Przeskocz do treści Przeskocz do menu

FAQ - Pytania i odpowiedzi

1. Czy możliwe jest, aby wnioskodawca zainteresowany był pozyskaniem nowych rynków innych niż miejsce, w którym odbywać się będą targi?

Nie ma przeciwskazań co do tego, by wnioskodawca będąc na targach w np. Paryżu pozyskał klientów z krajów azjatyckich. Jednak należy mieć na uwadze, że wnioskodawca w dokumentach dotyczących internacjonalizacji powinien uzasadnić na jakie rynki planuje wprowadzić swoje produkty/usługi. Efektem udziału w opisywanym wydarzeniu powinno być nawiązanie współpracy firmy z podmiotami spoza terenu Polski, co znajdzie odzwierciedlenie w wybranych wskaźnikach projektu.

2. Jak należy interpretować wskaźnik Liczba kontraktów handlowych zagranicznych podpisanych przez przedsiębiorstwa wsparte w zakresie internacjonalizacji – czy wystarczy faktura dotycząca sprzedaży produktu/usługi?

Do interpretacji wskaźnika Liczba kontraktów handlowych zagranicznych podpisanych przez przedsiębiorstwa wsparte w zakresie internacjonalizacji niezbędne będzie zliczenie liczby kontraktów handlowych podpisanych przez przedsiębiorstwa z partnerami z zagranicy w wyniku udzielonego wsparcia w zakresie umiędzynarodowienia działalności lub poprawy dostępu do rynków zagranicznych. Aby wskaźnik był zaliczony wnioskodawca powinien przedłożyć umowę dotyczącą podpisanego kontraktu. Jeżeli ta umowa będzie sporządzona w języku obcym – wnioskodawca powinien ją przedłożyć do instytucji po przetłumaczeniu jej przez tłumacza przysięgłego. Samo przedstawienie faktury dotyczącej sprzedaży nie będzie wystarczające do zrealizowania ww. wskaźnika.

3. Jakie dowody należy przedstawić na udokumentowanie wyjazdu na misję?

Aby wnioskodawca prawidłowo udokumentował wyjazd na misję należy przedłożyć zaproszenie na takową misję lub umowę/porozumienia dotyczące uczestnictwa, przedstawić harmonogram pobytu, a także udokumentować w sposób niebudzący wątpliwości, że wnioskodawca był na takiej misji i prezentował swoje produkty/usługi w ramach misji. Przykładowo może to być relacja fotograficzna.

4. Ile dni może trwać wyjazd na misję gospodarczą?

Nie zostały określone ilość dni czy okres trwania misji gospodarczej, należy jednak pamiętać, że ocenie będzie podlegać zasadność wnioskowanych kosztów kwalifikowanych. Wnioskodawca ma obowiązek szczegółowo opisać koszty dotyczące udziału w misji. Ponadto ocenie podlega racjonalność i efektywność ekonomiczna kosztów kwalifikowanych. Przez „racjonalne” należy rozumieć, iż koszty nie mogą być zawyżone w odniesieniu do średnich cen rynkowych, natomiast efektywność ekonomiczna określona jest poprzez relację wartości uzyskanych efektów do nakładów użytych do ich uzyskania.

5. Jak rozliczyć faktury za paliwo w obcej walucie (jakiego wskaźnika przewalutowania użyć)?

W przypadku rozliczania kosztów transportu wnioskodawca wykazuje ilość faktycznie przejechanych kilometrów, w przedmiotowym działaniu koszty paliwa nie są wydatkami kwalifikowanymi. W przypadku podróży samochodem osobowym do wyliczenia kosztów transportu należy stosować stawkę za 1 kilometr przebiegu pojazdu (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy).

6. Czy w ramach kosztów kwalifikowalnych możliwe jest zakwalifikowanie kosztów uczestnictwa w targach jako odwiedzający w sytuacji, gdy wnioskodawca w tym samym czasie prowadziłby misję gospodarczą?

Zgodnie z katalogiem kosztów kwalifikowanych wymienionym w rozdziale 5.4.1. Regulaminu Konkursu, nie jest możliwym zakwalifikowanie kosztów uczestnictwa w targach jako odwiedzający do kosztów kwalifikowanych. Oczywiście możliwe jest uznanie tych kosztów po stronie wydatków niekwalifikowanych.

Należy zwrócić uwagę, iż koszty uczestnictwa w targach, wystawach i misjach gospodarczych należy rozumieć jako koszty ponoszone w związku z udziałem wnioskodawcy w charakterze wystawcy w targach, wystawach i misjach gospodarczych, w tym krajowych o charakterze międzynarodowym lub zagranicznych.

7. Jak należy określać termin i okres realizacji projektu?

Zgodnie z załącznikiem nr 6 do Regulaminu Konkursu do Działania 3.9 Udział w targach i misjach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, termin i okres realizacji projektu, rozumiane jako daty brzegowe rozpoczęcia i zakończenia projektu powinny być zgodne z zasadą n+3. W związku z powyższym realizacja projektu nie może trwać dłużej niż okres n+3, gdzie n rozumiane jest jako rok, w którym została podpisana umowa o dofinansowanie. Okres realizacji projektu rozumiany jest jako czas od zawarcia umowy o dofinansowanie projektu (czas zawarcia umowy oszacowany przez wnioskodawcę w oparciu o terminy wynikające z regulaminu konkursu) do daty zakończenia rzeczowej realizacji projektu (data podpisania ostatniego protokołu odbioru lub innego dokumentu równoważnego w ramach projektu) i musi on być zgodny z zasadą n+3.

8. Czy szacunkowy przychód z potencjalnej sprzedaży na nowym rynku zagranicznym ma wpływ na ocenę?

Ogólna zasada mówi, o tym, iż wnioskodawca jest zobowiązany do wybrania wszystkich adekwatnych wskaźników względem projektu. Załącznik numer 5 do Regulaminu Konkursu szczegółowo opisuje metody, moment i czas pomiaru poszczególnych wskaźników.

9. Jaki minimalny dochód i przychód ze sprzedaży powinna generować firma, aby wniosek podczas weryfikacji został oceniony pozytywnie?

Wielkość wskaźnika przychody ze sprzedaży produktów na eksport określonego przez wnioskodawcę we wniosku o dofinansowanie, nie ma wpływu na etapie oceny kryteriów trafności merytorycznej. Należy jednak wziąć pod uwagę, że na etapie oceny merytorycznej – kryteriów finansowo-ekonomicznych weryfikacji podlega poprawność założeń, w tym dotyczących przychodów i kosztów, przyjętych do analizy finansowo-ekonomicznej oraz wykonalność finansowa realizacji projektu.

Ocena dokonywana jest przez Komisję Oceny Projektów na podstawie całościowej dokumentacji Wnioskodawcy. W związku z powyższym, na tym etapie nie możemy dokonywać wstępnej oceny projektów i wskazywać czy wartość 6 tyś. zł na jeden kontrakt handlowy jest wartością wystarczającą. Należy pamiętać, iż Beneficjent zobowiązany jest do zrealizowania przyjętych wartości wskaźników. Sankcje niezrealizowania wskaźnika opisano w § 6 umowy o dofinansowanie (wzór umowy stanowi załącznik nr 8 do Regulaminu Konkursu)

W kontekście generowanych przychodów i dochodów istotne jest również, aby przedsiębiorca nie znajdował się w trudnej sytuacji w rozumieniu unijnych przepisów pomocy państwa. Definicja przedsiębiorstwa w trudnej sytuacji określa art. 2 pkt 18 Rozporządzenia 651/2014.

10. Kto może wnioskować o wsparcie w ramach działania 3.9 Udział w targach i misjach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020?

Regulamin konkursu nie wprowadza ograniczeń co do branży, czy specyfiki firmy. Uprawnionymi podmiotami do składania wniosku o dofinansowanie są mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (zgodnie z definicją zawartą w zaleceniu Komisji 2003/361/WE z dnia 6 maja 2003 r. dotyczącym definicji mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw (Dz.U. L 124 z 20.5.2003), prowadzące działalność gospodarczą na terenie województwa lubelskiego, potwierdzoną wpisem do odpowiedniego rejestru.

Należy zwrócić uwagę, iż podczas udziału w targach/misjach, należy prezentować gotowe produkty/usługi, nie zaś same ich koncepcje.

Komunikaty

Dostępnych 9 komunikatów.

Ostatnia modyfikacja:

RPO WL (RPO Lubelskie)