać już w przyszłym roku mając na uwadze to, że te konkursy muszą być skorelowane z rokiem szkolnym. Projekty muszą się rozpocząć we wrześniu. Kto może składać wnioski poza a szkołami, organami prowadzącymi mogą też te wnioski składać podmioty prowadzące działalność gospodarczą czy działalność oświatową.

Zapewne wielu potencjalnych beneficjentów zadaję sobie pytanie kiedy te pieniądze a co za tym idzie także i szkolenia będą dostępne?

Do 30 listopada opublikujemy harmonogram konkursów na kolejny rok tam już będą zawarte szczegóły odnośnie kiedy będą ogłoszone konkursy i jakie alokacje jakie środki będą dostępne dla wnioskodawców. Planujemy, że projekty edukacyjne ruszą w sierpniu tak aby działania merytoryczne mogły być realizowane już od 1 września przyszłego roku. Szczegółów odnośnie wsparcia dla szkół zawodowych można szukać w naszych dokumentach programowych czyli przede wszystkim w Regionalnym Programie Operacyjnym jak również w szczegółowym opisie osi procentowych a z chwilą ogłoszenia konkursu wszystkie szczegóły zostaną zamieszczone dokumentacji konkursowej. Na stronie internetowej naszego urzędu pod adresem www.rpo.lubelskie.pl.

Cykl współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

Ostatnia modyfikacja:

RPO WL (RPO WL)