Przeskocz do treści Przeskocz do menu

audio

- Włączenie społeczne to najprościej rzecz ujmując pomoc pojedynczym osobom czy całym grupom społecznym, które z różnych powodów nie radzą sobie z funkcjonowaniem w życiu. Chodzi nam o to, by przy pomocy między innymi pieniędzy unijnych pomóc takim ludziom na przykład w powrocie na rynek pracy. W dłuższej perspektywie chcemy im pomóc w integracji ze społeczeństwem – mówi Rafał Sobiech, zastępca dyrektora Departamentu Wdrażania EFS. Audycja z dnia 7 grudnia 2015

Opis słowny audycji

Europejski Fundusz Społeczny z bliska

Na Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 składa się z wiele działań, których ostatecznym celem jest poprawa jakości życia mieszkańców regionu. Na które z tych działań pańskim zdaniem należy zwrócić szczególną uwagę o to pytamy Rafała Sobiecha zastępcę Dyrektora Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie.

Proponujemy zwrócić uwagę na tworzenie miejsc pracy i rozwój przedsiębiorczości. Wydaje się dla nas to kluczowe I na ten cel przeznaczyliśmy istotne środki. Jest to w skali programu ponad 56 mln EUR. Chcielibyśmy, aby osoby fizyczne rozpoczęły działalność gospodarczą i utworzyły miejsca pracy. W sposób szczególny zależy nam, aby miejsca pracy powstawały na obszarach wiejskich gdzie jest największy niedobór tych miejsc. Dla osób tam zamieszkujących przewidzieliśmy też szczególne wsparcie.

Na co konkretnie będzie można otrzymać unijne pieniądze?

Dla osób chcących rozpocząć działalność gospodarczą przewidzieliśmy specjalną ścieżkę. Chcielibyśmy żeby szersza grupa osób uzyskało szkolenia i doradztwo a najlepsze osoby przygotowały biznesplany. Te biznesplany będą mogły w kolejnym etapie uzyskać pomoc. Wsparcie w postaci bezzwrotnych dotacji jest to kwota równa sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia. W kolejnym kroku zależy nam, aby w najlepsze biznesplany o czym również wsparcie pomostowe. Wsparcie pomostowe oznacza wsparcie już w okresie prowadzenia działalności gospodarczej. Miałoby ono polegać na uzyskaniu wsparcia doradczego i szkoleniowego jak również wsparcia finansowego. Wsparcie finansowe jest przewidziane w niższej wysokości, jest to minimalne wynagrodzenie ale może być wypłacane przez okres nawet 12 miesięcy. Dla osób najbardziej ambitnych przewidzieliśmy łączenie dotacji bezzwrotnej z pożyczką. Pożyczka mogłaby wynosić nawet 50 tys. zł.

Kto będzie mógł skorzystać z tej oferty?

Wsparcie jest adresowana dla osób powyżej 30 r.ż., które zaliczają się do następujących grup: osób powyżej 50 r.ż., kobiet, osób niepełnosprawnych, osób długotrwale bezrobotnych czy osób o niskich kwalifikacjach. Przewidujemy, że do roku 2023 ponad 5 tys. miejsc pracy zostanie utworzona dzięki temu wsparciu.

Cykl współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

Ostatnia modyfikacja:

RPO WL (RPO WL)