Zakończony
od do
RPLU.12.04.00-IZ.00-06-002/16
Pytania i odpowiedzi do konkursu
Czy spółka z o.o., wpisana do Rejestru Instytucji Szkoleniowych [RIS], prowadzonego przez Wojewódzki Urząd Pracy jest uprawniona do aplikowania w ramach konkursu 12.4, jako organizator Kwalifikacyjnych Kursów Zawodowych [KKZ]?
Zgodnie z Regulaminem Konkursu nr RPLU.12.04.00-IZ.00-06-002/16 Wnioskodawcą mogą być podmioty, które mogą organizować i prowadzić kwalifikacyjne kursy zawodowe, zgodnie z ustawą o systemie oświaty:
a) publiczne szkoły prowadzące kształcenie zawodowe w zakresie zawodów, w których kształcą,
b) niepubliczne szkoły posiadające uprawnienia szkół publicznych, prowadzące kształcenie zawodowe w zakresie zawodów, w których kształcą,
c) publicznych i niepublicznych placówkach kształcenia ustawicznego, placówkach kształcenia praktycznego, ośrodkach dokształcania i doskonalenia zawodowego,
d) instytucje rynku pracy, o których mowa w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, prowadzące działalność edukacyjno-szkoleniową,
e) podmioty prowadzące działalność oświatową, tj. osoby prawne i fizyczne prowadzące działalność oświatową, nieobejmującą prowadzenia szkół, placówek lub zespołu, podejmowaną na zasadach określonych w przepisach ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy instytucjami rynku pracy, realizującymi zadania określone w ustawie, są:
a) publiczne służby zatrudnienia;
b) Ochotnicze Hufce Pracy;
c) agencje zatrudnienia;
d) instytucje szkoleniowe;
e) instytucje dialogu społecznego;
f) instytucje partnerstwa lokalnego.
Podmiot, który jest wpisany do Rejestru Instytucji Szkoleniowych, prowadzonego przez Wojewódzki Urząd Pracy właściwy ze względu na siedzibę instytucji szkoleniowej, jest instytucją szkoleniową w rozumieniu ww. ustawy i pod warunkiem prowadzenia działalności edukacyjno-szkoleniowej jest, co do zasady, uprawniony do ubiegania się o wsparcie na realizację projektów w konkursie nr RPLU.12.04.00-IZ.00-06-002/16.
Wnioskodawca jest zobowiązany, aby we wniosku o dofinansowanie opisać posiadany potencjał kadrowy. Na dzień złożenia wniosku Wnioskodawca zatrudnia lub stale współpracuje z osobami, które chce oddelegować / zaangażować do projektu w ramach kadry zarządzającej (finansowanej w ramach kosztów pośrednich). Imiona i nazwiska poszczególnych osób wraz ze skrótowym opisem kompetencji zostaną zawarte w odpowiednim punkcie wniosku. Może się jednak zdarzyć sytuacja, iż osoba wskazana imiennie na dzień rozpoczęcia realizacji projektu nie będzie już współpracowała z Wnioskodawcą lub będzie realizowała obowiązki na rzecz innego projektu. Proszę o informacje jakie są ewentualnie konsekwencje ostatecznego niewydelegowania os. wskazanych na stanowiska w projekcie, wpisanych z imienia i nazwiska? Czy w takiej sytuacji Wnioskodawca może zatrudnić / oddelegować osobę co najmniej z identycznymi kompetencjami jak wskazana we wniosku?
W treści wniosku o dofinansowanie w opisie potencjału kadrowego nie należy wskazywać osób wraz z imieniem i nazwiskiem. W takiej sytuacji będzie można zatrudnić lub oddelegować także inną osobę posiadającą kompetencje wskazane we wniosku.
Czy w ramach projektu można zakładać przeprowadzanie egzaminów poprawkowych dla uczestników? Możliwość założenia egzaminów poprawkowych będzie mieć bezpośrednie przełożenie na osiągane przez uczestników rezultaty w postaci nabytych kwalifikacji potwierdzonych certyfikatem po zdaniu egzaminu. Czy taki koszt jest będzie kwestionowany przez IOK na etapie oceny merytorycznej wniosku?
W ramach konkursu RPLU.12.04.00-IZ.00-06-002/16, koszty związane z egzaminami poprawkowymi nie są zasadne i powinny zostać uznane za niekwalifikowalne.
Czy w ramach projektu można przewidzieć wpłaty od uczestników przeznaczone na pokrycie wkładu własnego? Jakie są rekomendacje IOK w tym zakresie?
Wymogi dotyczące wnoszenia wkładu własnego przez Beneficjenta zostały opisane w pkt. 4.1 Regulaminu konkursu (str. 31-35). Wkład w postaci finansowej może pochodzić m.in. z opłat związanych z udziałem uczestników w projekcie. Wskazano także następujące zasady wnoszenia tego rodzaju wkładu:
1) możliwość wykorzystania opłat nie może ograniczać udziału w projekcie grupom docelowym wspieranym z EFS, w związku z tym w przypadku wsparcia kierowanego do osób pozostających bez zatrudnienia lub wykluczonych społecznie opłaty nie powinny być pobierane; natomiast jest to możliwe w przypadku rodziców wnoszących opłatę za opiekę przedszkolną lub żłobkową za dzieci, osób uczestniczących w kształceniu ustawicznym, np. szkoleniach językowych dla dorosłych osób pracujących, etc.;
2) opłaty powinny być symboliczne i nie stanowić istotnej bariery uczestnictwa w projekcie;
3) informacja na temat pobierania opłat od uczestników powinna zostać zawarta we wniosku o dofinansowanie projektu i powinna podlegać ocenie pod kątem celowości i ewentualnego ograniczenia dostępu do projektu dla potencjalnych uczestników projektu przez instytucję oceniającą konkurs.
Czy dopuszczalne jest, aby Wnioskodawca pełnił w projekcie wyłącznie funkcję Operatora środków, natomiast uczestnicy projektu samodzielnie wybierać będą rodzaj szkolenia oraz instytucję prowadzącą szkolenie?
Konkurs RPLU.12.04.00-IZ.00-06-002/16 jest przeznaczony dla podmiotów, które będą prowadziły kursy oraz potwierdzały kwalifikacje w zawodzie, a nie dla tych, które chcą pełnić w projekcie wyłącznie funkcję operatora środków.
Czy wymóg kryterium formalnego specyficznego nr 6 (współpraca z pracodawcami) oznacza konieczność nawiązania współpracy z pracodawcami przez złożeniem wniosku o dofinansowanie i wymienienie pracodawców z nazwy we wniosku? Czy też wystarczającym dla spełnienia ww. kryterium jest zadeklarowanie we wniosku o dofinansowanie, iż wszystkie kwalifikacyjne kursy zawodowe i/lub kursy umiejętności zawodowych będą realizowane we współpracy z pracodawcami?
Dla spełnienia kryterium nie jest wymagane wskazanie z nazwy konkretnych pracodawców. Zalecamy jednak opisanie we wniosku, na czym ta współpraca będzie polegała (jakiego typu będą to pracodawcy, z jakiej branży, z jakiego obszaru itp.). Opis każdego działania we wniosku musi być jasny, czytelny i jednoznaczny oraz przygotowany w taki sposób, aby osoba oceniająca mogła na jego podstawie ocenić zasadność realizacji działań i trafność ich doboru oraz możliwości ich wykonania w ramach projektu.
Komunikaty
Dostępnych 11 komunikatów.