Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Najczęściej zadawane pytania

W związku z ogłoszonym konkursem 2.1. Cyfrowe Lubelskie w zakresie e-zdrowia i określonym w Regulaminie Konkursu typem beneficjenta: Publiczne podmioty lecznicze działające w publicznym systemie ochrony zdrowia, czy szpital niepubliczny sp. z o.o, którego wyłącznym właścicielem jest jednostka samorządu terytorialnego (100% udziałów) , może aplikować w konkursie o środki na dofinansowanie inwestycji wpisujących się w typ projektu zgodny z SZOOP.

 

Odpowiadając  na pytanie dotyczące możliwości aplikowania o środki w konkursie 2.1 e-zdrowie, w którym podmiotami uprawionymi wskazanymi w Regulaminie konkursu są „publiczne pomioty lecznice działające w publicznym systemie ochrony zdrowia” (zgodnie z ustawą o działalności leczniczej) IZRPO WL informuję, iż zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej, podmiotem leczniczym jest podmiot wykonujący działalność leczniczą w jednej z enumeratywnie wymienionych postaci:

 

1)   przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej we wszelkich formach przewidzianych dla wykonywania działalności gospodarczej, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej,

 

2)   samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej,

 

3)   jednostki budżetowej, w tym państwowe jednostki budżetowe tworzone i nadzorowane przez Ministra Obrony Narodowej, ministra właściwego do spraw wewnętrznych, Ministra Sprawiedliwości lub Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, posiadające w strukturze organizacyjnej ambulatorium, ambulatorium z izbą chorych lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej,

 

4)   instytutu badawczego, o których mowa w art. 3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych,

 

5)   fundacji i stowarzyszenia, których celem statutowym jest wykonywanie zadań w zakresie ochrony zdrowia i których statut dopuszcza prowadzenie działalności leczniczej,

 

6)   posiadającej osobowość prawną jednostki organizacyjnej stowarzyszenia, o których mowa w pkt 5,

 

7)   osoby prawnej i jednostki organizacyjnej działającej na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania,

 

8)   jednostki wojskowej.

 

Zgodnie z postanowieniami regulaminu konkursu w konkursie mogą brać udział „podmioty lecznicze sektora publicznego”. Regulamin nie odnosi się więc do typów podmiotów prowadzących działalność leczniczą, o których mowa w cytowanym przepisie. Nie posługuje się on również pojęciem podmiotów należących do sektora finansów publicznych.

 

W przepisach ogólnych ustawa o dzielności leczniczej wprowadza podział publicznych pomiotów leczniczych na kategorie podmiotów niebędących przedsiębiorcami (SPZOZ-y, jednostki budżetowe oraz jednostki wojskowe) oraz na pozostałe publiczne podmioty lecznicze (spółki kapitałowe). Zgodnie z przepisami ustawy o działalności leczniczej, publiczne pomioty lecznicze zorganizowane w formie spółek kapitałowych, przez które należy rozumieć spółki akcyjne oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mogą prowadzić: Skarb Państwa (art. 6 ust. 1), jednostka samorządu terytorialnego (st. 6 ust. 2) oraz publiczne uczelnie medyczne ( art. 6 ust. 6). Zgodnie z art. 6 ust. 9 ustawy o działalności leczniczej w spółce kapitałowej utworzonej przez Skarb Państwa lub jednostkę samorządu terytorialnego wartość nominalnych praw udziałowych należących do tych pomiotów nie może stanowić mniej niż 51% kapitału zakładowego spółki. Tak więc mimo że ustawa nie wymienia express verbis kategorii publicznych pomiotów leczniczych do określenia publicznego charakteru w zakresie prowadzonej działalności leczniczej należy wziąć kryterium pomiotu założycielskiego (właścicielskiego). Stąd też podmioty prowadzące działalność leczniczą w formie spółki prawa handlowego z większościowym lub 100% udziałem Skarbu Państwa albo jednostki samorządu terytorialnego należy traktować jako publiczne podmioty lecznicze (por. Z. Banaszczyk: Formy prowadzenia działalności leczniczej, Studia Prawa Prywatnego 2016 r., nr 3).

 

Czy jako podmiot leczniczy udzielający świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia (czyli w systemie publicznym, jednakże własność podmiotu jest prywatna), to czy podmiot taki może aplikować o środki w ramach Działania 2.1 Cyfrowe lubelskie – projekty z zakresu e-zdrowia w ramach konkursu zamkniętego nr RPLU.02.01.00-IZ.00-06-001/17?

 

Czy jedynie Samodzielne Publiczne Zakłady Opieki Zdrowotnej są uprawnione do aplikowania o środki w konkursie?

 

Do konkursu w ramach Działania 2.1 Cyfrowe lubelskie – projekty z zakresu e-zdrowia, zgodnie z brzmieniem Regulaminu konkursu w zakresie typów beneficjentów dopuszcza się tylko „publiczne podmioty lecznicze działające w publicznym systemie ochrony zdrowia”. Oznacza to, że kryterium określającym publiczny charakter podmiotu, nie jest to że działa w publicznym systemie ochrony zdrowia (czyli udziela świadczeń w ramach umowy z NFZ) a to jaki jest charakter podmiotu założycielskiego (właścicielskiego) takiego podmiotu leczniczego.

 

Jeżeli zatem podmiotem założycielskim jest podmiot publiczny (Skarb Państwa, jednostka samorządu terytorialnego, uczelnia publiczna) to może przystąpić do konkursu, nie zależnie od formy prowadzonej działalności leczniczej (tj. SPZOZ-u, jednostki budżetowej, jednostki wojskowej, czy spółki kapitałowej), zgodnie z art. 6 ustawy. Natomiast jeżeli podmiotem założycielskim jest podmiot niepubliczny (tj. przedsiębiorca w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, fundacja i stowarzyszenie, jednostka organizacyjna stowarzyszenia, kościół i związki wyznaniowe ) to w zakresie prowadzonej działalności leczniczej, podmioty takie nie są uprawnione do aplikowania o środki w konkursie pomimo że działają w publicznym systemie ochrony zdrowia.

 

___________________________________________________________________________

 

Zakup i implementacja których z poniżej wymienionych usług elektronicznych stanowi wydatek kwalifikowalny w ramach konkursu 2.1 Cyfrowe lubelskie – projekty z zakresu e-zdrowi: e-diagnostyka, e-dokumentacja, e-rejestracja, e- recepta, e-konsultacje , e-wyniki, e-skierowanie, e-laboratorium, e- telemedycyna?

 

Za kwalifikowalne należy uznać zakup i implementację usług elektronicznych które wpisują się w realizację Narzędzia 26 Policy papier „Upowszechnianie wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej”, zgodnie z Rozdziałem V punkt 5.2 Kwalifikowalność projektu, podpunkt 3 lit. g Regulaminu konkursu. Oznacza to że wdrożenie usług takich jak wymiana elektronicznej dokumentacji medycznej, e-recepta, elektroniczne skierowanie, internetowe konto pacjenta, e–rejestracja należy uznać za kwalifikowalne. Należy jednocześnie zaznaczyć że w ramach interwencji w obszarze rozwoju e – usług publicznych wsparciem objęte będą usługi publiczne na poziomie dojrzałości co najmniej 3 - dwustronna interakcja (Rozdział V, punkt 5 podpunkt 3 lit. c Regulaminu konkursu).

 

Natomiast usługi związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności (art. 3 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej), wchodzą w zakres telemedycyny i narzędzia 27 Policy papier: „Upowszechnienie wykorzystania telemedycyny”, które nie jest objęte wsparciem w ramach konkursu.

 

Przez  świadczenia zdrowotne, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 10 ustawy o działalności leczniczej należy rozumieć  działania służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania. Oznacza to że wdrożenie, usług które odnosić się będą do prowadzenia konsultacji medycznych, monitoringu stanu zdrowia pacjenta, rehabilitacji oraz opieki medycznej na odległość nie będą kwalifikowalne.

 

________________________________________________________________________

 

Czy na etapie oceny projektu w ramach naboru wniosków do konkursu 2.1 Cyfrowe Lubelskie – projekty z zakresu e-zdrowia,  Instytucja dokonuje oceny celowości inwestycji w ochronie zdrowia poprzez system IOWISZ?

 

W ramach konkursu 2.1 Cyfrowe Lubelskie – projekty z zakresu e-zdrowia, nie jest wymagane przedłożenie oceny celowości  inwestycji w ochronie zdrowia.

 

_________________________________________________________________________________

 

Czy dla projektów inwestycyjnych (nienfrastrukturalnych, bez robót budowlnych) wymagane jest dołączenie do wniosku aplikacyjnego załącznika w postaci wypisu i wyrysu z  miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp)?

 

Czy dla takich projektów wymagane są dokumenty związane z oceną oddziaływania na środowisko.

 

W zakresie projektów nieinfrastrukturalnych których przedmiotem jest jedynie zakup sprzętu, urządzeń dokumenty potwierdzające podstawę lokalizacji projektu, tj. wypis i wyrys  z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) nie jest wymagany. Natomiast jeżeli w inwestycji pojawią się roboty budowalne, instalacyjne, adaptacyjne (budowa, przebudowa, modernizacja, remont) oraz wszystkie pozostałe wymagające dokumentacji technicznej np. budowa/rozbudowa/przebudowa pomieszczeń na serwerownie) lub przebudowa instalacji pod serwer, to w takiej sytuacji wymagane jest  wypis i wyrys  z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp).

 

W zakresie dokumentów dotyczące oceny oddziaływania na środowisko konieczność lub brak konieczności załączania dokumentu wskazana jest jednoznacznie w Instrukcji wypełniania załączników która stanowi załącznik nr  4 do Regulaminu konkursu. Powołując się na niniejszy dokument:

 

- Formularz do wniosku o dofinansowanie w zakresie OOŚ - gdy przedmiotem projektu ubiegającego się o dofinansowanie jest inwestycja  o charakterze nie infrastrukturalnym (np. zakup sprzętu, urządzeń, taboru) albo tzw. projekt „miękki” (np. szkolenia, kampania edukacyjna), Formularz do wniosku  o dofinansowanie w zakresie OOŚ, również należy wypełnić w ograniczonym zakresie wskazując nieinfrastrukturalny charakter projektu.

 

- Zaświadczenie organu odpowiedzialnego za monitorowanie obszarów sieci Natura 2000 – nie dotyczy wniosków o dofinansowanie projektów nieinfrastrukturalnych (zakup wyposażenia).

 

- Deklaracja organu odpowiedzialnego za gospodarkę wodną - Dotyczy projektów o charakterze infrastrukturalnym.

 

- Dokumentacja środowiskowa – postanowienia/opinie/decyzje uzyskane w toku postępowania w sprawie OOŚ dla przedsięwzięć mogących zawsze lub potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko oraz potwierdzenia  o podaniu do publicznej wiadomości informacji o każdym etapie prowadzonego postępowania - dotyczy projektów o charakterze infrastrukturalnym.

 

Komunikaty

Dostępnych 10 komunikatów.

Ostatnia modyfikacja:

RPO WL (RPO Lubelskie)