Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Pytania i odpowiedzi

Czy we wskazanym konkursie możliwa jest realizacja OGÓLNIE programu na rzecz integracji osób i rodzin wykluczonych bądź zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym ukierunkowane na aktywizację oraz reintegrację społeczno-zawodową osób ze wskazanej w regulaminie grupy docelowej, bez uwzględnienia podtypów projektu
tj. a,b,c,d.

Jak należy interpretować zapis w tym” w typie projektu 1. Czy oznacza to realizację tylko i wyłącznie programów na rzecz integracji osób i rodzin wykluczonych bądź zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym ukierunkowane na aktywizację oraz reintegrację społeczno-zawodową:

- w typie a – osób niepełnosprawnych;

- w typie b – os. bezdomnych;

- w typie c - wychowanków, m.in. placówek opiekuńczo – wychowawczych, ...(...)itd...

- w typie  d - wychowanków opuszczających instytucjonalne oraz rodzinne formy pieczy zastępczej; czyli docelowo inne grupy nie będą mogły zostać objęte wsparciem oraz nie jest możliwa realizacja ogólnych programów na rzecz integracji osób i rodzin wykluczonych bądź zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.

Typ projektu nr 1 w Działaniu 11.1 obejmuje wyłącznie programy, o których mowa w lit. b, d-f karty Działania 11.1 w Szczegółowym Opisie Osi Priorytetowych RPO WL (SZOOP).
W związku z tym, że przedmiotem konkursu RPLU.11.01.00-IP.02-06-002/17 są programy wskazane w typie projektu nr 1 lit. b, d-f w SZOOP, tylko one mogą być realizowane w ramach projektów wyłonionych do dofinansowania w ramach konkursu. Jednakże w ramach typu projektu nr 2 w Działaniu 11.1 mogą być realizowane Kompleksowe programy reintegracji i rehabilitacji społeczno-zawodowej realizowane głównie przez Zakłady Aktywizacji Zawodowej, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Centra Integracji Społecznej, Kluby Integracji Społecznej, w tym rozwój i upowszechnianie zatrudnienia wspieranego oraz prac społecznie użytecznych. Zatem przedsięwzięcia inne niż wymienione w typie projektu nr 1 lit. a-d mogą być realizowane w typie projektu nr 2, o ile są z nim zgodne.

Grupa docelowa w projekcie powinna być zgodna z opisem zawartymw Regulaminie konkursu RPLU.11.01.00-IP.02-06-002/17, jak i kryterium formalnym specyficznym (Kryterium nr 9)dla konkursu w zakresie grupy docelowej.


Czy w ramach Działania 11.1 RPLU.11.01.00-IP.02-06-002/17, możliwe jest objęcie wsparciem osób przebywających w Zakładach Karnych z terminem opuszczenia zakładu w okresie realizacji projektu np. więzień kończy odbywanie kary 31.05.2018 r., w okresie od 01.01.2018 do 30.05.2018 jest objęty kompleksowym wsparciem, a po wyjściu na wolność podejmuje zatrudnienie zgodnie z kierunkiem szkoleń i praktyk zawodowych.

W odniesieniu do uregulowań zawartych w podrozdziale 4.2 „Demarkacje dotyczące grup docelowych” w Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć w obszarze włączenia społecznego i zwalczania ubóstwa z wykorzystaniem środków EFS i EFRR na lata 2014-2020, IZ RPO zapewnia, że wsparcie dla osób odbywających karę pozbawienia wolności nie będzie udzielane w ramach RPO.

 


Czy jest w ramach realizacji typu projektu nr 1 (w tym a)  Programy na rzecz integracji osób i rodzin wykluczonych bądź zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym ukierunkowane na aktywizację oraz reintegrację społeczno-zawodową,
w tym
:

a) programy integracji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych,

grupą docelową MUSI BYĆ 100% osób z niepełnosprawnościami?

Wnioskodawca wybierając typ projektu - 1 a) programy integracji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych musi objąć wsparciem tylko osoby niepełnosprawne. Grupa docelowa w projekcie powinna być zgodna z opisem Działania w SZOOP oraz kryteriami formalnymi specyficznymi dla konkursu w zakresie grupy docelowej.

 


Czy istniej katalog możliwych form wsparcia (np. szkolenia, staże/praktyki)
w ramach programów
integracji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych?

Czy możliwe są np. działania dotyczące wsparcia finansowego i doradczego na tworzenie spółdzielni socjalnych?

Głównym założeniem naboru w ramach Działania 11.1 Aktywne włączeniejest integracja społeczna na rzecz osób najbardziej oddalonych od rynku pracy, doświadczających złożonych problemów powodujących ubóstwo i wykluczenie społeczne. Adresaci wsparcia owego działania toosoby wykluczone oraz zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w tym w szczególności:

• osoby pozostające bez zatrudnienia,

• osoby bezrobotne,

• osoby o niskich kwalifikacjach,

• osoby z niepełnosprawnościami,

• wychowankowie placówek socjalizacyjnych i resocjalizacyjnych,

• wychowankowie opuszczający instytucjonalne oraz rodzinne formy pieczy zastępczej,

• osoby bezdomne,

• otoczenie osób wykluczonych społecznie (w tym rodziny osób wykluczonych lub zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym).

Nie istnieje zamknięty katalog form wsparcia, nie jest wykluczona realizacja staży, praktyk i szkoleń przy realizacji projektu  Działania 11.1Aktywne włączenie.

 

Odnośnie spółdzielni socjalnych  Działanie 11.3 Ekonomia Społeczna realizuje Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego, szczegóły pod linkiem: http://rpo.lubelskie.pl/dw_efs/nabor-617-11_3_ekonomia_spoleczna.html

lub

Punkt kontaktowy Departamentu Wdrażania EFS
ul. Czechowska 19, 20-072 Lublin
poniedziałek-piątek: 7.30-15.30
tel.: (81) 44 16 843, fax:(81) 44 16 853
BEZPŁATNA INFOLINIA 0 800 888 337
e-mail: efs@lubelskie.pl


Pytanie dotyczące konkursu nr RPLU.11.01.00-IP.02-06-002/17,a dokładnie kryterium formalnego specyficznego nr 6 tj.”Beneficjent lub Partner posiada co najmniej 2 letnie doświadczenie:

-w pracy z grupą docelową,którą zamierza objąć wsparciem oraz

-w zakresie merytorycznym ,którego dotyczy projekt.”

Czy Beneficjent powinien posiadać co najmniej 2 letnie doświadczenie zarówno na rzecz określonej grupy docelowej ,jak i w zakresie merytorycznym ,którego dotyczy projekt czy też łączne doświadczenie w dwóch wcześniej podanych obszarach powinno wynosić 24 miesięcy i więcej?

Wypełniając wniosek o dofinansowanie w generatorze LSI2014EFS Wnioskodawca uwzględnia informacje zawarte w Instrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata
2014-2020 w zakresie osi priorytetowych 9-12 RPO WL
, pkt. 4.4 Doświadczenie wnioskodawcy i partnerów, która stanowi załącznik nr 2 do Regulaminu konkursu.
 W pkt. 4.4 wniosku należy opisać potencjał społeczny wnioskodawcy i partnerów (jeśli dotyczy). Istotnym elementem opisu potencjału społecznego powinno być wykazanie doświadczenia wnioskodawcy i partnerów (jeśli dotyczy) w przeszłości w obszarze planowanej interwencji, nawet w sytuacji gdy nie realizował on dotąd projektów współfinansowanych ze środków funduszy strukturalnych. Wnioskodawca powinien przedstawić opis efektów dotychczas zrealizowanych przez siebie i partnerów (jeśli dotyczy) projektów/działań/akcji, czy też podjętej współpracy z innymi organizacjami/ instytucjami publicznymi. Opis potencjału społecznego Wnioskodawcy i partnerów (jeśli dotyczy) powinien pozwalać na ocenę, na ile doświadczenie Wnioskodawcy i partnerów (jeśli dotyczy) jest adekwatne do realizacji projektu, co będzie rozpatrywane w szczególności w kontekście dotychczasowej działalności i możliwości weryfikacji jej rezultatów. W opisie należy jednak uwzględnić przede wszystkim przedsięwzięcia ściśle związane z zakresem planowanego do realizacji projektu (pod względem obszaru, grupy docelowej, planowanych zadań, itp.).
W przypadku przywołanego kryterium formalnego specyficznego nr 6 należy wykazać, co najmniej 2 letnie doświadczenie Beneficjenta lub Partnera zarówno w zakresie wszystkich merytorycznych działań, które zostały zaplanowane w projekcie jak również w pracy z grupą docelową, którą Beneficjent zamierza objąć wsparciem.

 


Czy w typie nr 1 gr. docelową mogą być tylko i wyłącznie osoby niepełnosprawne, osoby bezdomne, wychowankowie?

Czy gr. docelową stanowią ogólnie osoby i rodziny wykluczone bądź zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym  w tym m.in. os. niepełnosprawne, osoby bezdomne, wychowankowie?

Wnioskodawca wybierając typ projektu:

1) Programy na rzecz integracji osób i rodzin wykluczonych bądź zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym ukierunkowane na aktywizację oraz reintegrację społeczno-zawodową, w tym:

a) programy integracji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych,

b) programy wychodzenia z bezdomności,

c) programy aktywizacji społecznej i zawodowej wychowanków, m.in. placówek opiekuńczo – wychowawczych, młodzieżowych ośrodków wychowawczych i socjoterapeutycznych, zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich oraz podopiecznych jednostek o charakterze opiekuńczo – wychowawczym prowadzonych przez Ochotnicze Hufce Pracy,

d) programy usamodzielniania wychowanków opuszczających instytucjonalne oraz rodzinne formy pieczy zastępczej, w tym działania profilaktyczne przeciwdziałające wykluczeniu mieszkaniowemu i bezdomności; analogicznie dobiera grupę docelową, czyli w typie projektu (tylko i wyłącznie):

a) – osoby niepełnosprawne,

b) – osoby bezdomne,

c) i d) - dzieci i młodzież wykluczona lub zagrożona wykluczeniem społecznym, usamodzielniani wychowankowie placówek itp.

Miejmy również na uwadze, iż np. osoba bezdomna może być jednocześnie osobą
o niskich kwalifikacjach, jak i pozostającą bez pracy. Istotnym jest by grupa docelowa
w projekcie była zgodna z opisem Działania w SZOOP oraz kryteriami formalnymi specyficznymi dla konkursu w zakresie grupy docelowej.

Komunikaty

Dostępnych 23 komunikatów.

Ostatnia modyfikacja:

RPO WL (RPO Lubelskie)