Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Pytania i odpowiedzi

Orientacyjny termin rozstrzygnięcia konkursu nr RPLU.11.01.00-IP.02-06-003/16 to czerwiec 2017 r. Czy Wnioskodawca może zaplanować rozpoczęcie realizacji projektu od stycznia 2018 roku?

Orientacyjny termin rozstrzygnięcia konkursu nr RPLU.11.01.00-IP.02-06-003/16 to czerwiec 2017 r., stąd tak duża rozpiętość czasowa co do rozpoczęcia realizacji projektu nie jest wskazana.


Czy w ramach konkursu nr RPLU.11.01.00-IP.02-06-003/16  Wnioskodawca może zaplanować wsparcie z wykorzystaniem usług aktywnej integracji o charakterze społecznym, zawodowym, edukacyjnym i zdrowotnym, którym obejmie cudzoziemców, którzy korzystają z pomocy społecznej w OPS?

 

Cudzoziemcy mogą być uczestnikami projektów realizowanych w ramach Działania 11.1 jeśli spełniają kryteria założone dla danego projektu. Niemniej jednak przy kwalifikowaniu cudzoziemców do projektu należy zwrócić szczególną uwagę na osoby posiadające kartę czasowego lub stałego pobytu w kraju, tj. powody, dla których cudzoziemiec przebywa w Polsce. Jeśli powodami takimi są m.in.: kontynuacja pracy na terytorium Polski, wykonywanie pracy przez cudzoziemca delegowanego przez pracodawcę zagranicznego w Polsce, prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce, podjęcie lub kontynuacja studiów w Polsce w trybie stacjonarnym, czy inne okoliczności wykluczające daną osobę z definicji osób biernych lub bezrobotnych - osoby takie nie powinny być uczestnikami projektu.

 


Czy Kościelna osoba prawna - Caritas diecezji, będąca jednocześnie Organizacją Pożytku Publicznego spełnia wymagania definicji organizacji pozarządowej i zawarcie umowy partnerstwa zagwarantuje Wnioskodawcy możliwość uzyskania dodatkowej premii punktowej w wysokości 10 pkt przy ocenie wniosku?

Opierając się na kryterium premiującym nr 4 Realizacja projektu, przykład owego partnerstwa i jego spełnienie daje możliwość uzyskania dodatkowej premii punktowej. Jednak trzeba mieć na  uwadze regulacje prawne partnera w tym przypadku oraz spełnienie wymagań dotyczących partnerstwa – regulamin konkursu  podrozdział 3.6.

 


Czy partner – organizacja pozarządowa w ramach realizowanych działań w projekcie może realizować wsparcie z wykorzystaniem usług aktywnej integracji: o charakterze społecznym, zawodowym, edukacyjnym i zdrowotnym? Czy są jakieś przeciwskazania? Czy może tyć to jeden rodzaj usług (np. usługi o charakterze zdrowotnym?).

Nie ma przeciwwskazań co realizacji owych usług przez partnera. Jednak istotnym jest, aby   wnioskodawca  również  miał swój udział w ich realizacji. Nie rekomendujemy aby całość omawianych usług spoczywała po stronie partnera.

 


Czy organizacja pozarządowa – partner w projekcie powinien mieć siedzibę/oddział na tym samym terenie, gdzie siedzibę ma OPS?

Nie jest wymagane aby partner miał siedzibę na terenie województwa lubelskiego natomiast wskazane jest aby posiadał oddział lub inną prawnie dozwoloną formę organizacyjną działalności podmiotu na czas realizacji projektu.

 


Czy wkładem własnym organizacji pozarządowej w projekcie partnerskim może być praca wykonywana  przez wolontariuszy i dodatkowo np. sale?

Tak, istnieje taka możliwość.

 


Jakie mogą być przykładowe koszty pośrednie związane z wdrażaniem polityki równych szans przez   koordynatora/  kierownika projektu oraz innego personelu bezpośrednio zaangażowanego w zarządzanie projektem (Regulamin konkursu RPLU.11.01.00-IP.02-06-003/16 , str. 37, pkt  lit a).

Koszty pośrednie to koszty niezbędne do realizacji projektu, ale nie dotyczące bezpośrednio głównego przedmiotu projektu. Zgodnie z Wytycznymi w zakresie kwalifikowalności wydatków koszty pośrednie stanowią koszty administracyjne związane z obsługą projektu, w szczególności m.in.:
- koszty koordynatora lub kierownika projektu oraz innego personelu bezpośrednio zaangażowanego w zarządzanie projektem i jego rozliczanie, o ile jego zatrudnienie jest niezbędne dla realizacji projektu, w tym w szczególności koszty wynagrodzenia tych osób, ich delegacji służbowych i szkoleń oraz koszty związane z wdrażaniem polityki równych szans przez te osoby, np. koszty szkoleń tematycznie nawiązujących do wdrażania polityki równych szans.


Czy Wnioskodawca ma obowiązek przed sporządzeniem budżetu wniosku oszacować ceny rynkowe (np. wynajmu sal, cateringu, trenera, doradcy zawodowego, itp.) Czy wystarczy jeśli określając wydatki zastosuje się do Załącznika nr 11 do Regulaminu konkursu: Wymagania dotyczące standardu oraz cen rynkowych (...)?

Tak, rekomendowane jest dokonanie oszacowania ceny poszczególnych dóbr, usług itp.


Czy uczestnikiem projektu może być osoba wykluczona (w tym dotknięta ubóstwem) lub osoba zagrożona ubóstwem lub wykluczeniem społecznym (spełniająca przesłanki wykluczenia zgodnie z Wytycznymi w obszarze włączenia społecznego) z terenu woj. Lubelskiego, jeżeli:

a) jest ona rolnikiem indywidualnym podlegającym pod KRUS

b) jest domownikiem rolnika indywidualnego podlegającego pod KRUS

W przypadku osób będących właścicielami lub posiadaczami samoistnymi lub zależnymi nieruchomości rolnej, a także osób będących domownikami, podlegającymi ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z tytułu stałej pracy w gospodarstwie rolnym uczestnikami projektów mogą być osoby, które spełniają definicję osoby bezrobotnej określoną w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.


W ramach konkursu Działanie 11.1: „ Aktywne włączenie” nr RPLU.11.01.00-IP.02-06-003/16 Priorytet inwestycyjny 9i: ”Aktywne włączenie, w tym z myślą
o promowaniu równych szans oraz aktywnego uczestnictwa i zwiększeniu szans na zatrudnienie” planowany jest okres realizacji projektu od 01 października 2017 r. do 31 grudnia 2021 r. W dokumentacji konkursowej nie jest podany maksymalny okres realizacji projektu czy w takim przypadku można samodzielnie określić maksymalne ramy czasowe realizacji projektu w oparciu o okres kwalifikowalności wydatków ( tzn. samy określamy czy projekt będzie trwał rok, dwa, trzy czy cztery itd.)?

Zgodnie z zapisami Instrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie w ramach regionalnego programu operacyjnego województwa lubelskiego na lata 2014-2020 w zakresie osi priorytetowych 9-12 RPO WL okres realizacji projektu jest okresem rzeczowym i finansowym. Okres realizacji projektu Wnioskodawca dostosowuje do jego specyfiki, uwzględniając przy tym zasadę n+3, gdzie n rozumiane jest jako rok, w którym została podpisana umowa o dofinansowanie. Zasada ta wyznacza daty, poza które nie może wykraczać okres realizacji projektu. Mając na uwadze powyższe,w przypadku umowy podpisanej w roku 2017 konieczne jest aby realizacja nie trwała dłużej niż do dnia 31.12.2020 r.  Każdorazowo kwestia okresu realizacji projektu podlega ocenie na etapie oceny merytorycznej, tj. racjonalność harmonogramu realizacji projektu.

 


Zgodnie z regulaminem konkursu wdrożenie usług aktywnej integracji o charakterze zawodowym jest możliwe wyłącznie przez podmioty wyspecjalizowane w zakresie aktywizacji zawodowej, w tym szczególności przez PUP i inne instytucje rynku pracy, o których mowa w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Czy biorąc pod uwagę powyższe, możliwe jest zastosowanie ustawy PZP w celu zlecenia wyłonionemu Wykonawcy usług o charakterze zawodowym, który mieścił się będzie w w/w definicji?

Zgodnie z definicją zawartą w Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć w obszarze włączenia społecznego i zwalczania ubóstwa z wykorzystaniem środków Europejskiego Funduszu Społecznego i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2014-2020 z dnia 3 marca 2016 r.,usługi aktywnej integracji o charakterze zawodowym, to usługi, których celem jest pomoc w podjęciu decyzji dotyczącej wyboru lub zmiany zawodu, wyposażenie w kompetencje i kwalifikacje zawodowe oraz umiejętności pożądane na rynku pracy, pomoc w utrzymaniu zatrudnienia.

Zaliczymy, więc do nich m.in. doradztwo zawodowe, staże, praktyki, pośrednictwo pracy.

Ten rodzaj wsparcia wdrażany może być wyłącznie przez:

- podmioty wyspecjalizowane w zakresie aktywizacji zawodowej, w tym w szczególności przez PUP i inne instytucje rynku pracy, o których mowa w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w szczególności w ramach Programu Aktywizacja i Integracja; - KIS i CIS;

- spółdzielnie socjalne, o których mowa w ustawie z dnia 27 kwietnia 2006 r. o spółdzielniach socjalnych;

- organizacje pozarządowe, o których mowa w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r.
o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Usługi aktywnej integracji o charakterze zawodowym mogą być realizowane przez:

- partnerów OPS lub PCPR w ramach projektów partnerskich;

- PUP na podstawie porozumienia o realizacji Programu Aktywizacja i Integracja, o którym mowa w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy i na zasadach określonych w tej ustawie;

- podmioty wybrane w ramach zlecenia zadania publicznego na zasadach określonych
w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie;

- podmioty danej jednostki samorządu terytorialnego wyspecjalizowane w zakresie reintegracji zawodowej, o ile zostaną wskazane we wniosku o dofinansowanie projektu, jako realizatorzy projektu.

Wymienione formy wsparcia realizowane przez podmioty wyspecjalizowane w zakresie aktywizacji zawodowej mogą wystąpić w sytuacji projektu partnerskiego. Kolejnym trybem jest zlecenie zadania publicznego na zasadach określonych w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r.o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

W sytuacji, gdy realizatorem aktywizacji zawodowej będzie podmiot tej samej jednostki samorządu terytorialnego wyspecjalizowany w zakresie reintegracji zawodowej, tj. CIS lub KIS, należy taki podmiot wskazać we wniosku, jako realizatora danego zadania.

 


W ramach konkursu Działanie 11.1 : „ Aktywne włączenie” nr RPLU.11.01.00-IP.02-06-003/16 Priorytet inwestycyjny 9i: „ Aktywne włączenie ,w tym z myślą o promowaniu równych szans oraz aktywnego uczestnictwa i zwiększeniu szans na zatrudnienie” planujemy wsparciem objąć dodatkowo również osoby z najbliższego otoczenia uczestników tj. seniorzy oraz dzieci. Czy w części IV. Grupy docelowe i opis projektu wpisać przewidywaną liczbę podmiotów objętych wsparciem również liczbę seniorów i dzieci, które obejmiemy wsparciem?

Zgodnie z Regulaminem konkursu nr RPLU.11.01.00-IP.02-06-003/16, Oś priorytetowa
11 Włączenie społeczne. Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Priorytet inwestycyjny 9i: „ Aktywne włączenie, w tym
z myślą o promowaniu równych szans oraz aktywnego uczestnictwa i zwiększeniu szans na zatrudnienie”,
Działanie 11.1: „ Aktywne włączenie”: grupę docelową stanowią osoby wykluczone ( w tym dotknięte ubóstwem) lub osoby zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym z ternu woj. lubelskiego w tym m.in. otoczenie osób wykluczonych społecznie (w tym rodziny osób wykluczonych lub zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym), których udział w projekcie jest niezbędny dla skutecznego wsparcia osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Zgodnie z wytycznymi w zakresie monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów operacyjnych na lata 2014-2020 uczestnikiem projektu jest osoba fizyczna bez względu na wiek lub podmiot bezpośrednio korzystający z interwencji EFS. Jako uczestników wykazuje się wyłącznie te osobyi podmioty, które można zidentyfikować i uzyskać od nich dane niezbędne do określenia wspólnych wskaźników produktu i dla których planowane jest poniesienie określonego wydatku. Osób lub podmiotów niekorzystających z bezpośredniego wsparcia nie należy wykazywać jako uczestników. Bezpośrednie wsparcie uczestnika to wsparcie, na które zostały przeznaczone określone środki, świadczone na rzecz konkretnej osoby/podmiotu, prowadzące do uzyskania korzyści przez uczestnika. Jeżeli powyższy warunek zostanie spełniony, to dane tego typu powinny również zostać zawarte w tabeli: „Przewidywana liczba podmiotów objętych wsparciem”.

Komunikaty

Dostępnych 14 komunikatów.

Ostatnia modyfikacja:

RPO WL (RPO Lubelskie)