Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Rozpoczął się bieżący monitoring projektów RPO w zakresie stosowania zasady dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Usługa - na zlecenie Ministerstwa Rozwoju - będzie realizowana przez konsorcjum firm: Spółdzielni Socjalnej FADO, Fundacji TUS, Utilitia sp. z o.o. i Fundacji Aktywizacja do 30 stycznia 2018 roku.

Celem monitoringu projektów jest uzyskanie informacji dotyczących rzeczywistego przestrzegania zasady dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz informacji o dobrych i złych praktykach stosowanych w przeciwdziałaniu dyskryminacji osób z niepełnosprawnościami. 

Pozwoli to na identyfikację obszarów problemowych, a następnie opracowanie zaleceń naprawczych i rekomendacji w celu dalszego usprawniania działań równościowych w projektach i programach operacyjnych.

Z uwagi na fakt, iż bieżący monitoring obejmuje głównie projekty współfinansowane z EFS, beneficjenci tychże projektów w ramach RPO WL 2014-2020, zostali już poinformowani o możliwości niezapowiedzianego monitoringu przestrzegania ww. zasady.

Zadanie będzie realizowane na próbie losowo wybranych 150. projektów, będących na różnych etapach realizacji. Weryfikacja projektów będzie prowadzona pod kątem poprawności spełnienia zasady dostępności (w tym np. w zakresie uwzględnienia potrzeb grup docelowych, celów równościowych, zadań, budżetu, czy produktów projektów) oraz oceny jakości działań równościowych. Będzie ona polegać na sprawdzeniu faktycznej realizacji projektu, m.in. za pomocą wizyt monitoringowych na miejscu realizacji projektu, wywiadów z uczestnikami projektów, anonimowych ankiet z uczestnikami lub personelem projektu, a także z wykorzystaniem techniki „tajemniczego klienta”. Sprawdzane będzie również na ile faktyczna realizacja projektów jest zgodna z ich założeniami, w tym w szczególności pod kątem dostępności architektonicznej, cyfrowej, czy mechanizmu racjonalnych usprawnień.

Uprzejmie prosimy Państwa o współpracę z pracownikami konsorcjum zaangażowanymi w monitoring projektów.

W przypadku wątpliwości dotyczących prowadzonych działań, prosimy o bezpośredni kontakt z pracownikami IZ RPO WL: Panią Karoliną Lewczyk pod nr telefonu  (81) 44-16-849 (zakres EFS) lub Panią Katarzyną Wojcieszek-Majewską (81) 44-16-769 (zakres EFRR).

Ostatnia modyfikacja:

RPO WL (RPO WL)